Početna strana > Hronika > Miloš Vučević: Mi stvarno ne želimo da idemo u neprijateljsko preuzimanje NIS-a, odnosno da potiskujemo Ruse. Sa druge strane, treba nam gasni aranžman za naredni period i tu nam je potreban partnerski odnos sa Rusima da dobijemo najbolju cenu
Hronika

Miloš Vučević: Mi stvarno ne želimo da idemo u neprijateljsko preuzimanje NIS-a, odnosno da potiskujemo Ruse. Sa druge strane, treba nam gasni aranžman za naredni period i tu nam je potreban partnerski odnos sa Rusima da dobijemo najbolju cenu

PDF Štampa El. pošta
petak, 10. januar 2025.

Predsednik vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je večeras, nakon što je ministarstvo finansija SAD uvelo sankcije, između ostalih, i kompaniji Naftna industrija Srbije (NIS) zbog ruskih kompanija u njenom vlasništvu, da zvanični Beograd sada mora paralelno da ima komunikaciju i sa Vašingtonom i sa Moskvom.

„Mi, formalno, ne bi trebalo da budemo prva meta kao država, ali suštinski ovo komplikuje situaciju u Srbiji i zahteva jednu simultanku predsednika (Aleksandra Vučića) i cele države sa dva saigrača – i sa SAD i sa Rusijom“, rekao je Vučević za Radio-televiziju Vojvodine.

On je kazao da ne želi da kritikuje odluku države da 2008. godine proda većinsko vlasništvo NIS-a ruskim kompanijama „Gasprom“ i „Gaspromnjeft“.

„Nema potrebe da to radim. Svako neka proceni da li je to bila dobra cena ili ne. U krajnjem slučaju, to više ne možemo ni da vratimo. Sada je samo pitanje naših mera koje ćemo mi donositi, jer mi stvarno ne želimo da idemo u neprijateljsko preuzimanje, odnosno da potiskujemo Ruse mimo saglasnosti njihovih kompanija“, rekao je Vučević.

Ocenio je da je važno i da „prijatelji iz Rusije“ sada probaju da razumeju poziciju Srbije, odnosno da Srbija „nije pion u rukama one druge strane“.

„Mi prosto ne želimo da budemo alat, oruđe ili oružje u rukama nekoga protiv drugog velikog igrača na terenu. To nije igra u kojoj Srbija može da igra. Niti treba da igra. Govorim o velikim geopolitičkim razmiricama“, kazao je Vučević.

Naveo je da Srbija mora sa Rusima da proba da nađe najbolji mogući model kako da se izađe iz trenutne situacije.

„Mi sa jedne strane treba da nađemo dogovor sa Rusima kako da izađu iz NIS-a, jer je nemoguće da će NIS moći da posluje u ovoj vlaničkoj strukturi, to je sada jasno. Neće moći nigde da kupi naftu, neće moći nigde da uzme kredit, neće moći da koristi bankarske usluge. A sa druge strane, treba da dobijemo gasni aranžman za naredni period, i tu nam je potreban partnerski odnos sa Rusima da dobijemo najbolju cenu i dovoljne količine“, rekao je Vučević.

Kazao je da građani Srbije ne treba da brinu u smislu redovnog snabdevanja naftom, naftnim derivatima, dizelom, benzinom, dodajući da svega ima i da će svega biti dovoljno.

Vučević je izrazio nadu da zbog tih sankcija neće biti gužvi na srpskim pumpama, naglašavajući da smatra da ne treba ni da ih bude.

„Mi sada u ovom trenutku imamo za tri meseca urednog snabdevanja dizelom i benzinom na svim pumpama u Srbiji, da ništa ne možemo da uvozimo“, rekao je premijer.

Upitan da li trenutna situacija može dovesti do određenih „spekulantskih radnji“ na tržištu, Vučević je poručio oni koji to budu radili – neće dobro proći.

„Moj je topli savet da se ne igraju time. Malo smo ‘umorni’ od svih kalkulanata i onih koji misle da postoje trenuci kada mogu da ucenjuju državu. Nemojte to da radite, nećete dobro proći“, kazao je Miloš Vučević.

Veruje u dogovor sa prosvetarima

Vučevuć je rekao i da ne može da kaže da je izvesno, ali da veruje da vlada može da postigne sporazum sa četiri reprezentativna prosvetna sindikata oko povećanja plata, dodajući da u toku sledeće nedelje očekuje njihov odgovor na trenutnu ponudu.

„Mi smo spremni da sledećeg četvrtka na vladi usvojimo novu uredbu o novim koeficijentima za obračun plata u prosveti. Naravno, onda ostaje pitanje aneksa kolektivnog ugovora, ili zakona o finansiranju fakulteta i univerziteta, tu imamo otvoreno pitanje“, rekao je Vučević.

Dodao je da ga čekaju i pregovori sa sindikatima u predškolskim ustanovama, navodeći da je apsolutno spreman da razgovara oko vaspitačica, ali da je tu problem da li će lokalne samouprave biti opterećene time.

„Pitanje je da ne opteretimo lokalne samouprave da li oni to mogu da izdrže. Vaspitačice dobijaju platu iz budžeta gradova i opština. Nije problem za vladu da sve prihvati, ali je pitanje da li male opštine to mogu da izdrže. To je nešto o čemu ćemo pričati“, rekao je Vučević.

Govoreći o postizanju dogovora sa prosvetnim sindikatima, ocenio je da bi to bilo značajno ne samo iz ugla prosvetnih radnika, već i iz ugla normalnog početka drugog polugodišta u osnovnim i srednjim školama 20. januara.

(Beta)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner