уторак, 15. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милош Вучевић: Протести и блокаде су нанели велику економску штету Србији
Хроника

Милош Вучевић: Протести и блокаде су нанели велику економску штету Србији

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 14. април 2025.

 БЕОГРАД - Вучевић је изјавио и да су протести и блокаде претходних месеци нанели велику економску штету Србији, да макроекономска стабилност јесте одржана али да су многе привредне гране претпеле озбиљне последице.

"Што се тиче првог тромесечја наш план је био да ће БДП расти за 3,6 одсто а он је на 3,0 одсто. Имамо најнижи ниво директних страних инвестиција у последњих шест-седам година. Задржали смо макроекономску стабилност, али што се тиче микроекономије, бизнис трпи озбиљно, а пре свега сектор услуга, угоститељства, саобраћаја", рекао је он.

Додао је да уколико се не стабилизује стање у друштву и не будемо ли се сви дозвали памети, смирили се и били разумнији, рационалнији, да се боји да ће ово оставити теже економске последице на нашу државу али и на економију сваке породице, сваког кућног буџета.

Оценио је да би ако би се ствари до јуна довеле у нормалу година могла би да се "извуче" година.

"Наша пројекција је била да ове године идемо на раст БДП-а од преко 4,0 одсто, значи онај раст какав смо имали пре короне, да се враћамо на те нивое. Прошлу годину смо завршили са 3,9 одсто и били смо друга европска економија по расту а инфлацију смо вратили у циљане коридоре од 4,5 одсто", навео је он.

Нагласио је да живот мора да иде даље и да се морају завршити започети послови, више од 500 км ауто-путева, брза пруга до Суботице, што је сада заустављено.

Од нове Владе очекујем нову енергију 

Како је навео, кључну реч за формирање нове владе је имао мандатар Мацут као мандатар, али и он је као председник СНС-а, заједно са Аном Брнабић и Синишом Малим, учествовао у делу разговора.

"Очекујем нову енергију, оптимизам, мислим да нам је потребна нова влада, у смислу да је то пут изласка из кризе. Не мисим да је Мацут неискусан, он има велико животно искуство, направио је велику каријеру. Наравно да ће у влади бити и људи из политике, биће нових људи, али и старих у смислу оних који су већ били министри. Очекујем нови оптимизам, али и политичку стабилност", казао је премијер у техничком мандату.

Одговарајући на питање шта је то што би нова влада и нови премијер требало прво да ураде, Вучевић је казао да је незахвално да он као одлазећи премијер говори шта треба да ради нови премијер.

"Имам осећај дозе непријатности, али ако ме буде питао, ја бих му саветавао да проба да успостави друштвени дијалог и да се фокусира на економију не заборављајући образовање као најрањивији део друштва", додао је.

Наводећи да је у ресору образовања било много експеримената, Вучевић је казао да многи нису видели шта се спрема и додао да очекује изненађења на функцији министра образовања.

"Очекујем изненађење на том месту, неће бити из редова СНС-а, мислим да неће бити из реда ниједне странке. Мацут је имао захтев да део владе буде експертског профила", казао је Вучевић.

Додао је да очекује да већ сутра или прекосутра буде седница у Народној скупштини Србије на којој ће мандатар Ђуро Мацут изложити свој експозе и представити нови тим.

Задовољан сам скупом у Београду, људима је пао камен са срца

Вучевић је изјавио да је задовољан тродневним скупом "Не дамо Србију" и оценио да је на њему владала позитивна енергија, добро расположење и да је људима пао камен са срца.

"Мој први утисак је да је људима пао камен са срца, да им је лакнуло, да су продисали. Заиста је тешко издржати шест месеци константног црног бомбардовања, блокада, спречавања кретања, окупљања. Ко год нешто другачије каже, добије одмах етикету да не жали за погинулима на Железничкој станици у Новом Саду, да су му руке крваве. Не може ништа друго да се ради док се не испуне неки захтеви које је немогуће испунити, или и ако се испуне и када се испуне, нико неће да каже да су испуњени", рекао је он за ТВ К1.

Према његовим речима наравно да је важан број људи који су присуствовали јер он показује расположење и политичку подршку и снагу политичких странака које су скуп организовале, али да број није најважнији.

Истакао је да је веома важно што су се људи ослободили притиска и много лакше су долазили на овај скуп него на онај у Сремској Митровици.

"Људи су се ослободили притиска, а вероватно код неких људи је било и страха. Људи не могу да издрже, бесмислено свакодневно блокирање, лупање у шерпе, пиштање, вувузеле, оптуживање, блокаде. Неће људи то више трпе. Шест месеци су нам украли, зато што су они наметнули причу да су тобоже једини који могу да утврде шта се десило на Железничкој станици у Новом Саду а сваки дан су се све више и више удаљавали од те теме", навео је он.

Истакао је да је пет захтева које је на скупу изложио председник Србије Александар Вучић кључно и да су они суштина и разлог зашто је скуп одржан и оценио да ће без њиховог остварења Србија бити угрожена.

Вучевић о протесту у Новом Пазару: Нисам видео смисао скупа, а ни поруке

Премијер у техничком мандату изјавио је да није видео смисао скупа у Новом Пазару, као и да на том скупу није било порука.

Вучевић је на ТВ К1, на питање да прокоментарише наводе Весне Ракић Водинелић да је Нови Пазар у суботу, када је организован протест студената и блокада, постао део Србије, казао да је желела да буде много паметна, али да то није успела.

"Ваљда је желела да каже да је Нови Пазар сада продисао, са оним СДА заставама и не знам каквим порукама, као да је време за отцепљење Санџака, како то тврде Бошњаци који заговарају ту политику. Санџак је од давнина део наше државе, подручје у којем је настала средњовековна Србија. Приче о томе да је од сада 'у Србији' су толико глупе да заиста није потребно о томе ни говорити", казао је Вучевић.

Наводећи да су говорили о неким европским вредностима, Вучевић је казао да смо могли да видимо само припаднике радикалних исламистичких покрета.

"Заиста нисам могао да разумем целу ситуацију. Али ако су они срећни, мени је то ок", рекао је Вучевић.

На питање о томе да је држава почела да губи контролу, Вучевић наводи да постоје контрадикторне изјаве. Како каже, с једне стране говоре да држава не примењује силу и губи контролу, док с друге стране оптужују да је у Србији диктаторски режим.

Вучевић наводи да је и током скупа у Новом Пазару држава показала да контролише стање на терену у тешким околностима и додао да није сигуран која би држава и много већа од Србије површински и бројем становника, издржала ово што смо ми издржали претходних шест месеци.

Премијер у техничком мандату наводи да су неки направили поделе у друштву те да је за њихово смањивање потребно дуже време.

"Оно што нам је потребно, то је да наше различитости, наши различити погледи, различите идеје, а што јесте и суштина демократије, не смеју да буду у процесу насиља и сукоба. Нормално је да људи имају различите ставове, нормално да људи гласају за различите политичке опције, различито виде можда и стање у држави", казао је Вучевић.

Коментаришући то што је полиција морала физички да склања блокадере који су покушали да онемогуће људе који су хтели да иду на скуп у Београд "Не дамо Србију", Вучевић је казао да оно што је забрањено јесте да се спречавају други да исто раде у смислу изражавања или подржавања или критиковања некога другога.

"Ми претходних готово шест месеци живимо под таквим притиском да не смете да радите или да кажете или да се супроставите политички онима који су све ово покренули у Србији од новембра прошле године", навео је он.
Истакао је да је дозвољено и више него што је требало да буде, али да је сада доста свега и да сматра да се приближавамо крају блокада.

"Мислим да ће постојати још извесно време са многом мањим бројем људи, који су у драстичном паду, што с друге стране доводи до радикализације. Та мања група људи која остаје у том покрету, у том револуционарном заносу, спремна је на далеко радикалније мере и с те стране нисам потпуно спокојан. Мислим да морамо бити до краја обазриви, али верујем да ће се живот у Србији у наредних месец-два дана потпуно нормализовати", казао је.

Вучевић је рекао да ћемо тек видети шта се тачно десило на Железничкој станици у Новом Саду и да се нада да ћемо то сазнати кроз истрагу.

"Ја сам више пута, говорећи о тој истрази, изнео да сам пријатно изненађен тиме што је тужилаштво у Новом Саду успело да заврши истрагу за мање од два месеца и да дође до нивоа прикупљених доказа довољних за подизање оптужнице. Оптужница је подигнута али је Виши суд у Новом Саду сада вратио ту оптужницу на дораду. Ту ћу стати, јер није на мени да као председник владе коментаришем оно што треба даље тужилаштво да ради, али неспорно је да ће бити утврђена кривично-правна одговорност оних који су одговорни", навео је он.

Оценио је да што се тиче политичке одговорности, Србија никада није имала овакав ниво политичке одговорности као што је показано сада и да је та лествица у политичком животу Србије подигнута на високо место. Одговарајући на питање да ли би тужилаштво требало да узме у обзир објашњење Ђура Раце, чија је ћерка страдала у паду надстрешнице, да је тај пад терористичка диверзија, Вучевић је рекао да би у крајњем случају требало обавити разговор са њим и чути на чему он заснива ту своју тврдњу.

"Он је човек који је поднео велики бол, велики губитак је претрпео, али врло рационално прича. Наравно када бих ја сада ишао нешто дубље или даље у анализу онога што је рекао господин Раца, лако би ми се прилепило да сам у теорији завере, али мислим би било добро да га тужилаштво саслуша. Много је чудних околности", рекао је он.

Додао је да ћемо тек видети шта се и како десило 1. новембра 2024. године на Железничкој станици у Новом Саду.

(Танјуг-РТВ)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер