субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министар спољних послова БиХ Елмедин Конаковић позвао Александра Вучића на ГС УН 11. јула у Њујорку на прво обележавање Међународног дана сећања на „геноцид“ у Сребреници: Може да се огрне заставом, а и не мора
Хроника

Министар спољних послова БиХ Елмедин Конаковић позвао Александра Вучића на ГС УН 11. јула у Њујорку на прво обележавање Међународног дана сећања на „геноцид“ у Сребреници: Може да се огрне заставом, а и не мора

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. мај 2024.

Министар спољних послова БиХ Елмедин Конаковић позвао је српског председника Александра Вучића у Њујорк, на Генералну скупштину УН 11. јула ове године на прво обележавање Међународног дана сећања на геноцид у Сребреници, наводећи да може да се огрне заставом, а и не мора. Навео је да га "наравно позива и у Поточаре", и да му гарантује безбедност.

„Да тамо одемо да се поклонимо жртвама овог страдања. ДА одемо заједно, ако хоће, овде у Сарајеву на Казане горе, где су цивилне српске жртве. Да одемо заједно у Јасеновац. Све оно за шта треба храброст, ја имам и хоћу. И ако се тако будемо понашали на том пољу, стварамо претпоставке да се фокусирамо на оно што нам је веома важно. Ми смо једни другима веома важан спољно-трговински партнер. Имамо велике и обимне размене, имамо амбиције да будемо део Европске уније. Морамо сарађивати, дакле, и то је она страна којом би био срећан. Али морају се испунити ови људски предуслови да једне друге поштујемо, да жртве страдања поштујемо, да не провоцирамо и не изазивамо“, поручио је Конаковић за Н1.

Додао је да би њихова заједничка појављивања на местима страдања „заправо направила те предуслове“.

„Ово што сад гледамо, тај неки шоу и неку режирану кампању, не доприноси стабилизацији наших односа, а ми нисмо неко, можда некад неки претходници јесу били, ко је спреман да се с тим стварима игра, тргује, ми томе дајемо значај који му припада“, истакао је он у Дану уживо.

Конаковић је истакао да је било видно у припреми код доношења резолуције да „све води ка неком театру, представи, која више има за циљ анимирати гласачку публику на локалним изборима, него се бавити суштином наших односа, и мислим да ту недостаје лидерства и правих грабрих одлука, пре свега председника Србије Александра Вучића, наравно Милорада Додика и још неколико људи“.

Казао је и да је у разговору са другим шефовима дипломатија схватио да су констернирани, шокирани начином на који је то Вучић у Њујорку, али и по повратку у Београд, изводио што се тиче усвојене Резолуције о Сребреници.

Упитан шта је резолуција донела БиХ, он је казао да је донела мир и делић правде онима који су је тражили скоро три деценије, „да ће се широм света сваке године обележавати тај дан на међународно пресуђени геноцид“.

„Тако да, ево, донела је оно што је требало радити много раније и било би заиста добро и храбро да је Србија имала снаге да буде коспонзор ове резолуције, јер је такав њен садржај. Дакле, смирај жртвама, свест о почињеном геноциду, учење или наобразба у књигама широм света, у образовним курикулима, програмима, и то је оно што јесте био циљ“, поручио је шеф дипломатије БиХ.

Наводи да су били изненађени, како каже, „полупретњама, али можемо рећи претњама које су стизале из штаба председника Александра Вучића, говорећи о томе како би се могла десити ескалација, чак и сукоби у БиХ, јер, заправо, порука је била ‘ћутите о ономе што сте у БиХ преживели, немојте говорити о пресудама међународних судова, да то не би некога наљутило и да не би ескалирало'“.

„Потценио нас је председник Србије Вучић, нас који смо пружили руку сарадње. Ја сам међу првим дестинацијама које сам посетио дошао у Београд да најавим боље односе, очекивао сам храброст са друге стране, и још увек је не видимо, нисмо је добили. А то да нас тим неким полупретњама, нас и оне који су за резолуцију гласали, чини ми се покуша преплашити председник Србије, председник Републике Српске, у томе нису успели. Сада је питање за њих – да ли имају снаге напокон за катарзу, за поглед у огледало, за прихватање чињеница, а подсећам да председник Вучић често говори о међународном праву, тражи примену међународног права, а врло често у својим наступима овде еклатантно крши међународно право, пресуде оног суда са којим су се и он и Србија обавезали, чак и законом, да ће сарађивати са Међународним судом правде у Хагу и да законом се обавежу да испоруче ратне злочинице, примењују пресуде, он то грубо негира и грубо крши међународно право“, оценио је он.

На питање да ли су прекршене процедуре приликом припремања саме резолуције, односно да ли су намерно заобиђени представници Републике Српске, Конаковић наводи да „није Генерална скупштина УН неки вашар у Шапцу, да се тамо може донети неки папир, па се нешто усвоји мимо процедура и мимо правила, нека се добро распитају, погледају шта је Генерална скупштина УН“.

„То је кровно тело, можда једно од најважнијих у целом свету, и тамо нема промашених процедура“, сматра он.

Додаје да разуме да представници Републике Српске немају исти угао гледања као они, „али овакав начин деструкције нисам чак ни од њих очекивао, понајмање од власти Србије“.

Поновио је да би „најисправнији пут био да је Србије коспонзор ове резолуције заједно са нама“.

„Најисправнији пут био би да представници институција из Републике Српске, чланица председништва Жељка Цвијановић, председник Додик и њихови сарадници, заједно са нама, седну да констатују да се пресуде међународних судова не интерпретирају него се примјењују, да смогну снаге да скину ту стигму са српског народа коју, чини ми се, они намећу, не ми. Ви нисте чули никог од нас да је говорио да су Срби геноцидан народ. Само су то Вучић, Додик, Вулин и још неколико њих говорили у јавним кампањама и наступима“, указује Конаковић.

На примедбу да је Вучић рекао, када се појавио текст резолуције, да није знала за њега, он наводи да је била позвана, „имали смо чак и неке медијаторе са којима сам ја разговарао, које је он убеђивао да није тајминг, да то доноси неку ескалацију, користећи се различитим дезинформацијама“.

„Имали су прилику заједно са другим земљама да се прикључе резолуцији, да буду коспонзори, јер када су видели да у тексту не пише ништа од онога што су они најављивали да ће писати, то је та колективна одговорност Србије, то је та генерализација, то је то провоцирање, упирањем прстом, онда је заиста било право време да се Србија укључи као коспонзор. Да је Вучић икада рекао да је он на то спреман и да је о том са нама разговарао, ми смо то могли урадити наредне године. Пошто смо видели његове реакције, на то се можда навикао са неким претходним властима да то раде. Ми не тргујемо с том истином о Сребреници, нема трговања. Она је факт, она је чињеница“, истакао је Конаковић.

Упитан како коментарише Додикове најаве изласка Републике Српске из БиХ, он подсећа да је „неко данас објавио да је пуних 18 година од најаве сецесије Милорада Додика, „и 18 година он на тој теми скупља јефтине политичке поене“.

Сматра да би излазак РС из БиХ био и крај саме РС, као што је раније оценила и Амбасада САД у БиХ.

Истиче да је Додик у великим проблемима због, како наводи, насртаја на институције БиХ, као и да му поручују да се с тим не може играти.

Додаје и да су можда изненадили Додика и комплетну босанско-херцеговачку јавност, спремношћу на сваки вид разговора и договора, „ми немамо другу опцију“.

„БиХ је земља консензуса. Нама је Дејтон донео тај прекопотребни мир, али нажалост, донео нам је и ту лудачку кошуљу, у којој сви све могу блокирати, без договора, консензуса, ни у Већу министара, ни у парламентима нема нити једног акта, нема буџета, нема закона, и спреман сам сутра одмах наставити разговоре с Додиком“, поручио је.

На питање да ли су односи Србије и БиХ после усвајања Резолуције о Сребреници кренули у неком другом правцу, оцењује да јесу, да то није очекивао, као и да одговорно тврди да је то због Вучићевог понашања, „његових сарадника и онога што смо од њега ових дана гледали“.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер