субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министарство одбране и СПЦ потписали Споразум о верској служби у Војсци Србије
Хроника

Министарство одбране и СПЦ потписали Споразум о верској служби у Војсци Србије

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јун 2011.

Министар одбране Драган Шутановац и патријарх српски Иринеј у Нишу су потписали Споразум о вршењу верске службе у Војсци Србије.

Шутановац и патријарх Иринеј нагласили су да ће на тај начин бити уређени и међусобни односи Министарства одбране и Српске православне цркве (СПЦ) у вези вршења верске службе у ВС. Ресорни министар је истакао да се тим документом у војску уводе свештеници официри, што је, како је нагласио, у складу са српском традицијом и искуствима савремених армија.

Он је подсетио да СПЦ већ има официре-свештенике у армијама других држава - Холандије, САД и Велике Британије. Шутановац је истакао да се верска служба успоставља као потреба припадника Војске Србије и да ће свештеници официри морати да буду високо образовани и да прођу официрску обуку.

Према његовим речима, припадници ВС ће се представницима СПЦ обраћати у складу са њиховим свештеничким звањем. Министар одбране је додао и да је почетни чин за свештенике у ВС капетан, а да теоријски могу да добију чин пуковника.

Патријарх Иринеј је истакао да је потписивање данашњег Споразума "историјски значајно" не само за СПС, већ и за ВС. Према његовим речима, увођењем свештеника биће омогућено и увођење традиционалне културе и духовности у нашу армију.

Војни свештеници ће, сматра српски патријарх, унети већи квалитет у живот и војну службу, као и дух родољубља и духовности.

"Нека буде срећно и благословено", поручио је патријарх Иринеј. Иринеј је указао и на симболику што је Споразум потписан баш на Видовдан - национални празник народа и цркве.

Влада Србије је 24. марта донела Уредбу о вршењу верске службе у Војсци Србије, чиме је омогућено да се после више од седам деценија уведе верска служба у ВС. После усвајања ове уредбе, како су најављивали надлежни биће закључени и споразуми са традиционалним црквама и верским заједницама које су регистроване у Министарству вера.

Шутановац је потврдио и да ће у наредним месецима потписати исте споразуме са представницима још шест традиционалних цркава и верских заједница. Војни свештеници ће, како је планирано, имати своје ознаке на реверу који ће бити знак верске службе, а примера ради официри припадници верске службе СПЦ имаће крст са тролистом, а католици латински крст. 

Планирано је и да на 100 до 500 припадника једне верске заједнице у систему одбране буде запослен један свештеник, као и да два свештеника долазе на 500 до 1.000 припадника, док ће на сваких следећих хиљаду припадника Војске бити по један официр верске службе.

Припадници верске службе, односно војни свештеници неће носити оружје, а строго ће се чувати и тајност исповести припадника система одбране. Најављено је и да ће војни свештеници бити распоређени у Генералштабу Војске Србије, командама оперативног нивоа, командама бригада и батаљона, Војној академији и војноздравственим установама.

Идеја о увођењу верске службе у војсци датира из 2000. на основу искустава страних армија и српске традиције, што је подразумевало и присуство свештеника у касарнама и обезбеђивање посебног простора за упражњавање верских потреба војника свих националности.

Усвајањем Закона о Војсци Србије децембра 2007. створени су услови да се и у српским оружаним снагама организују верске службе, а ту намеру подржале су све традиционалне цркве и верске заједнице. Војни свештеници у српској војсци имају дугу традицију, до 1918. у војсци Краљевине Србије у саставу штаба команде постојао је војни прота, а војни свештеници су били распоређени у штабовима дивизијских команди и у штабовима активних пукова.

После Првог светског рата у Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца, при Министарству војном и морнарици постојало је тело које је руководило свештеничком струком, а у њему су били по један војни свештеник прве класе за православну, римокатоличку и муслиманску вероисповест.

Врховни војни свештеник (референт) за православну веру потпадао је под црквену јурисдикцију српског патријарха, за војнике богослужења су одржавана у капелама и црквама у кругу војних објеката, а тамо где их није било у локалним верским објектима.

Патријарх српски Иринеј уручио је на Видовданској академији у Нишу највише признање Епархије нишке, Орден Светог цара Константина, министру одбране Драгану Шутановцу за његов однос према цркви и народу.

Шутановац је, захваливши на одличју, рекао да му је учињена велика част и нагласио да је данас дошао у Ниш да би с патријархом "завршио један велики историјски посао" - потписивање Споразума о вршењу верске службе у Војсци Србије.

Ресорни министар је подсетио и да је Српска православна црква имала своје свештенике у неким другим војскама у свету, али не и у својој, што потписивању Споразума "даје још већи значај". За допринос црквеном животу и духовности у граду Нишу српски патријарх је Орден уручио и градоначелнику Милошу Симоновићу и председнику градске општине Медијана Драгославу Ћирковићу.

Видовданску академију, одржану у Светосавском дому, организовали су нишка Епархија и општина Медијана, а патријарх Иринеј је поручио да "не сме да се забораве Видовдан и Косово". Непосредно пре одржавања академије, припадници Гарде Војске Србије извели су егзерцир.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер