петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирко Поповић (РЕРИ): Шефчович још пре десет година похвално говорио о Вучићу и хвалио се како „деца у Обреновцу дишу чист ваздух“ Ко ће гарантовати поштовање закона – Ирена Вујовић, Горан Весић, или Дубравка Ђедовић?
Хроника

Мирко Поповић (РЕРИ): Шефчович још пре десет година похвално говорио о Вучићу и хвалио се како „деца у Обреновцу дишу чист ваздух“ Ко ће гарантовати поштовање закона – Ирена Вујовић, Горан Весић, или Дубравка Ђедовић?

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. јул 2024.

"Потписивање Меморандума о критичним сировинама није први корак јер овај пројекат има своју дугу историју, и цео процес који је претходио потписивању Меморандума имао је своју динамику и подршку ЕУ. Оно што мене највише забрињава да се данас нико није осврнуо на стање људских права и владавину права у Србији, а што онемогућава да се о пројекту дискутује на критички начин, као и да се примене стандарди које је држава усвојила", рекао је за Н1 Мирко Поповић из Регулаторног института за обновољиву енергију и животну средину.

„Шефчович је још пре 10 година похвално говорио о Вучићу у борби против климатских промена, а видимо где смо, као што се и 2015. године хвалио тиме да деца у Обреновцу удишу чист ваздух. А то недноставно није тако, говори о QР коду на производима, а заправо је у српско друштво утиснут QР код безакоња, корупције, кршења закона, непоштовања владавине права и због тога што је стање тако, овај пројекат вађења литијума нема перспективу. Такође, ни стандарди који ће бити примењивани у заштити животне средине не могу бити исти као у ЕУ, изјавио је у емисији Дан уживо Мирко Поповић из Регулаторног института за обновољиву енергију и животну средину.

Он је навео да Србија има своје законе и да сваки инвеститор који послује у Србији мора да се придржава наших закона.

„Уколико се инвеститор не придржава тих закона, наше институције морају да га прво контролишу, а онда морају да га натерају да се придржава закона. То не могу уместо наших да раде институције Европске уније јер оне не могу спроводити у Србији политику животне средине, политику људских права. Тако да је суштински проблем у домаћим институцијама које не раде свој посао. Ми у РЕРи имамо на десетине таквих примера. Питате ко ће гарантовати да ће се закони поштовати – па да ли ће министарка Ирена Вујовћ која се фотографише испред нелегалног објекта, или Горан Весић, да неће можда министарка енергетике Дубравка Ђедовић да гарантује? Па зашто Ђедовић не гарантује да термоелектране послују у складу са законима које крше? И сада ми треба да верујемо да ће одједном са Рио Тинтом да буде све уреду? Држава је главни генератор проблема, Србија је проблем“, истакао је Поповић.

Поповић је подвукао да је „јасно да ЕУ и земље Еу желе да дођу до критичних сировина“.

„Једну ствар ми морамо сами, а за то су пре свега одговорне институције и њихов задатак ће бити да спроведу наше законе. То не значи да институције ЕУ нису без одговорности. Оне треба да инститрају на еколошким стандардима, али оно што ме брине је да међу порукама које су данас послате нисам чуо поруку о томе да мора да се успоставити систем владавине права. Чуо сам само шта ће то донети литијум. Е то је забрињавајуће и овај Меморандум неће убрзати европску интеграцију Србије, већ напротив, оснажиће недемократске снаге у друштву, дати већу моћ инсититуцијама и људима у њима,а који ту моћ злоупотребљавају. Ми годинама стагнирамо на путу ка ЕУ“, истакао је Поповић.

У прилог томе да Србија не поштује сопствене законе, наводи Поповић, говоре и подаци да у последње две године сведочимо да је изградња објеката без дозволе постала „више правило него изузетак“, да сваки „већи загађивач свој пројекат распореди на више мањих како би и наводно загађење било мање“.

„И институције система то подржавају, а бојим се и да их подучавају како то да чине. Исти је случај и са студијом Рио Тинта кроз коју је такође приказано, наводно, више одвојених пројеката и то заправо говори о томе у каквој се ситуацији налазимо“, рекао је Поповић и додао:

„Потписивањем Меморандума и онога што би требало да уследи ни енергетска транзиција неће бити убрзана у Србији. Ми смо, када је реч о том процесу, у најранијој фази и тај процес стагнира. Па у овом тренутку незаконито послују термоелектране Електропривреде Србије, а министарка енергетике је потписала дана Меморандум и ми сада треба да верујемо у примену закона. Србија треба, како је предвиђено енергетском транзицијом, да престане да користи угаљ до 2050. године али се бојим да је ово данас заправо улог Србије да због непоштовања Уговора о оснивању енергетске заједнице, а који Србија не поштује, притисак на актуелну власт попусти“, закључио је Мирко Поповић из Регулаторног института за обновољиву енергију и животну средину.

Подсећамо, у Палати Србија данас је одржан Самит о критичним сировинама Владе Србије и представника Немачке и ЕУ. Након самита, на којем су, између осталих били и немачки канцелар Олаф Шолц и потредседник Европске комисије Марош Шефчович потписан је и Меморандум о разумевању о стратешком партнерству Србије и Европске уније у области одрживих сировина, ланаца вредности батерија и електричних возила.

(Н1)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер