Početna strana > Hronika > Mlađan Dinkić: Seći radikalno ili nikako
Hronika

Mlađan Dinkić: Seći radikalno ili nikako

PDF Štampa El. pošta
petak, 19. novembar 2010.

Radikalna rekonstrukcija Vlade treba da bude završena do kraja januara ili ne treba ni da se sprovodi. Kasnije bi izgubila smisao - poručio je za ”Novosti” Mlađan Dinkić, potpredsednik Vlade i lider Ujedinjenih regiona Srbije.

* Verujete li da će ovoga puta zaista doći do kadrovskih promena u Nemanjinoj 11 i da ovo sve nije samo marketinški trik?

- To zavisi, pre svega, od inicijative najveće stranke u koaliciji, a to je DS. Oni su formirali ovu vladu i treba da pokrenu i sprovedu rekonstrukciju. Spremni smo za razgovore, a vidimo da je i Tadić. Pokazaće vreme da li takva spremnost postoji i kod ostalih partnera.

* Kojim resorima u Vladi ste nezadovoljni?

- O tome ćemo detaljno pričati na sastanku koalicije. Nezadovoljastvo svakako postoji, kod mene i volja da se stvari poprave. Ali, samo ako to radimo kako treba i brzo.

* Ostajete li pri predlogu da se Vlada smanji na svega 15 resora?

- Srbiji ne treba više od 15 resora. Biću protiv bilo kakvih kozmetičkih promena u Vladi.

* Kojih biste se resora vi kao stranka odrekli?

- Samim tim što smatram da Vlada treba da ima 15 resora, izražavam spremnost na ustupke. Srazmerno broju poslanika formirali smo Vladu i po istoj matematici treba i da je rekonstruišemo. DS, koalicija oko SPS i mi imamo odnos 3:1:1. Mora se poštovati ta formula.

* Koja bi ministarstva mogla da se spoje, pominje se fuzija NIP, infrastrukture i telekomunikacija...

- Ima više mogućnosti i modela. Evropske vlade u velikom broju slučajeva nemaju više od 15 resora. Koristićemo primere iz evropske prakse.

* Nisu li, ipak, zakasneli rezovi u Vladi i da li će oni biti izvršeni u cilju predizborne kampanje?

- Iako je prošlo dve trećine mandata nikad nije kasno za promene ako se one kvalitetno sprovedu. Cilj je da Vladu učinimo mnogo manjom, operativnijom, sposobnijom.

* Da li rekonstrukcija predstavlja priznanje da Vlada nije ispunila sve očekivane rezultate?

- Tokom krize Vlada se trudila da ublaži njene efekte i postigli smo rezultate. Vlade u regionu imale su još lošije učinke. Izbegli smo najgori scenario i bolji dani dolaze. Ali, trenutak je da podvučemo crtu.

* Kako su prihvatili koalicioni partneri vaš plan za regionalizaciju?

- Niko još nije imao suštinsku primedbu, što mi uliva optimizam da ćemo regionalizaciju i decentralizaciju sprovesti. Neke kritike koje smo dobili od opozicije odnose se na mene lično, a ne na program URS.

* Deluje kao da ste pitanje regionalizacije ”prisvojili” i vezali za vašu političku budućnost?

- To je danas ključno političko pitanje u zemlji i za sprovođenje je nužan široki politički konsenzus. Evropske integracije više nisu tema jer postoji jasno opredeljenje ogromne većine građana za EU. Ali, u Srbiji imamo ogromne regionalne razlike. Plate su tri puta manje u Medveđi ili Žitištu nego na Vračaru, a nezaposlenost dvadeset puta veća. Čak i Vojvodina ima duplo niži BDP od Beograda. U sadašnjem centralizovanom sistemu, siromašni su sve siromašniji, a bogati sve bogatiji.

POŠTENO SAM REKAO SVE O STANU

* Da li će vam naneti političku štetu kupovina stana za 353.500 evra usred ekonomske krize?

- Prvi stan sam kupio, takođe u krizi, 1992. godine i u njemu sam živeo 18 godina. Sada sam prodao stari, kupio novi stan, isto na Novom Beogradu, i o tome pošteno i iskreno informisao javnost.

* Mnogi se deklarativno zalažu za regionalizaciju, ali nikako taj proces da otpočne...

- Centrale političkih stranaka nisu još spremne da se odreknu monopola i potpunog upravljanja političkim sistemom. Odgovornost za vođenje Srbije koncentrisana je u rukama pet do deset ljudi. Jedan sam od njih i dobrovoljno želim da tu političku moć prebacim ka bazi.

* Tadić ukazuje da nam ne treba regionalizacija koja će da stvori hiljade novih poslanika u regionalnim skupštinama...

- Imamo već 240 regionalnih poslanika, po 120 u skupštini Vojvodine i Beograda. Zašto Šumadija, Pomoravlje, Zapadna i Istočna Srbija ne bi imali svoje regionalne poslanike. Sve ukupno bi ih bilo između 500 i 600, ali zato bi se ukinuli svi upravni okruzi. Ostatak Srbije bi dobio ono što danas imaju Vojvodina i Beograd.

* Koliko je politički uputno ”otpakivati” ideju regionalizacije kad se i na jugu Srbije pominje stvaranje ”prirodne Albanije”, a i u Sandžaku se zaoštrava retorika...

- Regionalizacija će se desiti neminovno, želeli mi to ili ne. Ako se ne desi organizovano, kako predlažemo, desiće se stihijski, sa tenzijama, a to ne smemo da dozvolimo. Zato država mora da predupredi eventualne separatističke zahteve sprovođenjem organizovane regionalizacije, i to u naredne dve godine.

ZA NESTAŠICU MLEKA KRIV JE SAŠA DRAGIN

* Ministar trgovine Slobodan Milosavljević je za nestašicu mleka okrivio i vas jer ne dozvoljavate interventni uvoz...

- Ministarstva ekonomije i trgovine pogrešne su adrese za rešavanje ovog problema. Suština je u lošoj agrarnoj politici, a odgovornost snosi Ministarstvo poljoprivrede. Nije rešenje u uvozu mleka već treba da se daju subvencije stočarima da proizvode mleko. Pet dinara po litru bilo bi adekvatno.

* Da li je politički ostvariva promena Ustava koja je neophodna za regionalizaciju?

- Promena Ustava je ključna. Očekujem da će do nje doći na početku mandata iduće Vlade. To bi trebalo da bude poslednja promena Ustava pre ulaska Srbije u EU.

* Zašto kao stranka ne ukinete blanko ostavke, kada je to i preporuka Brisela?

- Današnji poslanici sede u Skupštini zahvaljujući liderima koji su nosioci lista i nisu ih građani direktno birali, već partijske centrale. Da bi se ukinule blanko ostavke, neophodna je izmena izbornog sistema. Predlažemo uvođenje kombinovanog sistema.

* Stekao se utisak da, za razliku od predsednika , zagovarate povišicu ministarskih plata?

- Suštinski se ne razlikujemo. Slažem se da nije primereno da se plate ministara povećavaju dok je kriza i da najpre treba povećanje da dobiju građani i najugroženiji. Ali, ne sme da se sklizne u demagogiju i da se najodgovornijim ljudima trajno zamrznu plate. Ako neko na odgovornoj funkciji ne radi dobro, treba da se smeni.

* Posle partnerstva sa DSS i DS, vidite li sebe i u vlasti sa SNS?

- Ne, dok su na čelu te stranke Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić.

NIJE BILO TAJNIH SASTANAKA

* Da li ste sa Tadićem vodili neke tajne pregovore?

- Razgovaram sa Tadićem redovno, jednom nedeljno ili jednom u dve nedelje. Pre nekoliko dana smo zajedno otvarali fabriku i pričalo se i o rekonstrukciji. Nikakvih posebnih i tajnih sastanaka nije bilo.

* Utapa li se G 17 postepeno u Uniju regiona Srbije?

- O tome ne razmišljam. Sve stranke u URS imaju svoju samostalnost, ali delujemo zajednički. To je logika koncepta regionalizacije. Nisam ja birao Verka, Ničića ili Maju Gojković za gradonačelnike, već građani. Uživam da radim sa liderima i sposobnim političarima. Mnogi drugi se okružuju poltronima.

* Hoćete li proširiti savez?

- Na početku smo mi prilazili lokalnim liderima, a sada oni nama. Dolaze nam pripadnici svih opcija - od onih koji su podržavali radikale do onih koji su bili uz LDP. Bićemo iznenađenje na narednim izborima.

* Da li ćete sami izaći na izbore? Testirali ste i savez sa Ljajićem na lokalnim izborima...

- Rano je za te analize. Sigurno je da smo spremni da izađemo samostalno.

* Jeste li već zagazili u predizbornu kampanju?

- Kad neko puno radi optužuju ga da je stalno u kampanji. Mi samo radimo naš posao.

* Da li je to što će Vlada izdržati do kraja mandata dokaz da je ova najbolja u kojoj ste bili?

- Svaka vlada je radila u posebnim okolnostima i bila je specifična. Najbolje ekonomske rezultate imali smo u Vladi koju je vodio Koštunica od 2004. do 2006. godine. Ali, tada smo živeli u doba ekonomskog prosperiteta u svetu. Nije bila ovakva ekonomska kriza.

(razgovor vodio: Predrag Vasiljević)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner