четвртак, 19. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Млађан Динкић: Сећи радикално или никако
Хроника

Млађан Динкић: Сећи радикално или никако

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. новембар 2010.

Радикална реконструкција Владе треба да буде завршена до краја јануара или не треба ни да се спроводи. Касније би изгубила смисао - поручио је за ”Новости” Млађан Динкић, потпредседник Владе и лидер Уједињених региона Србије.

* Верујете ли да ће овога пута заиста доћи до кадровских промена у Немањиној 11 и да ово све није само маркетиншки трик?

- То зависи, пре свега, од иницијативе највеће странке у коалицији, а то је ДС. Они су формирали ову владу и треба да покрену и спроведу реконструкцију. Спремни смо за разговоре, а видимо да је и Тадић. Показаће време да ли таква спремност постоји и код осталих партнера.

* Којим ресорима у Влади сте незадовољни?

- О томе ћемо детаљно причати на састанку коалиције. Незадовољаство свакако постоји, код мене и воља да се ствари поправе. Али, само ако то радимо како треба и брзо.

* Остајете ли при предлогу да се Влада смањи на свега 15 ресора?

- Србији не треба више од 15 ресора. Бићу против било каквих козметичких промена у Влади.

* Којих бисте се ресора ви као странка одрекли?

- Самим тим што сматрам да Влада треба да има 15 ресора, изражавам спремност на уступке. Сразмерно броју посланика формирали смо Владу и по истој математици треба и да је реконструишемо. ДС, коалиција око СПС и ми имамо однос 3:1:1. Мора се поштовати та формула.

* Која би министарства могла да се споје, помиње се фузија НИП, инфраструктуре и телекомуникација...

- Има више могућности и модела. Европске владе у великом броју случајева немају више од 15 ресора. Користићемо примере из европске праксе.

* Нису ли, ипак, закаснели резови у Влади и да ли ће они бити извршени у циљу предизборне кампање?

- Иако је прошло две трећине мандата никад није касно за промене ако се оне квалитетно спроведу. Циљ је да Владу учинимо много мањом, оперативнијом, способнијом.

* Да ли реконструкција представља признање да Влада није испунила све очекиване резултате?

- Током кризе Влада се трудила да ублажи њене ефекте и постигли смо резултате. Владе у региону имале су још лошије учинке. Избегли смо најгори сценарио и бољи дани долазе. Али, тренутак је да подвучемо црту.

* Како су прихватили коалициони партнери ваш план за регионализацију?

- Нико још није имао суштинску примедбу, што ми улива оптимизам да ћемо регионализацију и децентрализацију спровести. Неке критике које смо добили од опозиције односе се на мене лично, а не на програм УРС.

* Делује као да сте питање регионализације ”присвојили” и везали за вашу политичку будућност?

- То је данас кључно политичко питање у земљи и за спровођење је нужан широки политички консензус. Европске интеграције више нису тема јер постоји јасно опредељење огромне већине грађана за ЕУ. Али, у Србији имамо огромне регионалне разлике. Плате су три пута мање у Медвеђи или Житишту него на Врачару, а незапосленост двадесет пута већа. Чак и Војводина има дупло нижи БДП од Београда. У садашњем централизованом систему, сиромашни су све сиромашнији, а богати све богатији.

ПОШТЕНО САМ РЕКАО СВЕ О СТАНУ

* Да ли ће вам нанети политичку штету куповина стана за 353.500 евра усред економске кризе?

- Први стан сам купио, такође у кризи, 1992. године и у њему сам живео 18 година. Сада сам продао стари, купио нови стан, исто на Новом Београду, и о томе поштено и искрено информисао јавност.

* Многи се декларативно залажу за регионализацију, али никако тај процес да отпочне...

- Централе политичких странака нису још спремне да се одрекну монопола и потпуног управљања политичким системом. Одговорност за вођење Србије концентрисана је у рукама пет до десет људи. Један сам од њих и добровољно желим да ту политичку моћ пребацим ка бази.

* Тадић указује да нам не треба регионализација која ће да створи хиљаде нових посланика у регионалним скупштинама...

- Имамо већ 240 регионалних посланика, по 120 у скупштини Војводине и Београда. Зашто Шумадија, Поморавље, Западна и Источна Србија не би имали своје регионалне посланике. Све укупно би их било између 500 и 600, али зато би се укинули сви управни окрузи. Остатак Србије би добио оно што данас имају Војводина и Београд.

* Колико је политички упутно ”отпакивати” идеју регионализације кад се и на југу Србије помиње стварање ”природне Албаније”, а и у Санџаку се заоштрава реторика...

- Регионализација ће се десити неминовно, желели ми то или не. Ако се не деси организовано, како предлажемо, десиће се стихијски, са тензијама, а то не смемо да дозволимо. Зато држава мора да предупреди евентуалне сепаратистичке захтеве спровођењем организоване регионализације, и то у наредне две године.

ЗА НЕСТАШИЦУ МЛЕКА КРИВ ЈЕ САША ДРАГИН

* Министар трговине Слободан Милосављевић је за несташицу млека окривио и вас јер не дозвољавате интервентни увоз...

- Министарства економије и трговине погрешне су адресе за решавање овог проблема. Суштина је у лошој аграрној политици, а одговорност сноси Министарство пољопривреде. Није решење у увозу млека већ треба да се дају субвенције сточарима да производе млеко. Пет динара по литру било би адекватно.

* Да ли је политички остварива промена Устава која је неопходна за регионализацију?

- Промена Устава је кључна. Очекујем да ће до ње доћи на почетку мандата идуће Владе. То би требало да буде последња промена Устава пре уласка Србије у ЕУ.

* Зашто као странка не укинете бланко оставке, када је то и препорука Брисела?

- Данашњи посланици седе у Скупштини захваљујући лидерима који су носиоци листа и нису их грађани директно бирали, већ партијске централе. Да би се укинуле бланко оставке, неопходна је измена изборног система. Предлажемо увођење комбинованог система.

* Стекао се утисак да, за разлику од председника , заговарате повишицу министарских плата?

- Суштински се не разликујемо. Слажем се да није примерено да се плате министара повећавају док је криза и да најпре треба повећање да добију грађани и најугроженији. Али, не сме да се склизне у демагогију и да се најодговорнијим људима трајно замрзну плате. Ако неко на одговорној функцији не ради добро, треба да се смени.

* После партнерства са ДСС и ДС, видите ли себе и у власти са СНС?

- Не, док су на челу те странке Томислав Николић и Александар Вучић.

НИЈЕ БИЛО ТАЈНИХ САСТАНАКА

* Да ли сте са Тадићем водили неке тајне преговоре?

- Разговарам са Тадићем редовно, једном недељно или једном у две недеље. Пре неколико дана смо заједно отварали фабрику и причало се и о реконструкцији. Никаквих посебних и тајних састанака није било.

* Утапа ли се Г 17 постепено у Унију региона Србије?

- О томе не размишљам. Све странке у УРС имају своју самосталност, али делујемо заједнички. То је логика концепта регионализације. Нисам ја бирао Верка, Ничића или Мају Гојковић за градоначелнике, већ грађани. Уживам да радим са лидерима и способним политичарима. Многи други се окружују полтронима.

* Хоћете ли проширити савез?

- На почетку смо ми прилазили локалним лидерима, а сада они нама. Долазе нам припадници свих опција - од оних који су подржавали радикале до оних који су били уз ЛДП. Бићемо изненађење на наредним изборима.

* Да ли ћете сами изаћи на изборе? Тестирали сте и савез са Љајићем на локалним изборима...

- Рано је за те анализе. Сигурно је да смо спремни да изађемо самостално.

* Јесте ли већ загазили у предизборну кампању?

- Кад неко пуно ради оптужују га да је стално у кампањи. Ми само радимо наш посао.

* Да ли је то што ће Влада издржати до краја мандата доказ да је ова најбоља у којој сте били?

- Свака влада је радила у посебним околностима и била је специфична. Најбоље економске резултате имали смо у Влади коју је водио Коштуница од 2004. до 2006. године. Али, тада смо живели у доба економског просперитета у свету. Није била оваква економска криза.

(разговор водио: Предраг Васиљевић)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер