субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Московски метро уводи могућност плаћања техником препознавања лица
Хроника

Московски метро уводи могућност плаћања техником препознавања лица

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. септембар 2021.

Московски метро данас је организовао демонстрацију метода плаћања путем препознавања лица пре него што тај систем плаћања буде званично покренут 15. октобра, у најновијем примеру брзог, и за неке контроверзног, развоја те технологије у Русији.

„Путници не морају да имају код себе ни свој телефон, ни метро картицу, нити било какву карту. Треба само да ставе своје информације, слику и банкарске податке у апликацију“, рекла је заменица прес службе градског саобраћаја Ана Лапушкина.

У московском метроу, међу најфреквентнијим у Европи, плаћање путем препознавања лица дозволиће да се смањи време чекања јер је „три пута брже“ од традиционалних метода, рекла је Лапушкина на конференцији за новинаре, на којој новинарима није дозвољено постављање питања, преноси Франс прес.

Та услуга, коју су тестирали добровољци и запослени у метроу, биће доступна свима од 15. октобра и то на 241 станици те огромне метро мреже отворене 1930-их година за време Стаљина.

Прес служба је навела да ће систем функционисати и са маскама које су и даље обавезне у јавном превозу, и да је довољно да буде видљива половина лица.

Пролаз ће бити отворен само правим особама, а не пред фотографијама.

И даље ће бити на располагању други методи плаћања карте.

Технологија препознавања лица брзо се развија у Русији. Од почетка пандемије та технологија употребљена ја у Москви, са њених на десетине хиљада надзорних камера, ради контроле поштовање мера затварања и карантима.

У марту прва група за дистрибуцију у земљи X5 објавила је да се покреће та врста плаћања у продавницама.

Више руских невладиних организхација критиковало је масовну употребу препознавања лица, указујући на цурење података и на то да нема пристанка људи који се снимају.

„Неконтролисана употреба тих технологија има озбиљне импликације за људска права и основна права и већ се користи за циљеве политичког гоњења“, саопштила је прошлог петка организација Хјуман рајтс воч.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер