понедељак, 17. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > МСП Русије: Дејтонски мировни споразум, који је у основи државности БиХ, под претњом опстанка. Захарова: Резолуција о Сребреници исполитизована и антисрпске природе
Хроника

МСП Русије: Дејтонски мировни споразум, који је у основи државности БиХ, под претњом опстанка. Захарова: Резолуција о Сребреници исполитизована и антисрпске природе

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. мај 2024.

 Документ о Сребреници који је усвојила Генерална скупштина Уједињених нација само ће погоршати постојеће разлике и повећати потенцијал за сукоб на Балкану, оцењује руско Министарство спољних послова и додаје да је Дејтонски мировни споразум, који је у основи државности БиХ, под претњом опстанка.

Портпаролка МСП-а Русије Марија Захарова истиче да је резолуција "исполитизована и антисрпске природе", али да "њени иницијатори имају дрскости да кажу да је њен циљ унапређење међунационалног помирења и јединства три државотворна народа у БиХ (Бошњака, Срба и Хрвата)". 

"Аутори резолуције и они који су за њу гласали не могу, а да не знају за тешку ситуацију у БиХ, где се већ дуже време грубо крше легитимни интереси Републике Српске (једног од два ентитета БиХ)", подсећа Москва.

"Иницијативу да се резолуција усвоји упорно су, кршећи Устав Босне и Херцеговине, 'гурали' представници политичког Сарајева – без неопходног консензуса Председништва БиХ у таквим случајевима, како налаже Дејтонски споразум. У томе су их активно подржавали представници земаља НАТО-а, који управо и сносе главну одговорност за трагичне догађаје у Југославији, укључујући Сребреницу. Покретачи антисрпског подухвата били су Немачка, која је током Другог светског рата извршила највећи геноцид у историји човечанства, али и, нажалост, Руанда", наводи се даље у саопштењу.

Марија Захарова, такође, подсећа да је Република Српска више пута протестовала против покретања разговора о резолуцији, те да је српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић послала одговарајућа писма генералном секретару УН како би се спречило усвајање резолуције "која може довести до озбиљног заоштравања ситуације у БиХ и на Балкану у целини". 

"Русија је заједно са истомишљеницима покушала да уразуми ауторе антисрпске идеје. Западњаци нису хтели да слушају ни нас ни Србе. Погубне последице (резолуције) биће на њиховој савести", закључује Москва.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер