Početna strana > Hronika > Muslimanska braća: "Zapad da ne bude licemeran kad je demokratija u pitanju"
Hronika

Muslimanska braća: "Zapad da ne bude licemeran kad je demokratija u pitanju"

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 31. januar 2011.

Šef italijanske diplomatije Franko Fratini kaže da Evropska unija želi da pomogne Egiptu na putu ka demokratiji, ali bez mešanja unutrašnje stvari iako joj se ne bi svidelo da vlast u zemlji preduzmu ekstremisti:

"Mislim da radikalizam nije demokratski način. Uveren sam da će se Egipćani opredeliti za demokratiju i građanska prava, a ne za radikalizam."

Fratini nije jedini evropski ministar koji je, upozavajući na ekstremizam, zapravo aludira na najjaču egipatsku opozicionu grupaciju, Muslimanska braća, koju je Mubarakov režim zabranio ali je istovremeno toleriše.

Portparol Bratstva Esam el Erijan je povodom takvih strahovanja na Zapadu izjavio:

"Zapadni režimi i zapadni narodi moraju da poštuju demokratiju. Ne može demokratija da bude samo za njih, a ne za nas. Mi smo civilizovano društvo, i nije istina da nismo u stanju da izgradimo demokratsku zemlju. Mi to možemo. Zapad ne sme da bude licemeran kada su demokratija i ljudska prava u pitanju."

Ko su pripadnici Muslimanskog bratstva, i ima li svet razloga da od njih strahuje?

Šadi Hamid je analitičar u institutu Brukings, u Dohi:

"Muslimansko bratstvo je ubedljivo najjača opoziciona snaga u Egiptu, sa stotinama hiljada članova i simpatizera. Na eventualnim slobodnim i poštenim izborima sigurno bi odlično prošli. Što se tiče njihove ideologije, s godinama su postajali sve umereniji, a od nasilja su odustali pre nekoliko decenija. Posle napada od 11. septembra, još više insistiraju na demokratiji i političkim reformama. Zapadne zemlje međutim brinu spoljnopolitički stavovi Bratstva, posebno prema Izraelu i Iranu. Jasno je da pripadnici te organizacije nisu veliki ljubitelji Izraela."

(BBC)