понедељак, 24. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Музеј у Швајцарској повукао пет слика због сумње да су их опљачкали нацисти
Хроника

Музеј у Швајцарској повукао пет слика због сумње да су их опљачкали нацисти

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 16. јун 2024.

 Један од водец́их швајцарских музеја, Кунстхаус у Цириху, саопштио је да ц́е повући пет слика са једне од својих изложби, док не буде завршена истрага о томе да ли су их нацисти украли од њихових власника.

Међу сликама које се повлаче са изложбе су и дела неких од најпризнатијих светских уметника, укључујуц́и Клода Монеа и Винсента ван Гога, преноси ББЦ.

Дуго су постојале сумње о пореклу дела из колекције Емила Бурлеа, названој по трговцу оружјем, рођеном у Немачкој, који се обогатио током Другог светског рата правец́и и продајуц́и оружје нацистима.

Одлука о уклањању слика донета је након објављивања нових смерница чији је циљ да се истражи велики број уметничких дела која још нису врац́ена породицама од којих су украдене.

Одбор фондације Емила Бурлеа је у саопштењу навео да је „посвец́ен тражењу правичног решења за та дела са правним наследницима бивших власника“.

„Због укупних историјских околности у вези са продајом неких дела, Фондација је спремна да понуди финансијски допринос заоставштини Макса Силберберга, чија је судбина била трагична“, наводи се у саопштењу.

Силберберг је био немачки јеврејски индустријалац чију су велику уметничку колекцију нацисти продали на присилним аукцијама. Сматра се да је убијен у нацистичком логору смрти Аушвиц.

„Ноје Цирихер цајтинг“ пише је вођена дебата о томе да ли је Силберберг био приморан да прода своја дела, или је то учинио својевољно из финансијских разлога.

Више од 20 земаља, укључујуц́и Швајцарску, сложило се раније ове године са новим најбољим праксама америчког Стејт департмента о томе како решавати случајеве уметничких дела која су опљачкали нацисти.

То је веома важно за породице које желе да поврате опљачкане уметничке предмете, јер према швајцарском закону данас се због застарелости не могу поднети правни захтеви за реституцију или компензацију за дела из колекције Бурле.

Специјални саветник америчког државног секретара за питања Холокауста Стјуарт Ајзенстат рекао је током објаве најбољих пракси у марту да се процењује да „више од 100.000 од 600.000 слика и много више од милион књига, рукописа и ритуалних верских предмета никада није враћено власницима“.

До своје смрти 1956. године, Бурле је сакупио колекцију од око 600 уметничких дела. Велики број је сада у власништву Фондације Бурле и изложена су у Кунстхаусу, а остала су у домовима Бурлеових рођака.

(Фонет)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер