субота, 22. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Колико кошта наводно рушење Вучића - час су милијарде, час стотине милиона евра. Председник „заборавио“ на сарадњу УСАИД-а и српске власти, као и на Ану Брнабић у Управном одбору НАЛЕД-а
Хроника

Н1: Колико кошта наводно рушење Вучића - час су милијарде, час стотине милиона евра. Председник „заборавио“ на сарадњу УСАИД-а и српске власти, као и на Ану Брнабић у Управном одбору НАЛЕД-а

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. фебруар 2025.

Пише председник Србије Александар Вучић књигу, каже, како је победио неке "обојене" револуције, а истовремено месецима већ "лансира" разне бројке о новцу који је наводно уложен у његово рушење. Исто наводе и поједини припадници Српске напредне странке. Од тога да је у "његово рушење" уложено на стотине милиона евра - из његових "редова" се тако чуло да је за 12 година дато 700 милиона - до тога да сам Вучић у последње време тврди да су у протеклих 10 година уложене чак три милијарде евра. Иначе, председник Србије од 2021. године, у зависности од ситуације, час помиње милијарде, час стотине милиона, како му ког дана одговара.

Десетог децембра 2024. године, више од месец дана након пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, када је 1. новембра страдало 15 људи, председник Србије боравио је у посети Немачкој. У Србији је у том тренутку већ увелико почео талас грађанског незадовољства, студенти и грађани су устали тражећи правду и изражавајући отпор системској корупцији у Србији која је довела до овако трагичног догађаја. За председника Србије, ова грађанска, односно студентска непослушност, представља наводно „обојену“ револуцију.

А онда ће тада председник пред медијима „испалити“ цифру да је стотине милиона уложено у његово рушење и промену власти у Србији.

„И зато сам вам рекао да ћете се изненадити, наредних дана када будете видели колико много и стотина милиона евра је уложено директно за рушење и промену власти у Србији, па нису успели. Неће успевати ни даље. И сад кад долази до краја, када више неће бити толико новца, нервоза је велика и мора да се пожури и да се уради све или ништа. И биће једно велико ништа за њих“, изјавио је тог децембарског дана председник Вучић.

Исту бројку о стотинама милиона, председник је поновио и у Кикинди 8. фебруара ове године, током посете Севернобанатском и Средњобанатском округу. Рекао је да су у „растакање и напад на Србију изнутра “ уложено стотине милиона.

„Притисли су споља, нису могли да издрже да Србија буде најбоља у региону, стотину милиона су уложили за растакање и напад на Србију изнутра“, рекао је тада Вучић.

Рачунао је председник да ће грађани у мору његових свакодневних изјава и затрпавања јавности заборавити које је цифре уопште помињао тог децембарског дана, али и тог 8. фебруара, јер ће само два дана касније изнети нову бројку.

Водећи се том идејом, председник Србије је 10. фебруара „испалио“ цифру од три милијарде, дакле нису стотине милиона, већ три милијарде за 10 година, а које су „уложене у рушење њега и Србије“. Том приликом је поручио да „никаквих револуција неће бити“.

„Како је Србија кренула експоненцијално да расте, они су улагали све више у рушење Србије“, тврдио је Вучић говорећи за режимске медије.

Дакле, како су се студентски и грађански бунт и отпор ширили на готово све општине и градове у Србији у протеклом периоду, тако су председникове цифре почеле да се повећавају. Као што се Србија последњих година борила са огромном инфлацијом, тако су се изгледа ова инфлаторна кретања драстично пренела и у председниковим изјавама (некад и у распону од само неколико дана) где стотине милиона постају милијарде.

И један од функционера и напредњачки посланик у Скупштини Србије Небојша Бакарец у свом блогу тврди како је Запад уложио 700 милиона долара у рушење Вучића за 12 година. Изгледа да ни сами напредњаци нису могли да се договоре око тачне цифре и тачног временског оквира.

Иначе, овај председников наратив, где су час стотине милиона, а час милијарде, није нов. Тако је још у мају 2021. године причао како су уложене милијарде у његово рушење.

„Шта ће, да уложе више новца у моју смену? Десетине, стотине милиона евра, милијарде сте уложили против мене, па шта? И да ме смените, суштина је да ли говорим истину“, рекао је те године Вучић.

Исту причу о милијардама је поновио и у августу прошле године, када је рекао како је у претходних шест или седам месеци уложено 78 милиона евра у „врло политички антидржавни невладин сектор“, а да су у последњих седам – осам година уложене милијарде евра.

„Огроман је новац уложен у моје рушење у последњих седам или осам година када је било јасно да Србија иде својим независним, самосталним путем. У питању су милијарде евра“, рекао је Вучић.

Ове милијарде су онда постале стотине милиона у децембру прошле године, а онда 10. фебруара су то поново милијарде. Дакле, како председнику одговара ког месеца.

Председник „заборавио“ на сарадњу УСАИД и српске власти, као и на Ану Брнабић у Управном одбору НАЛЕД-а

Тог 10. фебруара, док је говорио за једну режимску телевизију председник је, говорећи о том новцу, у свему видео „мешање страних земаља у унутрашње послове Србије“.

Иако је још нејасно на које је то земље председник мислио, имајући у виду да добија прећутну или отворену подршку представника и западних (САД и ЕУ) и источних (Русија и Кина) сила.

Од 2001. до новембра 2024. године, према наводима на сајту Владе Србије, УСАИД је у нашу земљу уложио око 1,2 милијарде долара.

Зато је важно да се осврнемо на наступ председника Србије Александра Вучића на, може се слободно рећи, страначком скупу напредњака, уз присталице Милорада Додика из Републике Српске, који су се окупили на Сретење у Сремској Митровици.

„Обојена“ револуција је пропала и Србија је победила, викао је Вучић на Сретење у Сремској Митровици.

„И сад вам кажем, пропала им је обојена револуција. Јавите и у УСАИД, и у НЕД и у ЕЕД. Свуда им јавите, готово је с тим. Победила је Србија и никада Србију победити нећете. Када они схвате да им је револуција пропала, биће за то потребно још неколико недеља. Када то буду схватили, нама ће бити потребни месеци, плашим се и годину дана, да се опоравимо и да земљу обновимо од катастрофе и штете коју су земљи нанели“, изјавио је Вучић.

И то нас опет враћа на чињеницу коју је председник Србије изгледа „случајно заборавио“, партнерство УСАИД (Америчке агенције за међународни развој) и српских власти дуго је скоро 25 година.

Грађанима није непознато да је УСАИД у Србији годинама финансирао невладин и цивилни сектор, а многи државни пројекти у Србији не би били реализовани да није било помоћи УСАИД-а.

Наиме, како пише ББЦ на српском, ова америчка агенција је у Србију уложила више од 900 милиона евра како би помогла економски и демократски развој наше земље.

„Тим новцем су реновиране и изграђене школе, домови здравља, вртићи, путеви, месне заједнице, мостови, набављала се медицинска опрема, улагало се у локалне заједнице, обучавали јавни службеници и помагала реформа правосуђа. Агенција је током претходних година сарађивала са државним институцијама, приватним сектором, организацијама цивилног друштва и медијима, углавном локалним“, пише ББЦ на српском.

Председник је заборавио и да је висока функционерка СНС-а и садашања председница Скупштине Србије, као и бивша премијерка у више мандата, Ана Брнабић седела у Управном одбору НАЛЕД-а и то као бивша председница Управног одбора, а у чијем је формирању учествовао управо УСАИД 2006. године, али у томе Вучић, као ни сама Ана Брнабић, изгледа не виде проблем. Јер председник Србије, институција претежно церемонијалних надлежности, ипак пише уџбеник о томе како је победио неку њему замишљену „обојену“ револуцију, док студенти и грађани на улицама траже одговорност и институције које функционишу.

За крај ваља поменути изјаву Ане Брнабић о НАЛЕД-у, а која стоји на НАЛЕД-овом сајту.

„Људе у НАЛЕД-у карактерише стручност и велика енергија да се ствари мењају набоље и постоје конкретне ствари којих не би било да није било НАЛЕД-а. Мислим да би се још увек трудили да уведемо електронски систем за увођење грађевинских дозвола. Да нема НАЛЕД-а, Србија не би била тако добро позиционирана на Дуинг бизнис листи Светске банке и надам се све боље и боље“, рекла је Ана Брнабић, бивша премијерка Србије и бивша председница Управног одбора НАЛЕД-а (2016).

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер