четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Након студената, протесте и блокаде од петка најављује и више удружења пољопривредника. Милан Пајић: Главни циљ власти je да погаси пољопривредна газдинства због литијума
Хроника

Н1: Након студената, протесте и блокаде од петка најављује и више удружења пољопривредника. Милан Пајић: Главни циљ власти je да погаси пољопривредна газдинства због литијума

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. децембар 2024.

Након студената, протесте и блокаде од петка најављује и више удружења пољопривредника који, између осталог, траже и смене свих надлежних у ресорном министарству и скупштинском одбору, као и премијера Милоша Вучевића.

Мене су питали, докле ћете да идете.. Очигледно, док смо живи. Ово министарство и влада су нама објавили рат. Ми имамо само један избор – или ћемо да ратујемо или потпишемо капитулацију

Милан Пајић из удружења „Наше млеко“ каже да од маја прошле године, када су имали велике протесте, влада није испоштовала договоре.

„Поред свега тога имали смо једну велику пресију на све пољопривреднике, од самих тих протеста било је медијских и полицијских прогона. Већина пољопривредника је уцењена, а неки су се уплашили и у овом тренутку, чак и на саму помисао на протесте“, каже Пајић.

Како наводи, велика репресија у виду инспекцијског надзора Министарства пољопривреде уследила је на све оне који нису поклекли.

Инспекција је на врата пољопривредних газдинстава покуцала Златку Кокановићу, Предрагу Вељковићу, Ђоку Ћурчићу. Оно што веже ове људе, осим бављења пољопривредом, јесте и борба против ископавања литијума.

„Решења о пасивном статусу су доношена и суботом, а онда када смо одржали скуп пољопривредника и удружења где је одлучено да се крене у протесте, као резултат тога добио сам решење о пасивном статусу“, наводи наш саговорник.

То значи, како каже, да више не можете да функционишете.

„Активан статус је један документ којим ви доказујете да је ваше газдинство активно и да радите све како би требало да радите. Ако идете у банку да узмете кредит, треба вам активан статус. Ако вам долази купац да вам купи стоку, траже вам активан статус. Да бисте остварили било какву премију, субвенцију од државе, ако нисте у активном статусу, не можете да добијете“, објашњава.

Пајић са пасивним статусом не може да настави да се бави млекарством.

То је, како каже, и главни циљ власти – да погази пољопривредна газдинства и овом малом броју људи који се баве тим послом.

„У сваком излагању министра Мартиновића провлачи се прича о руднику, о литијуму и да је он ту да потпише сваког момента то пољопривредно земљиште иде за рудник, што је недопустиво“, истиче.

Пољопривредници који ступају у петак у блокаду, подржали су студентске блокаде.

Захтев који додају јесте смена у Министарству пољопривреде.

У петак ће, након 15 минута комеморативне тишине и одавање поште страдалима у Новом Саду, пољопривредници блокирати саобраћајнице.

„Мене су питали, докле ћете да идете.. Очигледно, док смо живи. Ово министарство и влада су нама објавили рат. Ми имамо само један избор – или ћемо да ратујемо или потпишемо капитулацију“, закључујемо.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер