Početna strana > Hronika > N1: Početak školske godine "u magli", struka upozorava na brojne probleme
Hronika

N1: Početak školske godine "u magli", struka upozorava na brojne probleme

PDF Štampa El. pošta
subota, 15. avgust 2020.

 Kako će startovati nastava u novoj školskoj godini još se tačno ne zna. Jer, iako su ministar prosvete Mladen Šarčević i prosvetni sindikati tim povodom u četvrtak održali sastanak, prosvetari kažu da konkretan dogovor nije postignut. Za to vreme, iz Sindikata lekara i farmaceuta poručuju da su pedagozi iz grupe "Ujedinjeni protiv kovida" upozorili da bi bilo bolje da se sačeka sa povratkom đaka u školske klupe.

Početak školske godine i dalje je u magli, jer susret ministra prosvete Mladena Šarčevića i prosvetnih sindikata nije urodio plodom.

Kako će početi školska godina i da li će svi đaci nastavu pratiti u školi ili kod kuće još je pod znakom pitanja.

Prosvetari upozoravaju da se prvi septembar dočekuje sa brojnim problemima.

Jasna Janković iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, ističe da su problemi i prostorni i kadrovski.

"Problemi su na kraju krajeva svake porodice šta će sa decom, tako da se sada tvrdi da će nastavnici od petog do osmog razreda raditi nedelju dana sa jednom grupom odeljenja, a druge nedelje sa drugom grupom, šta će se dešavati sa učiteljima i sa onima koji rade od prvog do četvrtog razreda još uvek nije najjasnije", kaže Janković.

Vesna Vojvodić Mitrović iz Sindikata "Nezavisnost" ukazuje da su stručna uputstva i preporuke za početak i realizaciju nove škoslke godine, "hermetična" i "omogućavaju vrlo različita tumačenja".

"Bojim se da će doći do konfuzije kod roditelja, učenika i kod nastavnog i nenastavnog osoblja već od prvog dana", navodi Vojvodić Mitrović.

Nejasno je, kažu, i na koji način će srednjoškolci pratiti nastavu. Predstavnici prosvetnih sindikata ukazuju i da od resornog ministra nisu dobili odgovore na pitanja ko će i na koji način sprovoditi epidemiološke mere u školama.

Za to vreme, član Kriznog štaba, epidemiolog dr Branislav Tiodorivić, povratak đaka u klupe opisuje kao veliki izazov. Ukazuje i da bi osim roditelja, zdravstveno stanje đaka trebalo da prate i zaposleni u školama.

"Ja razumem prosvetne radnike, nije im lako sigurno i oni su u jednoj veoma teškoj situaciji, neko mi je reko da će oni posle zdravstvenih radnika biti najizloženiji s obzirom na broj rizika, ali s druge strane njihova uloga i u obrazovnom i u vaspitnom procesu je nazamenjiva to nam je neophodno i zato se zalažemo da ta kontrola ipak bude na ulasku u školu", napominje Tiodorović.

A da li škole u Srbiji imaju dovoljno kadra koji može istovremeno da predaje i meri temperaturu učenicima? I dok prosvetari poručuju da za tako nešto nema uslova,  predsednik Sindikata lekara i farmaceuta i jedan od potpisnika inicijative  "Ujedinjeni protiv kovida" Rade Panić upozorava i da srpski prosvetni sistem još uvek nema jasnu strategiju za početak škole u jeku koronavirusa.

"Apsolutno je manja šteta koja će se desiti, ako bude onlajn nastava, ako za sve bude jednako i ako sačekamo bar mesec-dva da vidimo kakva je prava epidemiološka situacija pa tek onda da dozvolimo da deca krenu u školu", ističe Panić.

Psiholog Jovana Papan kaže da se zbog pandemije ne može očekivati da sistem savršeno funkcioniše, kao i da će od učitelja i nastavnika najviše zavisiti kako će đaci prihvatiti nova pravila.

"Mi imamo generalno taj problem da sprovodimo sve te mere, koliko god to na papiru sve lepo zvučalo u praksi znamo i samo koliko često nije ni blizu toga, tako da mnogo je toga do nas svih, svako ima odgvoronost da se maksimalno trudi da sve to poštuje kako bi to moglo da funkcioniše i da se ide ka nekoj normalizaciji", smatra Papan.

A kako bi se do normalizacije došlo, ministar prosvete Mladen Šarčević je najavio da će sastanke sa predstavnicima prosvetnih sindikata održavati u narednom periodu najmanje na 15 dana.

(N1)
 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner