петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Рио Тинто гарантује безбедност тако што каже да грађани „контактирају институције“ ако сумњају
Хроника

Н1: Рио Тинто гарантује безбедност тако што каже да грађани „контактирају институције“ ако сумњају

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 26. јул 2024.

Након бројних реакција на мишљења и анализе професора универзитета у Београду који су прочитали оно што ћерка фирма Рио Тнта у Србији назива "Нацрт студије утицаја на животну средину" потражили смо одговоре од правне заступнице компаније Маријанти Бабић. Након информације да је на одмору, компанија Рио Тинто нуди писане одговоре.

Тако на питање чиме у овом тренутку могу да гарантују безбедност рудника литијума између осталог наводе:

„Компанија је законски одговорна за примену свих мера заштите животне средине, а њен рад би надзирале државне институције које грађани могу да контактирају ако сумњају да компанија не ради у складу са законом“.

Из Рио Тинта наводе и да би све податке објављивали на свом сајту као и да ће бити отворени за јавну дискусију о свим подацима. Исто тако наводе да би финансирали надзор локалне заједнице односно, како кажу, „независних стручњака које“ одабере локална заједница.

Како из компаније наводе за Н1, ако се резултати мерења некада не би поклапали, ангажовали би додатне стручњаке, чак и оне из иностранства.

Анализе које тренутно имају на сајту објавили су кажу „на сопствену иницијативу“ и то су „прелиминарни нацрти Студија о процени утицаја на животну средину Пројекта Јадар“.

Из компаније Рио Сава тврде да они „нису и не могу бити замена за Студије процене утицаја на животну средину као законске категорије. Два документа имају и различите називе, па је и лаику једноставно да их разликује“, кажу.

Идејни пројекти „на ажурирању“

Након што су два професора Хемијског факултета за Н1 рекли да Студију није могуће радити без идејног пројекта који одобри држава, интересовало нас је где можемо видети идејни пројекат, ко га је одобрио и ко је све на њему радио, на шта из компаније Рио Тинто не добијамо конкретан одговор.

„Идејни пројекти који су израђивани пре престанка важења Просторног плана подручја посебне намене Јадар су служили као основа за израду Радних нацрта студија о процени утицаја на животну средину Јадар. На њима су радили лиценцирани инжењери и компаније чија је надлежност пројектовање. Како је Просторни план подручја посебне намене Јадар поново почео да се примењује, компанија је почела ажурирање горе поменутих идејних пројеката и тај процес је и даље у току“, наводе.

Док компанија ажурира идејне пројекте, конкретног одговора нема ни на питање зашто компанија нон стоп реагује на мишљења и анализе професора и стручњака који не раде за Рио Тинто и оно што је најважније на основу чега?

„Најпре, професори и стручњаци који су ангажовани на изради различитих студија за Пројекат „Јадар“ не раде за Рио Тинто“, тврде из ове компаније и наводе да је према законима Србије обавеза инвеститора да финансира израду свих студија које су потребне за реализацију одређеног пројекта, укључујући и Студију о процени утицаја на животну средину.

„Компанија Рио Тинто принуђена је континуирано да демантује велики број неистина и лажних вести које у јавни простор износе различити учесници у јавном животу, укључујући и поједине експерте“, наводе.

Уз набрајање шта све морају да, како кажу, демантују оно што у одговору није објашњено је на основу чега су подаци независних стручњака који како се наводи не раде за Рио Тинто поузданији или тачнији од података других независних стручњака који такође не раде за Рио Тинто?

“Сматрамо да је у интересу јавности и свих грађана Републике Србије да располажу истинитим информацијама о пројекту, како би били у могућности да формирају информисани став о Пројекту Јадар“, кажу у Рио Тинту.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер