четвртак, 23. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Велики одзив на позив на генерални штрајк - установе културе, цивилни сектор, угоститељи, предузетници…
Хроника

Н1: Велики одзив на позив на генерални штрајк - установе културе, цивилни сектор, угоститељи, предузетници…

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. јануар 2025.

Протеклих дана друштвене мреже преплављене су позивима на генерални штрајк, а на то су јуче позвали и студенти у блокади. Генерални штрајк у петак прогласио је Републички синдикат културе, док су на тај корак претходно одлучили адвокати и наставници, да ће 24. јануар за њих бити нерадан дан најавили су и запослени у култури, као и поједине установе културе, библиотеке, представници невладиног сектора, угоститељи, предузетници, биоскопи... Саговорници Н1 кажу да ово неће бити генерални штрајк у пуном смислу значења, већ да ће бити један облик грађанске непослушности и неке врсте штрајка солидарности.

Студенти у блокади позвали су грађане Србије на тоталну обуставу свих активности у петак, 24. јануара. Навели су да се под термином ‘генерални штрајк’ мисли на општу грађанску непослушност.

„Не идемо на посао, не идемо на предавања, не обављамо свакодневне обавезе. Узмимо слободу у своје руке! Ваше учешће чини разлику“, написали су студенти у блокади на друштвеној мрежи Инстаграм.

Филип Балуновић са Института за филозофију и друштвену теорију за Н1 каже да ово неће бити генерални штрајк у пуном смислу значења, већ ће, како каже, „бити покушај, односно један од корака стварања нечега што би, ако бисмо сад претеривали, лењиновски назвали револуционарном ситуацијом“.

„Ово још није ни близу револуционарне ситуације у оној дефиницији када потлачени не желе више да трпе оно што им се намеће, али врло важно за такву врсту ситуација је и то када они који владају нису у могућности да владају на стари начин. Ја мислим да је ово сада неки низ корака који би требало да доведе, пре свега, до овог другог – да власт више не може да управља на стари начин. И чини ми се да је ово све што се догађа у протеклих месеци и са овим свима изненађујућим великим, масовним, организованим, синхронизованим студентским покретом и све је остало да је на неки начин не само отупило оштрицу оне пропагандне машинерије власти, него ју је обесмислило, ставило некако по страни и натерали су их да они буквално сваки дан покушавају неке нове методе, неке нове методологије и да иду из грешке у грешку, из грешке у грешку“, објашњава Балуновић.

Профестор Факултета политичких наука у пензији Зоран Стојиљковић за Н1 каже сутра неће бити идеална ситуација као рецимо у Француској, у којој, како каже, стварно ротационо стају велики сектори, а грађани су самодисциплиновани и знају да тога дана нема шансе да уђу у метро, купују, лете авионом у различитим периодима. Додаје и да је оно што се очекује од сутрашњег генералног штрајка нека врста комбинације облика грађанске непослушности које подразумева и да један број малих, ситних послодаваца неће радити и да у договорима са синдикатима дође до неке врсте штрајка солидарности и штрајка упозорења који трају сат, дан…

„Овде ће се оком видети колико су празни ресторани, колико у неком периоду са мањим прометом функционишу продавнице, колико галерија, музејских простора, позоришта не ради и колико то оставља неку врсту трага… То се шири и говори да ви не можете зауставити један процес, док год вам они који га предводе имају кредибилитет. Њима је проблем што не знају шта ће се десити са студентским пленумима и што студенти уживају поверење и што се то, повремено, шири на професионална удружења и синдикате“, рекао је Стојиљковић.

Булатовић истиче и да учинак сутрашњег штрајка не треба мерити само прекосутра.

„Узмимо у обзир свих ових неколико месеци, укључујући и сутрашњи покушај. Ово је формативно искуство за једну генерацију. Ово кроз шта они пролазе, за неке је трансформативно, а за неке апсолутно формативно када је у питању и политичка социјализација, и када је у питању она врста одрастања. Ми смо имали неке среће, пролазили кроз то и пуно нам је значило. Мислим да ће и њима, а ако буде њима, онда ће и читавом друштву“, закључио је.

Ко је све најавио обуставу рада у петак

Председник Независног синдиката просветних радника Србије Душан Кокот још 20. јануара прогласио је генерални штрајк у школама, а обустави рада придружили су се и адвокати. Републички синдикат културе такође је најавио да петак неће бити радни дан, након чега су поједине библиотеке и културни центри објавили да неће радити. Врата ће сутра затворити и Историјски архив Београда. Своје програме обуставила су и бројна позоришта у Србији.

Након позива на генерални штрајк уследиле су бројне поруке солидарности.

Н1, Нова, Данас, Спорт клуб придружили су се генералном штрајку, а новинске агенције Бета и Фонет најавили су да ће подржати акцију студената и различитих група активиста и радника тако што ће у периоду од 11.52 до 12.07 часова прекинути емитовање сервиса вести и објављивање медијских саџаја на својим порталима и налозима на друштвеним мрежама. Штрајк су најхавили и недељници Недељник и Време. Магазин Лице улице, портали Бирн, Њуз.нет, Цензоловка, Половни аутомобили, Инфостуд, Облакодер магазин објавили су на друштвеним мрежама да подржавају генерални штрајк и да ће у петак престати са активностима на 24 сата.

Обуставу рада најавиле су и бројне издавачке куће и књижере међу којима су Геопоетика, Боока, Чаробна књига, Дерета, Беополис, Плато, Креативни центар, Делфи, Лагуна и друге.

Чланови Удружења музичких уметника Србије – УМУС, саопштили су да пружају пуну подршку студентским протестима и придружују се апелу за генерални штрајк културних радника. Солидарно уз студенте стао је и Цинеплеxx Србија са паролом „Пук’о нам је филм„, а обуставу рада најавили су сви учесници у филмској и аудиовизуелној индустрији.

Придружују се и ЦинеГранд (Раковица, Ниш) и Туцкwоод.

И компанија „Сwисслион“ прикључила се генералном штрајку, а једнодневна обустава рада биће одржана у свим њиховим фабрикама у региону које имају могућност да зауставе линију производње, као и фирме из области трговине, угоститељства и хотелијерства.

Најаву да се придружују генералном штрајку на друштвеним мрежама поделили су и бројни угоститељи и предузетници.

Неформалне ИТ заједнице Новог Сада и Београда које чине појединци запослени у ИТ сектору одлучиле су да се придруже студентима и стану уз њих.

ИТ заједница позвала је све људе, све професије, све грађане да им се придруже у петак у 11.30 сати на блокадама и петнаестоминутној тишини на раскрсници Булевара ослобођења и Булевара цара Лазара у Новом Саду и на раскрсници Омладинских бригада и Булевар Хероја са Кошара у Београду.

(Н1)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер