четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан 1809. рођен руски писац Николај Васиљевич Гогољ; 1815. рођен немачки државник Ото фон Бизмарк; 1999. НАТО авиони су деветог дана агресије на Србију (СРЈ) срушили Варадински мост преко Дунава у Новом Саду
Хроника

На данашњи дан 1809. рођен руски писац Николај Васиљевич Гогољ; 1815. рођен немачки државник Ото фон Бизмарк; 1999. НАТО авиони су деветог дана агресије на Србију (СРЈ) срушили Варадински мост преко Дунава у Новом Саду

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 31. март 2023.

На данашњи дан 1809. године рођен је руски писац Николај Васиљевич Гогољ, отац руске реалистичке прозе. У роману "Тарас Буљба" приказао је борбу Козака против пољских и турских освајача. У збиркама приповедака "Вечери на салашу крај Дикањке", "Миргород", "Петроградске приче", "Арабеске", делу "Мртве душе", комедијама "Ревизор" и "Женидба", осликао је невеселу стварност. Оптерећен, општим стањем али и сопственим делом, које је стварност верно одражавало, пише "Изабрана места из преписке са пријатељима", покушавајући да на мрачну слику баци светле тонове и створи позитивне јунаке. Пред смрт је уништио рукопис другог тома "Мртвих душа". Интимно био је изразито религиозан, мистик, писао је теолошке текстове, чак тумачења литургије. На основу Гогољевог дела, Висарион Белински је формулисао принципе натуралне школе руске књижевности, а Николај Чернишевски га је сматрао оснивачем "сатиричног или тачније речено критичког правца руског реализма".

Данас је субота, 1. април 2023.

1572 - Холанђани су почели рат за независност од Шпаније.

1697 - Рођен је француски писац опат Прево, познат по роману "Манон Леско", према којем су Жил Масне и Ђакомо Пучини написали опере.

1791 - Под оптужбом да је пактирао с двором убијен је француски политичар и писац Оноре Габријел Виктор Рикети де Мирабо, најбољи говорник Француске револуције и један од главних заступника интереса трећег сталежа. Допринео је победи Уставотворне скупштине над краљем, али не као принципијелан противник монархије. Његов циљ била је либерална реформа друштва уз одржавање монархије, по узору на Британију. Дела: "Есеј о деспотизму", "О пруској монархији под Фридрихом Великим".

1815 - Рођен је немачки државник Ото фон Бизмарк, назван "гвоздени канцелар", који је "крвљу и гвожђем" ујединио немачке државе. Као канцелар Пруске 1864. у савезу с Аустријом напао је Данску и освојио Шлезвиг, а онда се окренуо против Беча и 1866. поразио Аустрију, што му је омогућило да северне немачке државице уједини у Севернонемачки савез. Испровоцирао је немачко-француски рат и после победе 1871. прогласио је Немачко царство с царем Вилхелмом I (тако што је пруска краљевска породица Хоенцолерн постала и немачка царска). Сам је постао први канцелар уједињене Немачке. Сузбијао је сепаратизам римокатоличког југа. "Изузетним законом" (Lex specialis) 1878. ставио је социјалдемократију ван закона. Због све веће непопуларности и неслагања с новим царем Вилхелмом II, сишао је са власти 1890. после 28 година готово неограничене владавине.

1864 - Рођена је српска глумица Зорка Тодосић, чланица београдског Народног позоришта од 1886. до 1913. уметница изузетног талента и темперамента и велике сугестивности. Остварила је низ карактерних, комичних и драмских улога, носила цео оперетски репертоар и играла главне улоге у комадима с певањем.

1868 - Рођен је француски писац Едмон Ростан, песник и драматург. С великим успехом је оживео драматургију наслоњену на традиције барока. С виртуозношћу и раскошним духом, тананошћу али и заносом писао је комаде који су били догађај у француском позоришном животу. Био је члан Француске академије ("бесмртних"). Дела: драме "Сирано де Бержерак", "Романтичне душе", "Далека принцеза", "Орлић".

1873 - Рођен је руски композитор, диригент и пијаниста Сергеј Васиљевич Рахмањинов. Компоновао је опере, симфонијске композиције и друга дела, али се најоригиналније изразио у клавирским композицијама (попут "Рапсодије на Паганинијеву тему" за клавир и оркестар и четири клавирска концерта) и у соло песмама. Из Русије је емигрирао 1918. и до смрти 1943. живео је у САД.

1918 - У Великој Британији основано је Краљевско ваздухопловство (РАФ).

1920 - Рођен је јапански глумац Тоширо Мифуне, који је светску славу стекао тумачењем улога самураја, посебно у филмовима режисера Акире Куросаве. Филмови: "Рашомон", "Седам самураја", "Легенда о Мусашију", "Понори љубави", "Крвави престо", "Скривена тврђава", "Јоџимбо", "Побуна", "Адмирал Јамамото", "Пакао на Пацифику", "Црвено сунце", "Битка за Мидвеј", "Шогун".

1924 - Адолф Хитлер је због велеиздаје осуђен на пет година затвора после неуспелог пуча 1923. у Минхену, али је ослобођен већ у децембру 1924.

1933 - Нацисти су почели прогон Јевреја у Немачкој, блокирањем рачуна у банкама и наредбом бојкота њихових послова.

1937 - Бурма (данас Мјанмар) је постала посебна крунска колонија у оквиру Британске империје. До тада она је била саставни део британске Индије, од 1886. Британско запоседање Бурме започело је 1824. Одлука о издвајању из састава британске Индије донета је на референдуму.

1939 - Генералисимус Франциско Франко објавио је да је грађански рат у Шпанији окончан и да су САД признале његову владу. У рату је погинуло више од милион људи, а Франко је потом диктаторски владао 36 година.

1941 - У Београду су југословенски председник владе генерал Душан Симовић и шеф британског Генералштаба фелдмаршал Џон Грир Дил почели дводневне преговоре о склапању војног савеза, али није постигнут никакав споразум.

1945 - Америчке трупе су у Другом светском рату почеле напад на јапанско острво Окинава, које је бранило 140.000 Јапанаца. У нападу је учествовало више од 450.000 Американаца, 1.321 ратни брод и 1.721 авион. У борбама је погинуло 110.000 Јапанаца и 12.000 Американаца, савезници су изгубили 36 бродова и 763 авиона, Јапанци 16 бродова, укључујући тада највећи ратни брод у свету "Јамато", а Окинава је заузета након три месеца жилавог отпора.

1946 - Почела је изградња пруге Брчко-Бановићи. Била је то прва велика радна акција у социјалистичкој Југославији. Пругу дугу 90 километара градило је 60.000 младих људи из свих крајева земље и завршило је 7. новембра 1946.

1948 - Успостављањем контроле на свим путевима и железничким пругама почела је совјетска блокада западног Берлина, смештеног унутар совјетске окупационе зоне, односно Источне Немачке.

1952 - Умро је мађарски писац Ференц Молнар, који је романом "Јунаци Павлове улице" створио класично дело омладинске књижевности. У позоришним комадима исказао је изузетну технику и духовитост. Остала дела: драме и комедије "Лилиом", "Вук", "Гардист", "Црвени млин", "Чудо међу брдима", "Лабуд", "Олимпија", "Игра у дворцу".

1959 - Рођена је Маргита Стефановић Маги, музичар. Отац Славољуб Стефановић Раваси био је познати режисер и драматург. Завршила је музичку школу, а потом дипломирала архитектуру. Била је клавијатуриста групе Екатерина Велика, првобитно Катарина II, култне музичке групе београдског "Новог таласа" 80-их 20. века.

1968 - Умро је руски физичар Лав Давидович Ландау, један од највећих у 20. веку, отац совјетске школе теоријске физике, добитник Нобелове награде за физику 1962. Преживео је 1962. тешку саобраћајну несрећу, после које је више пута проглашаван клинички мртвим. Засновао је термодинамичку теорију фазних прелаза у чврстом телу, теорију течног хелијума близу апсолутне нуле, теорију комбиноване инверзије, теорију двеју неутринских компонената, предвидео појаву другог звука, обогатио теорију суперпроводљивости, открио нове законитости у понашању проводника, унапредио квантну теорију поља и физику елементарних честица и космичких зрака. Са руским физичарем Иљом Лифшицом написао је капитално дело "Курс теоријске физике". Остала дела: "Електропроводљивост метала", "Теорија поља" (с Лифшицом), "Квантна механика" (с Лифшицом), "Статистичка физика" (с Лифшицом).

1970 - У Београду је из зграде "Борбе" почело емитовање Радија "Студио Б". То здање саграђено је као зграда листа "Време" тридесетих, а доцније је знатно проширено.

1976 - Умро је немачки сликар и вајар Макс Ернст, оснивач дадаистичког покрета и један од најзначајнијих надреалиста. Открио је технику "фротаж", сродну аутоматизму у надреалистичкој поезији, увео је колаж-фотографију, а у скулптури је често спајао антропоморфне и анималне елементе. Писао је памфлете и манифесте, а бавио се и сценографијом.

1995 - Четири месеца након уласка у Чеченију, руске трупе су из свих већих места те аутономне руске регије, истерале снаге чеченских сепаратиста.

1996 - У Јапану је створена највећа светска банка, окончавањем уједињења "Мицубиши банке" и "Банке Токијо".

1999 - НАТО авиони су деветог дана агресије на Србију (СРЈ) срушили први мост - Варадински мост преко Дунава у Новом Саду. Први пут варадински мост срушен је током немачке окупације у Другом светском рату.

1999 - У првој измени унутрашњих граница у Канади за 50 година, на северу те земље створена је нова пространа провинција названа Нунавут, као аутономна територија Ескима.

2001 - Слободан Милошевић, бивши председник Србије и СРЈ, ухапшен је у Београду.

2001 - Шпијунски авион америчке морнарице са 24 члана посаде принудно је слетео на кинеско острво Хајнан после судара с ловцем F-8 кинеског ратног ваздухопловства, што је изазвало велику дипломатску напетост која је између САД и Кине потрајала неколико седмица.

2002 - Холандија је постала прва земља у којој је легализована еутаназија - убиство из милосрђа.

2003 - Амерички војници убили су код ирачког града Наџаф седморо деце и жена у минибусу на који су отворили ватру пошто се није зауставио на контролном пункту.

2007 - Најмање 91 особа погинула је у поплавама, а више стотина је остало без крова над главом у Авганистану. Поплављене су хиљаде хектара, а у неким деловима земље, укључујући и Кабул, бујице су однеле путеве и мостове.

2008 - Умро је амерички филмски режисер Жил Дасен. Стварао је филмове криминалистичког жанра с дозом политичке ангажованости. Почетком педесетих година 20. века, у време макартистичке антикомунистичке кампање, оптужен је за антиамеричку делатност и онемогућен да ради у САД, после чега се доселио у Европу и снимао је у Француској и Грчкој. Филмови: "Наци агент", "Брутална снага", "Голи град", "Рифифи", "Онај који мора да умре", "Закон", "Никад недељом", "Федра".

2009 - Хрватска и Албанија постале су и формално пуноправне чланице НАТО-а пошто су представници обе земље предали Стејт департменту у Вашингтону, документе, чији је влада САД депозитар, о ратификацији приступања тој организацији у скупштинама те две земље.

2010 - Умро је амерички глумац Џон Форсајт, најпознатији по улози Блејка Карингтона у серији "Династија". За ту улогу добио је два Златна глобуса као најбољи глумац. Каријеру је започео 40-их 20. века, и играо је, између осталог, у филмовима "Невоље с Харијем" и "Топаз" Алфреда Хичкока.

2012 - У пожару у дискотеци "Контраст" у Новом Саду, у раним јутарњим сатима, погинуло је шест особа.

2014 - Министри спољних послова држава чланица НАТО одлучили су да прекину "целокупну цивилну и војну сарадња" с Русијом као одговор на одлуку Москве да припоји Крим.

2017 - Најмање 254 особе погинуле су у поплавама, бујицама и клизиштима у граду Мокоа, Колумбија. Макоа је град с непуних четрдесетак хиљада становника на југозападу Колумбије, недалеко од границе с Еквадором.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер