петак, 02. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан 1921. ступио на снагу "Закон о заштити државе" којим је, у Краљевини СХС, Комунистичка партија стављена ван закона; 1945. завршена Потсдамска конференција на којој је одлучено да се Немачка подели на четири окупационе зоне
Хроника

На данашњи дан 1921. ступио на снагу "Закон о заштити државе" којим је, у Краљевини СХС, Комунистичка партија стављена ван закона; 1945. завршена Потсдамска конференција на којој је одлучено да се Немачка подели на четири окупационе зоне

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. август 2024.

 БЕОГРАД - На данашњи дан Српска православна црква слави светог пророка Илију. Илиндан, што је народски назив за овај празник, код Срба је честа еснафска слава, славе га кожари, таксисти, електричари, пилоти. Он је и заштитник српског ратног ваздухопловства.

Данас је петак, 2. август, 215. дан 2024. До краја године има 151 дан.

1552 - Лутеранима (следбеницима Мартина Лутера) је одобрена слобода вероисповести у Немачкој.

1799 - Умро је француски проналазач Жак Етјен Монголфје, који је с братом Жозефом Мишелом 1783. конструисао први ваздушни балон напуњен загрејаним ваздухом.

1802 - Наполеон Бонапарта је проглашен "доживотним конзулом" Француске, што је такође значило да је имао право да сам именује наследника.

1858 - Британски парламент усвојио је закон према којем је индијска влада, до тада у надлежности Источноиндијске компаније, потпала под ингеренције британске круне.

1903 - У Београду су одржани оснивачки конгреси Српске социјалдемократске партије и Радничког савеза Србије, на којима су за председнике главне партијске управе изабрани Драгиша Лапчевић и Никола Величковић а за секретаре Коста Јовановић и Радован Драговић.

1921 - Ступио је на снагу "Закон о заштити државе" којим је, у Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца, Комунистичка партија као превратничка организација, склона терористичким методама, стављена ван закона, њени посланици лишени мандата, а пропаганда комунизма проглашена злочином.

1921 - Умро је италијански оперски певач Енрико Карузо, један од највећих тенора у историји опере. Био је посебно цењен као извођач рола у операма Ђузепеа Вердија и Ђакома Пучинија и интерпретатор канцоне. Један је од првих певача који је снимио грамофонске плоче. Дела: "Успомене", "Методи певања".

1922 - Умро је амерички проналазач шкотског порекла Александер Грејем Бел, проналазач телефона. После студија медицине у Единбургу и Лондону преселио се у САД и посветио лечењу глувих. Телефон је патентирао 1876. у Бостону, што је му је донело славу, али и бриге. Патент није био заштићен па су га многи покрали и тек је 1886. Врховни суд САД пресудио да је он једини власник патента. Богат и славан, потом се потпуно посветио старом послу - лечењу
глувих.

1924 - Рођен је Владета Јеротић, психијатар, писац, члан САНУ. Медицину је завршио у родном Београду. Специјализирао је неуропсихијатрију, а потом се усавршавао у Швајцарској, Немачкој, Француској. Руководио је Психотерапеутским одељењем болнице "Др Драгиша Мишовић" и био професор на Богословском факултету у Београду. Као аутор био је ретко плодан. Главна дела: "Психоанализа и култура", "Дарови наших рођака I-IV", "Разговори са православним духовницима", "Учење Светог Јована Лествичника и наше време", "Индивидуација и/или обожење", "50 питања и 50 одговора из хришћанске психотерапеутске праксе".

1936 - Умро је француски инжењер и пилот Луј Блерио, пионир ваздухопловства, који је 1909. први авионом прелетео Ламанш. Испрва је покушавао да направи авион махокрилац (орнитоптер), али је брзо одустао и 1903. конструисао је први авион, а 1906. авион с мотором који је имао три цилиндра. У Првом светском рату производио је авионе за француско ратно ваздухопловство.

1945 - Завршена је Потсдамска конференција на којој су совјетски вођа Стаљин, председник САД Хари Труман и премијер Велике Британије Клемент Атли одлучили да Немачку, поражену у Другом светском рату, поделе на четири окупационе зоне.

1970 - Британски војници су у Северној Ирској први пут употребили гумене метке ради смиривања нереда.

1990 - Ирачка војска окупирала је Кувајт, што је Савет безбедности Уједињених нација истог дана једногласно осудио, захтевајући од Багдада да повуче трупе.

2007 - Две руске мини-подморнице "Мир-1" и "Мир-2" у оквиру експедиције "Арктик-2007" спуштене су на дно Северног леденог океана - на Северном полу, на дубину већу од четири километра, где је постављена руска тробојка од титанијума. Поред научне, руска експедиција имала је и политичку димензију пошто Русија полаже право на ту зону богату енергетским ресурсима.

2017 - Преминуо је Тома Курузовић, српски глумац. Завршио је Академију за позориште и филм у Београду. Драматизовао је и адаптирао дела Петра Кочића, Бранка Ћопића, Косте Трифковића, Меше Селимовића, Јована Стерије Поповића, укупно више од 40. Упамћен је по адаптацији и драматизацији монодраме "Петар Пепо Бандић" Бранка Ћопића, коју је сам тумачио.

2019 - Споразум о забрани нуклеарних и конвенционалних ракета средњег и кратког домета (INF) престао је да важи. Током Хладног рата, Москва и Вашингтон су се обавезали да ограниче трку у наоружању, као и да униште балистичке пројектиле домета од 500 до пет и по хиљада километара.

(Танјуг)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер