петак, 02. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Милош Обреновић постигао споразум са турским властима чиме је завршен Други српски устанак
Хроника

На данашњи дан: Милош Обреновић постигао споразум са турским властима чиме је завршен Други српски устанак

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. октобар 2012.

На данашњи дан 1815. године српски књаз Милош Обреновић постигао је споразум с везиром Београдског пашалука Марашли Али пашом о мешовитој српско-турској управи, чиме је завршен Други српски устанак. Османско царство је ферманом утврдило повластице Срба: да сами скупљају порез, да имају народну канцеларију, да у суђењу Србима учествују и српски кнезови, да у својству главног књаза Милош посредује између народа и београдског везира, а Турцима је ускраћено да живе у селима и у њима држе читлуке (поседи). То је био почетак краја османске власти у Србији, а књаз Милош је преузео унутрашњу управу.

732. - Франачки владар Шарл нанео је код Поатјеа тежак пораз војсци Сарацена под командом валије Абд-ар-Рахмана, припадника екстремно фанатичне муслиманске секте, што му је донело надимак "Шарл Чекић".

1154. - Умро је енглески краљ Стивен, унук Вилијама Освајача, који је током владавине испољио велику храброст предводећи војску у многим биткама у грађанском рату, али и мањак политичког талента. Две године пре смрти, у време кад је већи део Енглеске разорен унутрашњим борбама које су сасвим поткопале утицај круне, признао је као наследника престола Хенрија, касније Хенрија II, првог владара из куће Плантагенета.

1400. - Умро је енглески писац Џефри Чосер, зачетник модерне енглеске књижевности, један од највећих европских песника Средњег века. Његова збирка "Кентерберијске приче", састављена од 24 приче (две у прози, остале у стиховима), најзначајније је енглеско средњовековно књижевно дело и увод у модерну епоху енглеске литературе. У "Кентерберијским причама" је приказао занимљиву и реалистичну слику друштвеног живота Енглеске 14. века, обухвативши све сталеже и многа занимања. Остала дела: "Књига о војвоткињи", "Роман о ружи", "Парламент птица", "Троил и Кресида", "Легенде о добрим женама".

1415. - Енглези су у Стогодишњем рату, под командом краља Хенрија В, нанели тежак пораз Французима у бици код Азенкура на северу Француске.

1495. - У Португалу је на престо ступио краљ Мануел И, којег су савременици називали "Мануел Велики" или "Мануел Срећни", за чије је владавине до 1521. земља економски и политички процветала и постала поморска и колонијална сила првог реда. Пружао је велику помоћ истраживачким подухватима морепловаца - Васка да Гаме, Дијаша де Новеша Бартоломеја, Дијега Кама, Педра Алвареша Кабрала - чиме је одлучујуће допринео откривању поморског пута за Индију и открићу Бразила, после чега су и Индија (у ствари само трговачка упоришта и луке на обали Индије и данашње Малезије) и Бразил постали португалски колонијални поседи.

1647. - Умро је италијански физичар и математичар Еванђелиста Торичели, проналазач живиног барометра, тзв. Торичелијеве цеви. Утврдио је и закон о истицању течности из суда, усавршио телескоп и конструисао прост микроскоп. Након што је Галилеј ослепео, Торичели му је био лични секретар, да би доцније и наследио његову катедру.

1806. - Рођен је немачки филозоф Каспар Шмит, познат као Макс Штирнер, први теоретичар анархизма. Био је младохегелијанац, изразити индивидуалиста. Дела: "Једини и његова својина", "Историја реакције".

1825. - Рођен је аустријски композитор, виолиниста и диригент Јохан Штраус Млађи, творац бечке оперете. Компоновао је и валцере, полке, мазурке, маршеве. Студирао је композицију, а затим радио као уметнички руководилац и диригент бечких дворских балова. Са својим забавним оркестром наступао је широм света, укључујући Београд. Штраус је показивао интересовање за српску музичку баштину и по српским мотивима је написао оперету "Јабука" чијим концертним извођењем је велики композитор 1894. у Бечу обележио пола века уметничког рада. Дела: оперете "Слепи миш", "Циганин барон", "Ноћ у Венецији", "Јабука", валцери "На лепом плавом Дунаву", "Приче из бечке шуме", "Бечка крв", "Беч, жене и песме".

1838. - Рођен је француски композитор Жорж Бизе, аутор опере "Кармен", ремек дела француског музичког реализма. Један је од најоригиналнијих и најсугестивнијих француских оперских композитора. Био је ученик Шарла Гуноа. Завршио је конзерваторијум у Паризу. Остала дела: опера "Ловци бисера", сценска музика за "Арлезијанку" Алфонса Додеа, "Симфонија у ц-дуру".

1842. - Рођен је српски свештеник и историчар Димитрије Руварац, члан Српске краљевске академије. Био је библиотекар патријаршијске библиотеке у Сремским Карловцима. Проучавао је политичку, црквено-политичку и књижевну историју. Веома плодан аутор, бавио се и публицистиком. Дела: "Постанак и развитак српске црквено-народне автономије", "Српска митрополија карловачка око половине XВИИИ века", "Историја архиепископско-митрополитско- патријаршке библиотеке у Сремским Карловцима".

1881. - Рођен је шпански сликар, вајар, керамичар и декоратер Пабло Руис Пикасо, оснивач кубизма, један од најзначајнијих сликара 20. века. Сликарство је учио у родној Шпанији, а од 1904. је стално живео у Паризу. Насликао је више од 18.000 слика које су ликовни критичари поделили на неколико фаза: плаву, ружичасту, црну, кубистичку и надреалистичку. Револуционарне кубистичке слике, почев од "Госпођица из Авињона" из 1907. су му донеле светску славу. Насликао је "Гернику", слику на којој је потресно приказао трагичну судбину своје отаџбине у рату и заклео се да се неће вратиту у Шпанију док је на власти Франко, који је умро две године после Пикаса.

1909. - Намесника Кореје и бившег јапанског председника владе принца Ита Хиробумија убили су корејски националисти, противници протектората Јапана над њиховом земљом.

1936. - Немачка и Италија створиле су осовину Рим-Берлин, која ће потом, укључењем Јапана, прерасти у војно-политички блок који ће изазвати Други светски рат.

1941. - Неуспехом снага Адолфа Хитлера завршена је прва офанзива немачких трупа на Москву у Другом светском рату.

1949. - Влада Совјетског Савеза је у ноти влади ФНРЈ отказала гостопримство југословенском амбасадору у Москви, а убрзо су и владе земаља источне Европе повукле амбасадоре из Југославије и под неоснованим изговором отказале гостопримство дипломатама и другим представницима Југославије.

1956. - Египат, Јордан и Сирија основали су јединствену војну команду.

1971. - Генерална скупштина Уједињених нација одлучила је да прими Кину у светску организацију и искључи Тајван.

1983. - Трупе САД окупирале су карипску острвску државу Гренаду.

1995. - На основу споразума Израела и ПЛО о палестинској самоуправи, израелске трупе су почеле повлачење из града Џенин, на окупираној Западној обали.

2003. - Под оптужбом за преваре и огромну утају пореза ухапшен је најбогатији руски држављанин Михаил Ходорковски, већински власник гигантске нафтне компаније "Јукос".

2009. - Најмање 155 људи је погинуло, а више од 500 је рањено у експлозији два аутомобила бомбе у центру Багдада. Прво је експлодирала мања бомба испред зграде регионалне владе, а потом и већа у комплексу министарстава. Екстремистичка група "Исламска држава у Ираку", повезана са Ал Каидом, преузела је одговорност.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер