петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На ФПН одржан шести састанак представника власти и опозиције о изборним условима; СНС предложила "сет мера које је власт спремна да имплементира како би унапредила изборне услове"
Хроника

На ФПН одржан шести састанак представника власти и опозиције о изборним условима; СНС предложила "сет мера које је власт спремна да имплементира како би унапредила изборне услове"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. септембар 2019.

На шестом округлом столу о изборним условима, одржаном на ФПН, Српска напредна странка предложила је сет мера које је власт спремна да имплементира како би унапредила изборне услове.

Министар полиције Небојша Стефановић, који је учествовао на округлом столу на Факултету политичких наука, каже да то није коначан сет мера, да ће додатне мере бити предложене у понедељак после додатних консултација са коалиционим партнерима.

Међу тим мерама су и оне које имају за циљ спречавање функционерске кампање и злоупотребе јавних средстава у кампањи, рекао је Стефановић.

"Ми смо у највећој мери узели препоруке невладиних организација које су предлагали на овим састанцима. То нису само измене закона, имате и тренинге и обуке", поручио је министар Стефановић.

Најавио је и да ће упражњена места у Савету РЕМ-а бити попуњена.

За Покрет слободних грађана то је довољно да одложе најављену одлуку о евентуалном бојкоту избора. Члан председниства ПСГ Петар Милетић каже да ће тај Покрет сачекати крај дијалога уз посредовање Европског парламента. Предлоге које је дао СНС види као помак у добром правцу.

Владимир Ђурић из Странке модерне Србије каже да морају детаљније да проуче мере за које власт тврди да је спремна да примени да би имали јасан став о томе колико те мере унапређују изборне услове.

Раде Вељановски из Грађанског демократског форума (ГДФ) навео је да је данашњи разговор показао да постоји могућност да се договоре око важних ствари, да су из ГДФ-а били скептични око обећања власти, али да до следећег скупа може да се очекује документ на којем је све то написано и на којем ће стајати потписи.

"Данас смо први пут чули да је власт спремна да подржи предлог да се морају раздвајати јавни ресурси од ресура политичких странака, те да не смеју користити у политичке сврхе, да кампања не сме да се остварује у јавним предузећима и институцијама система и да треба да престане притисак на запослене у јавним предузећима да гласају за представнике власти", навео је Вељановски.

Он је оценио да су неки ранији предлози на округлим столовима предлагани ултимативно, те да су неки представници опозиције кад њихови предлози нису прихваћени, престали да долазе.

"Што време више одмиче нас је мање за округлим столом, а разговор је све конструктивнији. Добро је што је разговор конструктувнији, а није добро што је све мање представника опозиције", навео је Вељановски.

Лидер Либерално демократске партије Чедомир Јовановић изјавио је да је најгора одлука која може да се донесе за Србију одлука о бојкоту избора.

"Идеја да се бојкотују избори и са друге стране став председника Србије Алекснадра Вучића да то прихвати је катастрофа", рекао је Јовановић и додао да је на округлом столу пуно важног прихваћено, те да је СНС изашао са низом решења којима прави искорак.

Посланик Социјлистичке партије Србије (СПС) Жарко Обрадовић рекао је да постоји општи закључак да након данашњег састанка учесници округлог стола треба да подвуку црту и кажу у којима стварима су сагласни, а у којима нису нису и да то доставе организаторима скупа до следеће недеље.

"Чули смо доста добрих предлога од Цесида, Црте, Транспарентоности. Имали смо одличан материјал Конференције градова и општина. Ми из СПС-а смо спремни да те предлоге преточимо у закон и гласамо у Скупштини и унапредимо изборни процес", рекао је Обрадовић.

Иако су позвани, на састанку нису представници Републичког јавног тужиластва.Како је претходно објаснио организатор разовора Милан Антонијевић, из Фондације за отворено друштво, свој изостанак образложили су тиме да Тужиластво не може да учествује на политичким скуповима.

Скуп је, као и претходних пет, почео тако што су представници невладиног сектора представили препоруке. Овога пута осим Црте, Цесида и Транспарентности, то је учинио и представник Сталне конференције градова и општина.

БЕОГРАД - На Факултету политичких наука данас се одржава шести састанак представника власти и опозиције у оквиру "Дијалога о изборима 2020", на тему заштите и унапређења бирачког права.

Састанку присуствују представници СНС - Небојша Стефановић, Владимир Орлић и Владанка Маловић, СПС - Ђорђе Миличевић и Жарко Обрадовић, као и представници Јединствене Србије, Покрета социјалиста, СДПС-а и ПУПС-а.

На састанку је и председник ЛДП Чедомир Јовановић, представници ПСГ, ЛСВ-а, Странке модерне Србије и Грађанског демократског форума, као и Томислав Жигманов из Демократског савеза Хрвата у Војводини и представник Демократске уније Рома.

Данашњем састанку не присуствују представници Савеза за Србију, у складу са одлуком о бојкоту избора, као ни представници ДСС-а.

У име организатора, ту су представници ФПН и цивилног друштва Драган Симић, Милан Антонијевић, Немања Ненадић, Раша Недељков, Милан Јовановић, Ђорђе Станчић и Бојан Клачар, као и посматрачи из организација заинтересованих за изборни процес.

На састанку, који ће, како је најављено, трајати до подне, разговараће се о проблемима у остваривању бирачког права као што су "куповина гласова", манипулација гласачким листићима, обезбеђивању приступа бирачким местима, а биће понуђени и одговори на те проблеме, навели су организатори, Фондација за отворено друштво и ФПН.

На скуп, који би да пружи одговоре на питање како је могуће наћи трајна или прелазна решења за унапређењу бирачког права до одржавања наредних избора, су позвани представници политичких странака, НВО које се баве изборима, и стручњаци с факултета и института.

Препоруке у вези с темом скупа предложили су ЦРТА, ЦеСИД и Транспарентност, а на скупу ће их изнети и представници Сталне конференције градова и општина, навели су организатори и додали да ће округли сто бити модерирана дебата по Chatham House правилу, без медијских извештача.

(Н1-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер