Početna strana > Hronika > Naučnici sa Kipra uradili studiju nuklearne eksplozije: Ćošak sobe je najsigurnije mesto za skrivanje od udarnog talasa, izbegavati prozore, hodnike i vrata
Hronika

Naučnici sa Kipra uradili studiju nuklearne eksplozije: Ćošak sobe je najsigurnije mesto za skrivanje od udarnog talasa, izbegavati prozore, hodnike i vrata

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 19. januar 2023.

Oni koji se sklone u zatvorenom prostoru relativno daleko od eksplozije i dalje će biti u opasnosti, upozoravaju naučnici.

U radu objavljenom u stručnom časopisu "Fizika fluida" navodi se da bi oni koji se nađu blizu epicentra eksplozije odmah "isparili", dok bi oni koji su na većoj udaljenosti od eksplozije, i u zatvorenom prostoru, i dalje bili u opasnosti

Naučnici pronašli "najbezbednije" mesto za skrivanje od nuklearne eksplozije

Ćošak sobe je najsigurnije mesto za skrivanje od udarnog talasa izazvanog nuklearnom eksplozijom, tvrde naučnici sa Kipra koji su uradili kompjutersku simulaciju katastrofalnog događaja.

U radu objavljenom u stručnom časopisu "Fizika fluida" navodi se da bi oni koji se nađu blizu epicentra eksplozije odmah "isparili", dok bi oni koji su na većoj udaljenosti od eksplozije, i u zatvorenom prostoru, i dalje bili u opasnosti.

Studija "pokazuje da velika brzina vazduha i dalje predstavlja značajnu opasnost", rekao je Dimitris Drikakis, koji je predvodio tim Univerziteta u Nikoziji, za Američki institut za fiziku.

Eksplozija bi izazvala mehur udarnog talasa prečnika od skoro pet kilometara, sa jakim vetrovima koji bi mogli da sruše slabašnije konstrukcije, i povrede ili ubiju ljude, navodi se u studiji.

Zgrade ojačane betonom će verovatno izdržati udar vazduha ali oni koji su unutra morali bi da stignu do određenih mesta u zgradi u roku od nekoliko sekundi od eksplozije kako bi ostali bezbedni, navodi list.

"Najopasnije kritične unutrašnje lokacije koje treba izbegavati su prozori, hodnici i vrata", rekao je Joanis Kokinakis, jedan od autora studije.

Napredna kompjuterska simulacija koju je kreirao tim otkrila je da uski prostori unutar zgrada mogu da doprinesu naglom povećanju brzine vazduha, a udarni talas takođe uzrokuje da se vetrovi odbijaju od zidove i "savijaju" oko uglova. Ovakvi uslovi mogu da stvore silu koja je čak 18 puta veća od telesne težine čoveka, pokazalo je istraživanje.

Zgrade ojačane betonom će verovatno izdržati udar vazduha ali oni koji su unutra morali bi da stignu do određenih mesta u zgradi u roku od nekoliko sekundi od eksplozije kako bi ostali bezbedni

Prema Kokinakisu, "osoba može da bude bezbedna od velikih vazdušnih brzina ako se sakrije u ćoškovima okrenutim prema eksploziji".

Međutim, ako preživeli uspeju da izdrže udarni talas skrivajući se u ćoškovima, i dalje bi morali da se izbore sa "povećanim nivoima radijacije, nebezbednim zgradama, oštećenim električnim i gasnim vodovima i požarima", upozorio je Drikakis.

Autori rada veruju da bi njihove nalaze relevantne vlasti mogle da iskoriste za izmene instrukcija o tome kako ljudi treba da se ponašaju u slučaju nuklearne eksplozije. Arhitekte bi ih takođe mogle da ih koriste za dizajn novih betonskih zgrada. Tim je, ipak, izrazio nadu da se potreba za takvim razmatranjima nikada neće pojaviti.

(RT)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner