Početna strana > Hronika > Navi Pilaj osudila zabranu homoseksualnih veza u Indiji
Hronika

Navi Pilaj osudila zabranu homoseksualnih veza u Indiji

PDF Štampa El. pošta
petak, 13. decembar 2013.

Ženeva -- Visoki komesar UN za ljudska prava Nejvi Pilaj osudila odluku indijskog Vrhovnog suda da na snazi ostaje zakon kojim je zabranjen odnos među istim polom.

Pilaj je u saopštenju navela da krivično gonjenje homoseksualaca koji su u privatnoj vezi slobodnom voljom predstavlja kršenje prava na privatnost i znači diskriminaciju, i to prema međunarodnom zakonu o građanskim i političkim pravima čiji je Indija potpisnik.

"Jučerašnja odluka znači krupan korak nazad za Indiju i veliki je udarac za ljudska prava", navodi se u saopštenju iz Ženeve.

Tim povodom danas se oglasila i indijska vlada navodeći da razmišlja o mogućnostima da promeni tu odluku, javio je AP.

Ministar pravde Kapil Sibal je rekao da vlada treba odlučno da deluje s obzirom da milioni ljudi u Indiji ne žele da homoseksualnost bude krivično delo i da vlada treba da radi na izmeni zakona.

Jučerašnja odluka indijskog Vrhovnog suda, navodi AP, najnoviji je udarac za indijsku gej populaciju, koja se godinama unazad bori za šansu da živi slobodno u tom konzervativnom društvu.

Najviša sudska instanca je poništila odluku Visokog suda u Nju Delhiju iz 2009. kojom je taj zakon proglašen neustavnim.

Tada je sud odlučio i da o toj materiji treba da odluči indijski parlament, a ne sudovi.

Odluka od pre četiri godine razbesnela je konzervativne verske grupe, koji su u žalbi Vrhovnom sudu naveli da je seks medju pripadnicima istog pola protivprirodan i da treba da se sačuva zakon koji datira iz 1860, dok je zemlja još bila britanska kolonija, prenosi AP.

Posle jučerašnje odluke Vrhovnog suda, na desetine gej aktivista okupilo se ispred zgrade suda, gde su u suzama i zagrljajima jedni drugi tešili.

"Ovo je veoma tužan dan za nas, na ulici ćemo da se borimo za demokratsko pravo gej zajednice", poručio je jedan od aktivista Ašok Rou Kavi u ime organizacije "Humsafar trast".

Okupljeni advokati, gej aktivisti, lezbejke i transeksualci najavili su da će nastaviti da vrše pritisak kako bi bio poništen zakon koji, kako tvrde, policija koristi za zastrašivanje pripadnika gej populaciji.

Prema članu 377 zakona, zabranjen je "protivprirodan seks", a koji se uglavnom tumači kao seksualni odnos izmedju pripadnika istog pola.

Zakonom je za taj prestup zaprećena kazna do 10 godina zatvora.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner