недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нави Пилај осудила забрану хомосексуалних веза у Индији
Хроника

Нави Пилај осудила забрану хомосексуалних веза у Индији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. децембар 2013.

Женева -- Високи комесар УН за људска права Нејви Пилај осудила одлуку индијског Врховног суда да на снази остаје закон којим је забрањен однос међу истим полом.

Пилај је у саопштењу навела да кривично гоњење хомосексуалаца који су у приватној вези слободном вољом представља кршење права на приватност и значи дискриминацију, и то према међународном закону о грађанским и политичким правима чији је Индија потписник.

"Јучерашња одлука значи крупан корак назад за Индију и велики је ударац за људска права", наводи се у саопштењу из Женеве.

Тим поводом данас се огласила и индијска влада наводећи да размишља о могућностима да промени ту одлуку, јавио је АП.

Министар правде Капил Сибал је рекао да влада треба одлучно да делује с обзиром да милиони људи у Индији не желе да хомосексуалност буде кривично дело и да влада треба да ради на измени закона.

Јучерашња одлука индијског Врховног суда, наводи АП, најновији је ударац за индијску геј популацију, која се годинама уназад бори за шансу да живи слободно у том конзервативном друштву.

Највиша судска инстанца је поништила одлуку Високог суда у Њу Делхију из 2009. којом је тај закон проглашен неуставним.

Тада је суд одлучио и да о тој материји треба да одлучи индијски парламент, а не судови.

Одлука од пре четири године разбеснела је конзервативне верске групе, који су у жалби Врховном суду навели да је секс медју припадницима истог пола противприродан и да треба да се сачува закон који датира из 1860, док је земља још била британска колонија, преноси АП.

После јучерашње одлуке Врховног суда, на десетине геј активиста окупило се испред зграде суда, где су у сузама и загрљајима једни други тешили.

"Ово је веома тужан дан за нас, на улици ћемо да се боримо за демократско право геј заједнице", поручио је један од активиста Ашок Роу Кави у име организације "Хумсафар траст".

Окупљени адвокати, геј активисти, лезбејке и трансексуалци најавили су да ће наставити да врше притисак како би био поништен закон који, како тврде, полиција користи за застрашивање припадника геј популацији.

Према члану 377 закона, забрањен је "противприродан секс", а који се углавном тумачи као сексуални однос измедју припадника истог пола.

Законом је за тај преступ запрећена казна до 10 година затвора.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер