понедељак, 19. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Не дамо Јадар" после састанка еколошких организација на Церу: Околности се значајно промениле у односу на 28. јун, протести и акције ће тек уследити
Хроника

"Не дамо Јадар" после састанка еколошких организација на Церу: Околности се значајно промениле у односу на 28. јун, протести и акције ће тек уследити

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. август 2024.

Организатори протеста против ископавања литијума у Србији одржали су састанак на Церу, са којег је поручено да су се "околности значајно промениле у њихову корист у односу на 28. јун".

„Бројни протести су показали да је народ свестан опасности која нам прети и да одбија руднике у свом окружењу. Лоптица је сада у дворишту власти. Извукли смо перјанице власти да се растрче по Србији на 40 степени. Пажљиво ћемо пратити њихове кораке и адекватно реаговати. Имамо један захтев од ког не одустајемо“, наводи се у саопштењу Не дамо Јадар.

Како кажу, поставља се питање зашто власт врши агресивну промоцију пројекта, ако и сами кажу да је он и за њих непознаница, преноси Н1.

„Зашто се врши репресија према грађанима који су изашли на улице, кад добро знају на које адресе треба да се обрате када је организација протеста и евентуалним блокада у питању? У протекле четири године доказали смо, а и даље доказујемо, да смо у овој борби истрајни и одлучни и нећемо срљати ни у какве изнуђене и непромишљене кораке. Наша борба се одвија на свим нивоима – на улици, кроз медије, кроз институције. Она је заснована на научно утемељеним чињеницама и нашој одлуци да останемо на својим огњиштима“, наводе.

Додају да је највећи успех ширење борбе, буђење и умрежавање појединаца и организација у скоро свим градовима Србије и протести и акције које ће тек уследити и који се не могу угушити.

„У Србији скоро и да нема човека који није чуо за проблематику око копања литијума, а слике и поруке са протеста су обишле цео свет и узбуркале страсти и покренуле талас подршке нашој борби. Оглашавају се владини службеници из најразвијенијих земаља света и шаљу поруке својим грађанима да се код њих неће копати литијум, а да Србија мора то да ради због њихових интереса“, истакли су.

Из Не дамо Јадар кажу и да је непоходно, да би се пројекат „Јадар“ наставио, да локална скупштина усвоји Просторни план града у који би био имплементиран ППППН за пројекат „Јадар“.

„Наша пажња је усмерена ка томе, а у међувремену ћемо вршити притиске на власт на све расположиве начине попут протеста које ћемо подржати и на њима узети учешће уколико су фокусирани на реалне проблеме грађана“, поручују.

(Н1)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер