Početna strana > Hronika > Nebojša Bradić: Albanci nam kradu istoriju
Hronika

Nebojša Bradić: Albanci nam kradu istoriju

PDF Štampa El. pošta
utorak, 09. novembar 2010.
Bilo je pokušaja da Albanci kulturno nasleđe Srba na Kosovu upotrebe za politiku kreiranja novog identiteta i svoje istorije. Na svim međunarodnim skupovima jasno ukazujemo da su to falsifikati - kaže u razgovoru za "Novosti" ministar kulture Nebojša Bradić.
On objašnjava da se uveliko radi na ideji da se u saradnji sa Uneskom i komitetom ministara jugoistočne Evrope uspostavi Regionalni centar za zaštitu kulturne baštine u opasnosti, čije bi sedište bilo u Leposaviću.
- Za sada prisustvo međunarodnih snaga koje obezbeđuju spomenike kulture na KiM, posebno one na Uneskovoj listi svetske baštine u opasnosti, garantuje neometan rad naših stručnjaka na njihovoj obnovi - kaže Bradić.
Vaše ministarstvo pretrpelo je žestoke optužbe zbog Zakona o zadužbinama i fondacijama, koji je trenutno u skupštinskoj proceduri. Zašto se u njemu nigde ne pominje problem zadužbinarstva na Kosovu?
- Cilj Zakona je da se određene nadležnosti prenesu na organe Vojvodine, jer ta obaveza proizlazi iz Zakona o prenošenju nadležnosti republike na pokrajinu.
Najavljivali ste mogućnost pripreme novog zakona o informisanju, da li je taj posao započet i kakva nova rešenja će doneti?
- Medijska strategija trebalo bi da donese odgovor na mnoga važna pitanja u ovoj oblasti, pa i predloge pojedinih zakonskih rešenja, koja, ponavljam, treba da budu usaglašena sa savremenim prilikama. Ne bih prejudicirao ishod rasprave, pa ćemo i o konkretnim rešenjima govoriti kada budu definisani predlozi za uređenje medijske scene.
Hoće li biti usvojeni amandmani SPS da se u zakon uvrsti i KiM?
- Što se tiče Kosova, ne postoji sličan zakon iz kog bi proizlazilo prenošenje nadležnosti na južnu srpsku pokrajinu, a pored toga ne postoji ni poseban organ koji bi u ime KiM bio nadležan za kulturu.
Našli ste se i na meti kritika zbog Medijske studije, na koju urednici i menadžeri imaju niz zamerki i poručuju da se na osnovu nje ne može praviti desetogodišnja strategija u ovoj oblasti. Hoćete li uvažiti ove primedbe?
- Uvažićemo sve konstruktivne predloge i sugestije kako bismo dobili primenljiv dokument, koji će biti polazna osnova za reforme u ovoj oblasti. Želja nam je da se konačno postave zdravi temelji za razvoj medijskog sektora, kao i za zaštitu medijskih sloboda, slobode izražavanja, ali i zaštitu slobode i privatnosti svakog građanina.
Zašto ste na izradi medijske studije angažovali evropske, a ne domaće stručnjake?
- Uz podršku Evropske komisije angažovali smo grupu nezavisnih evropskih stručnjaka, što su pojedini predstavnici medija u početku tumačili kao pokušaj da naturimo studiju kao neku vrstu gotovog rešenja. Mislim da rasprava koja se o tom dokumentu vodi već gotovo dva meseca pobija takve slutnje.
Novinska prodajna mreža je u rasulu - distribucije su ili na putu da odu u stečaj ili se prodaju. Zašto država ne pomogne da se problemi reše?
- Rad distributivne mreže nije u nadležnosti Ministarstva kulture, ali smo svesni da se i te kako odražava na poslovanje štampanih medija. Ministarstvo će nastojati da u okviru svojih nadležnosti utiče na što skorije rešavanje ovih problema.
Evropski standardi nameću pravilo da država ne može da bude vlasnik ili suvlasnik medija, što je kod nas slučaj. Hoće li se to uskoro rešiti, i kako?
- I to će obuhvatiti Medijska strategija. Istina je da je država suvlasnik distributivnih mreža, kao i pojedinih štampanih medija, međutim, to je problem koji nije rešen u proteklih deset godina i svakako se ne može očekivati da bude rešen preko noći.
Kako se dogodilo da uprkos demokratskoj vlasti i demokratskim zakonima Srbija padne za 23 mesta na listi slobode medija?
- Moj utisak je da su na pad rejtinga odlučujuće uticala dva krupna incidenta u kojima su napadnuti novinari. Država u svakom trenutku nastoji da osigura najveći mogući stepen medijskih sloboda. Pozivam sve novinare kojima je na bilo koji način sloboda javnog govora uzurpirana, a profesionalni standardi ugroženi, da se obrate Ministarstvu i mi ćemo odmah reagovati.
(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner