петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нема сагласности у Влади око Предлога статута Војводине
Хроника

Нема сагласности у Влади око Предлога статута Војводине

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. фебруар 2009.

Сагласности око Предлога статута Војводине између партнера у власти дефинитивно нема и то је разлог што се одлаже његово стављање на дневни ред парламента.

Радна група Владе која има задатак да помири ставове ДС, СПС и Г 17 плус, иако је формирана прошле недеље, још није прионула на „пеглање“. Штавише, министар Милан Марковић, првобитно најављен као члан трочлане екипе премијера Цветковића, није више у тиму. Наводно, има превише обавеза! Уместо њега, испред ДС у екипу је „ускочила“ министарка Снежана Маловић. Задатак тог трочланог тима, у којем су и Жарко Обрадовић (СПС) и Верица Калановић (Г 17 плус), јесте да заједнички усагласе Предлог закона о преносу надлежности на АП Војводина, после чега би се са њим ускладио и Статут покрајине.

Како сазнајемо, члановима радне групе још нису достављена ни документа на основу којих би могли да приону на посао, а јасне „преговарачке“ инструкције из врхова својих странака тек би требало да добију у наредним данима.

Извесно је да тај закон није уврштен на дневни ред седнице Владе у четвртак, па падају у воду и најаве из владајуће коалиције да ће се „пакет“ докумената о Војводини прогурати и у Скупштину Србије до краја фебруара.

Следећа временска граница је 31. март, јер до тада траје привремено финансирање покрајине, а војвођански буџет може да се усвоји тек пошто „прођу“ Статут и Закон о преносу надлежности.

Жарко Обрадовић, министар просвете и члан владине радне групе, изјавио је за „Новости“ да „многе ствари треба да се реше најпре унутар ДС, па ће тек потом остали партнери у Влади да изнесу свој суд“.

- Знам само да владина радна група неће сигурно бити препрека за благовремено дефинисање тог документа. Радићемо свој посао, а видим да се паралелно одвијају и расправе у јавности. Чују се различита мишљења, препоруке, реаговања. Све то треба сублимирати у релативно кратком року, али очекујем да ћемо успети.

И док се у Влади још „кува“ садржај војвођанске аутономије, партнери власти из покрајине очекују да се што пре усвоји Предлог статута, и то без нових „зачина“.

Драгослав Петровић, шеф посланичке групе „За европску Војводину“ (ДС), рекао нам је у среду да још верује да ће се закон о преносу надлежности и Статут наћи у парламенту Србије до краја фебруара:

- Потребно је да добијемо та документа најкасније до 20. марта како бисмо успели до истека рока 31. марта да усвојимо годишњи буџет за Војводину. Ако се Статут до тада не усвоји, ми законски не бисмо могли да продужимо привремено финансирање. Морали бисмо да усвојимо некакав буџет, иако не знамо шта су нам овлашћења и надлежности. То би била тотална конфузија.У СПС не откривају које их конкретно одредбе Предлога статута „жуљају“, али недвосмислено шаљу поруке да у тексту има противуставних делова. За Г 17 плус, најболнија тачка Статута јесте овлашћење Војводине да сама убира приходе. У ДС јужно од Дунава, љубоморно гледају на сва предложена овлашћења, и није тајна да се не слажу баш са северним страначким колегама.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер