Početna strana > Hronika > Nemanja Rujević: Vajmar via Mala Krsna
Hronika

Nemanja Rujević: Vajmar via Mala Krsna

PDF Štampa El. pošta
sreda, 13. mart 2024.

 Ima onaj vic kad čovek poseduje dva konja, pa ne može da ih razlikuje. Komšija ga savetuje da jednom poseče uši i rep, ali se konji noću pokoškaju pa i drugome budu odgrizene uši i rep.

Komšija opet priskoči u pomoć: „Komšo, jeste ih teško razlikovati, ali meni se čini da je ovaj crni konj malo viši od ovog belog.“

Ovih dana među udarnim iglama SNS i njihovim medijskim kopljanicima traje audicija za zbunjenog posednika konja.

Naime, u nemačkoj pokrajini Tiringiji, gde se spremaju lokalni, evropski i pokrajinski izbori, grupa univerziteta pozvala je studente da prijave prebivalište onde gde žive i studiraju, kako bi mogli da glasaju na izborima. Stvar je potekla na čuvenom Univerzitetu Bauhaus u Vajmaru.

Neki profesori se nisu libili da kažu zašto – cilj je „odbrana demokratije“, to jest da desničarska Alternativa za Nemačku dobije što manji procenat glasova u toj pokrajini na istoku Nemačke u kojoj je neobično jaka.

Univerziteti čak plaćaju „bonus za obrazovanje“ od stotinak do tristotinak evra onima koji promene prebivalište.

U isto vreme smo gledali eksperimentalnu reportažu N1 o poludnevnoj ekskurziji grupe građana iz Male Krsne do Voždovca.

Nesretni ljudi, malo uterani korbačem, malo privučeni kojim dinarom, odvezeni su da postanu instant-Beograđani kako bi glasali na izborima u glavnom gradu.

Vama se može činiti da je crni konj ipak malo viši od belog.

To jest, da nije isto pozivati studente da se – ako hoće – prijave na stvarnoj adresi onde gde stvarno studiraju kako bi glasali za koga god hoće, i terati ljude da se – iako neće – prijave na fiktivnoj adresi onde gde niti žive niti su ikad živeli kako bi glasali za samo jednu partiju.

Ali, to je zato što nemate smisao da u različitom uočite isto niti da glumite daltonistu, ne razlikujući crnog od belog konja.

Ministar Goran Vesić, recimo, tome je mnogo vičniji od vas i mene.

Komentarišući vest iz Tiringije, on je pozvao „Kurtijeve lobiste“ iz Nemačke da tamo „podnesu rezoluciju Evropskom parlamentu i traže međunarodnu istragu“ kad su već u Srbiji to tražili „bez ijednog dokaza“.

Gde se treba napraviti blesav, onde ne sme da izostane dojučerašnja formalna Vesićeva šefica u Vladi Ana Brnabić, koja je pozvala da se CRTA vrati u Bundestag, da tamo malo njih iskritikuje.

U pomoć priskače Informer pamfletom gde već u naslovu piše da je „raskrinkano licemerje“ opozicije u Srbiji, „albanskih lobista“ i „tajkunskih medija“ koji izmišljaju izborne migracije u Srbije, a sada „ćute na dešavanja u Nemačkoj“!

Za umetnički dojam zadužen je bio „Alo“: „Germanski hor u terci peva Đilasove pesmice o izmišljenoj krađi izbora, bez ikakvih dokaza.

A u isto vreme u svom dvorištu organizuje, i to javno, veliku migraciju glasača ne bi li porazili stranku koja im ne odgovara.“

Troskokom u pomoć priskače i ruski propagandni kanal RT koji se u naslovu pita „Šta će reći Srbija protiv nasilja?“

Kao da se Tiringija prijavila da postane autonomna pokrajina Srbije pa sad o tome politički faktori treba da imaju mišljenje.

Do sada je čitalac shvatio – crni i beli konj u dlaku su isti, osim ako se zna da ovaj beli i ne postoji, to jest da preseljenja birača u Srbiji nije ni bilo.

Ono jeste, akcija tirinških univerziteta je detinjasta i kontraproduktivna jer dosipa vodu u talas na kojem Alternativa za Nemačku (AfD) jaše – svi su protiv nas, to jest protiv naroda, a posebno otuđene elite. Ako poneki student i promeni prebivalište – što je sasvim legalno i logično – to na izbore neće previše uticati.

U prilog razlikovanju crnog i belog konja valja reći da u Nemačkoj izbore sprovode volonteri, a ne partijski delegirani „birački odbori“.

Dalje, u Nemačkoj se biračka mesta zatvaraju u 18:00, a već u 18:05 javni servis objavljuje projekcije na osnovu izlaznih anketa (koje uvek budu u dlaku tačne), pa već malo kasnije šefovi stranaka koje su ušle u parlament sede u TV studiju, čestitaju jedni drugima i sami sebi, i pričaju o politici – bez ijedne jedine primedbe na to da je neko „krao“ glasove, „dovozio“ birače ili sa spiskovima zalazio u stambene četvrti.

U Srbiji pak novinari dežuraju u „izbornim štabovima“ partija i čeka se da Vučić u neka doba „saopšti“ rezultate dok Republička izborna komisija spava, dovode se trubači i dobošari, i još iste noći se skupljaju dokazi izborne prevare, onda se to bistri nedeljama i mesecima, do sledećih izbora koji su samo nastavak prethodnih.

Taman je tolika razlika i između slučaja Vajmara i Male Krsne.

Komšija bi mogao i da preformuliše: „Komšo, jeste ih teško razlikovati, ali meni se čini da je ovaj crni konj malo viši od belog magarca.“

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner