субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немања Рујевић: Вајмар виа Мала Крсна
Хроника

Немања Рујевић: Вајмар виа Мала Крсна

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. март 2024.

 Има онај виц кад човек поседује два коња, па не може да их разликује. Комшија га саветује да једном посече уши и реп, али се коњи ноћу покошкају па и другоме буду одгризене уши и реп.

Комшија опет прискочи у помоћ: „Комшо, јесте их тешко разликовати, али мени се чини да је овај црни коњ мало виши од овог белог.“

Ових дана међу ударним иглама СНС и њиховим медијским копљаницима траје аудиција за збуњеног поседника коња.

Наиме, у немачкој покрајини Тирингији, где се спремају локални, европски и покрајински избори, група универзитета позвала је студенте да пријаве пребивалиште онде где живе и студирају, како би могли да гласају на изборима. Ствар је потекла на чувеном Универзитету Баухаус у Вајмару.

Неки професори се нису либили да кажу зашто – циљ је „одбрана демократије“, то јест да десничарска Алтернатива за Немачку добије што мањи проценат гласова у тој покрајини на истоку Немачке у којој је необично јака.

Универзитети чак плаћају „бонус за образовање“ од стотинак до тристотинак евра онима који промене пребивалиште.

У исто време смо гледали експерименталну репортажу Н1 о полудневној екскурзији групе грађана из Мале Крсне до Вождовца.

Несретни људи, мало утерани корбачем, мало привучени којим динаром, одвезени су да постану инстант-Београђани како би гласали на изборима у главном граду.

Вама се може чинити да је црни коњ ипак мало виши од белог.

То јест, да није исто позивати студенте да се – ако хоће – пријаве на стварној адреси онде где стварно студирају како би гласали за кога год хоће, и терати људе да се – иако неће – пријаве на фиктивној адреси онде где нити живе нити су икад живели како би гласали за само једну партију.

Али, то је зато што немате смисао да у различитом уочите исто нити да глумите далтонисту, не разликујући црног од белог коња.

Министар Горан Весић, рецимо, томе је много вичнији од вас и мене.

Коментаришући вест из Тирингије, он је позвао „Куртијеве лобисте“ из Немачке да тамо „поднесу резолуцију Европском парламенту и траже међународну истрагу“ кад су већ у Србији то тражили „без иједног доказа“.

Где се треба направити блесав, онде не сме да изостане дојучерашња формална Весићева шефица у Влади Ана Брнабић, која је позвала да се ЦРТА врати у Бундестаг, да тамо мало њих искритикује.

У помоћ прискаче Информер памфлетом где већ у наслову пише да је „раскринкано лицемерје“ опозиције у Србији, „албанских лобиста“ и „тајкунских медија“ који измишљају изборне миграције у Србије, а сада „ћуте на дешавања у Немачкој“!

За уметнички дојам задужен је био „Ало“: „Германски хор у терци пева Ђиласове песмице о измишљеној крађи избора, без икаквих доказа.

А у исто време у свом дворишту организује, и то јавно, велику миграцију гласача не би ли поразили странку која им не одговара.“

Троскоком у помоћ прискаче и руски пропагандни канал РТ који се у наслову пита „Шта ће рећи Србија против насиља?“

Као да се Тирингија пријавила да постане аутономна покрајина Србије па сад о томе политички фактори треба да имају мишљење.

До сада је читалац схватио – црни и бели коњ у длаку су исти, осим ако се зна да овај бели и не постоји, то јест да пресељења бирача у Србији није ни било.

Оно јесте, акција тириншких универзитета је детињаста и контрапродуктивна јер досипа воду у талас на којем Алтернатива за Немачку (АфД) јаше – сви су против нас, то јест против народа, а посебно отуђене елите. Ако понеки студент и промени пребивалиште – што је сасвим легално и логично – то на изборе неће превише утицати.

У прилог разликовању црног и белог коња ваља рећи да у Немачкој изборе спроводе волонтери, а не партијски делегирани „бирачки одбори“.

Даље, у Немачкој се бирачка места затварају у 18:00, а већ у 18:05 јавни сервис објављује пројекције на основу излазних анкета (које увек буду у длаку тачне), па већ мало касније шефови странака које су ушле у парламент седе у ТВ студију, честитају једни другима и сами себи, и причају о политици – без иједне једине примедбе на то да је неко „крао“ гласове, „довозио“ бираче или са списковима залазио у стамбене четврти.

У Србији пак новинари дежурају у „изборним штабовима“ партија и чека се да Вучић у нека доба „саопшти“ резултате док Републичка изборна комисија спава, доводе се трубачи и добошари, и још исте ноћи се скупљају докази изборне преваре, онда се то бистри недељама и месецима, до следећих избора који су само наставак претходних.

Таман је толика разлика и између случаја Вајмара и Мале Крсне.

Комшија би могао и да преформулише: „Комшо, јесте их тешко разликовати, али мени се чини да је овај црни коњ мало виши од белог магарца.“

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер