недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ниш: У крипти Храма Светог Василија Острошког отворен ратни меморијал са спомен-плочама страдалих у НАТО бомбардовању. Генерал-пуковник Владимир Лазаревић: Погинули војници и полицајци су јунаци другог Косовског боја
Хроника

Ниш: У крипти Храма Светог Василија Острошког отворен ратни меморијал са спомен-плочама страдалих у НАТО бомбардовању. Генерал-пуковник Владимир Лазаревић: Погинули војници и полицајци су јунаци другог Косовског боја

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 24. март 2024.

Ратни меморијал са 19 спомен-плоча на којима су исписана имена војника, полицајаца и добровољаца погинулих за време НАТО бомбардовања у копненој зони безбедности од 1998. до 2003. године отворен је данас у крипти Храма Светог Василија Острошког у Нишу.

Отварању ратног меморијала присуствовали су владика нишки Арсеније, припадници Војске Србије, Министарства унутрашњих послова, борачких удружења, чланови породица и потомци страдалих војника и полицаја и бројни грађани.

Генерал-пуковник у пензији Владимир Лазаревић, командант ратног Приштинског корпуса током НАТО агресије и тадашњи командант Треће армије војске Савезне Републике Југославије је казао да је „на данашњи дан пре 25 година такозвани запад са својом НАТО алијансом извршио је злочиначку агресију на тадашњу СР Југославију.

„Циљеви агресора су заиста били монструозни. Применом Хитлерове доктирине блиц крига планирали су да за 96 сати сломе кичму одбране Војске Југославије, посебно у зони Треће армије и да при том убију преко 20.000 припадника Приштинског корпуса, да паралишу привредни и друштвени живот у земљи и приморају Србију, односно тадашњу Југославију на капитулацију“, рекао је генерал Лазаревић.

„НАТО алијанса водила је против Југославије све врсте ратова – пропагандно психолошки, специјални, економски, модерни рат са свим могућим конвенционалним оружјем, нуклеарни и хемијски рат“, констатује Лазаревић. „Убијали су пре свега недужне цивиле. У згаришта су претварали школе, читава насеља… И данас 25 година касније убијају по Србији последицама употребе радиоактивног оружја. Чиниће то и наредних 4.500 милијарди година“, истакао је Лазаревић.

Навео је и да је „држава, у таквим немогућим условима, имала своје тајно оружје и стратегијске предности, а то су били безгранични патриотизам, антологијски хероизам, несаломљиви борбени морал, врхунску оспособљеност и ефикасно командовање“.

Војници и полицајци који су погинули у НАТО агресији, како је додао, јунаци су „другог Косовског боја“.

Министар одбране и потрпедседник Владе Србије Милош Вучевић је истакао да је СР Југославију пре 25 година напала највећа војна сила у историји човечанства која је „безпризорно газила међународно право, сопствене акте и пре свега елементе морала“.

„Неизрециво је тужно што је међу њима већина оних са којим смо до пре неколико деценија раме уз раме војевали и борили се за идеале слободног света“, изјавио је Вучевић.

Он је казао да се не смеју заборавити ни цивилне жртве, као што је трудница Љиљана Спасић, која је погинула када је кренула на пијацу по намирнице.

„Предуго се овде ћутало, ваља у жељи да наше жртве и њихови подвизи не увреде агресора, да се њихова помрачена савест на трен не узнемири. Пре нешто више од једне деценије смо престали да ћутимо. Верујем да је то можда и највеће достигнуће које је држава Србија урадила у последњој деценији“, навео је Вучевић.

Министар унутрашњих послова Братислав Гашић казао је да није случајно што су спомен плоче плоче постављене управо у крипти Храма светог Василија Острошког.

„Усудили су се они који су погазили међународно право, праведност и морал, да на празник великог свеца бомбама заспу Дуваниште. Својом моћном руком становнике овог насеља заштитио је свети Василије и нико није страдао, а у знак захвалности изграђен је храм“, изјавио је Гашић.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић казао је да се на 19 спомен-плоча налази убедљиво највише имена Срба, али и имена муслимана, Словака, Мађара, Русина и добровољаца међу којима је највише Руса, али и Албанаца који су били лојални својој држави.

Одлука о отварању ратног меморијала са спомен-плочама донета је новембра прошле године на седници Савета за неговање традиције ослободилачких ратова Србије.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер