петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Њујорк Тајмс: Обама партнерством са Индијом жели да обузда Кину
Хроника

Њујорк Тајмс: Обама партнерством са Индијом жели да обузда Кину

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. новембар 2010.

Подршком сталном чланству Индије у Савету безбедности Уједињених нација, амерички председник Барак Обама је дао сигнал да САД желе да створе дубље партнерство са Њу Делхијем, које ће обуздати утицај све самосвесније Кине, пише данашњи Њујорк тајмс.

Таква подршка Индији, изречена је у говору пред индијским парламентом, који је директно преношен на телевизији, и поред размимоилажења двеју земаља око низа питања, као што су однос према Пакистану, трговинска политика, поглед на климатске промене и, у извесној мери, приступ Ирану, пише лист.

Обамино блиско прихватање Индије већ је изазвало упозорења из Пакистана, непоузданог савезника САД у њиховом рату у Авганистану, који је упутио критике Вашингтону и Њу Делхију због укључивања у политику силе, која нема моралних основа.

То ће вероватно изазвати нову забринутост и у Пекингу, који има старе спорове у односима са Индијом и који се већ гласно успротивио америчким напорима да ојача савезништва са азијским земљама које су на опрезу због растуће моћи Кине, наводи лист.

Блискији односи САД и Индије, такође, долазе у кључно време за Обаму, који из Њу Делхија путује у Сеул, на састанак Г20, пошто је са индијским премијером Манмоханом Сингом постигао сагласност о једном од најкрупнијих питања тог скупа - одлуци америчких Федералних резерви да у привреду упумпају додатних 600 милијарди долара.

Кина, Бразил и Немачка су већ критиковали тај потез САД, као меру равну манипулацији девизним курсом, чији је циљ да се обори вредност долара и подстакне амерички извоз.

На конференцији за штампу у Њу Делхију, Обама је бранио ту меру и добио подршку Синга, који је говорио о кључној улози САД у глобалној привреди. Све што стимулише раст и предузетништво у САД, помоћи ће глобалном напретку, рекао је Синг на истој прес конференцији.

Главни тренутак Обамине посете била је објава подршке сталном чланству Индије у Савету безбедности УН, иако је она више симболична, с обзиром на озбиљне политичке препреке које стоје на путу реформи у том телу светске оганизације, што може да значи да би до тада могле проћи године.

САД су Јапану већ обећале подршку за стално чланство у Савету безбедности, а сада и Индији, још једној азијској земљи, за шта, како се сматра, Кина показује далеко мању ревност.

(Тањуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер