петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Норвешки посланик предложио "Викиликс" за Нобелову награду за мир
Хроника

Норвешки посланик предложио "Викиликс" за Нобелову награду за мир

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. фебруар 2011.

Један норвешки посланик предложио је "Викиликс" за овогодишњу Нобелову награду за мир, јер сматра да овај сајт, чија је специјалност објављивање поверљивих докумената, представља гарант транспарентности информисања у свету.

"Викиликс је допринео промовисању права изражавања и демократских вредности на светском нивоу, тако што је, између осталог, обелоданио корупцију, ратне злочине и мучење, понекад чак и по диктату савезника Норвешке", наводи у свом блогу Сноре Вален, посланик левице, једне од странака на власти.

Међу заслугама које Вален приписује "Викиликсу" је и улога сајта у народној побуни у Тунису. "Тиме што је открио финансијске махинације председничке породице у Тунису, Викиликс је дао мали допринос паду диктатуре која се одржавала 24 године", навео је он, а пренео белгијски онлајн лист Лагазет.

Неколико познавалаца је рекло да је очекивало да "Викиликс" и његов оснивач Џулијен Асанж буду предложени за Нобелову награду за мир, мада то, по њиховој оцени, не значи да ће се наћи међу фаворитима.

Рок за подношење кандидатура за Нобелове награде истекао је 31. јануара у поноћ. На хиљаде људи широм света - посланици, министри, бивши лауреати, чланови неких међународних организација и поједини универзитетски професори, могу да предлажу кандидате за ту престижну награду.

Име добитника Нобелове награде за 2011. биће саопштено у октобру.

Сајт "Викиликс" је најпре објавио тајна документа о ратовима у Авганистану и Ираку, да би одмах затим почео да на светлост дана износи више од 250.000 поверљивих америчких дипломатских депеша, што је изазвало жестоке реакције Сједињених Америчких Држава против њеног оснивача.

Џулијан Асанж се тренутно налази у кућном притвору у Великој Британији где чека исход екстрадиционог процеса који је покренула Шведска где је контроверзни Аустралијанац оптужен за силовање и сексуално узнемиравање.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер