уторак, 19. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова економија: Откривамо споразум о надзору – француски Ежис био надлежан за надгледање архитектонских послова на Железничкој станици Нови Сад
Хроника

Нова економија: Откривамо споразум о надзору – француски Ежис био надлежан за надгледање архитектонских послова на Железничкој станици Нови Сад

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. новембар 2024.

После пада надстрешнице у Новом Саду која је усмртила сада већ 15 људи, док се двоје још боре за живот, нико од надлежних није изашао са резултатима истраге ни после 18 дана, нити се зна како истрага напредује. Једно од кључних питања је која је компанија заправо вршила надзор над радовима на самој железничкој станици, будући да је посао надзора за читав пројекат добио конзорцијум шест фирми. Према сазнањима Нове економије, за железничку станицу била је надлежна француска компанија Ежис. Наша редакција дошла је у посед дела споразума о конзорцијуму, у ком је табеларно наведена и расподела надлежности међу његовим чланицама. Увидом у ова документа која објављујемо, види се да је за надзор над архитектонским пословима био надлежан управо Ежис.

За надзор радова на целом пројекту био је ангажован конзорцијум шест фирми.

Посао су радили АГ институт, француски Ежис, предузетник Славиша Илић, мађарски Викоти и Утибер са повезаном фирмом Утибер Роад Инвестмент, али Утибер је био на челу конзорцијума.

У медијима је, иначе, Утибер више пута означаван као одговоран за надзор над железничком станицом, будући да је та компанија била на челу конзорцијума.

Ежис није одговорио на питања Нове економије послата још прошле недеље у вези овог текста.

Информацију да је за надзор на станици био одговоран Ежис, а не Утибер, први је објавио Инсајдер као своје сазнање, а сада Нова економија објављује документа која потврђују да је за архитектонски надзор заиста била одређена та француска фирма.

Како се наводи у споразуму о конзорцијуму, „свака страна ће бити појединачно и искључиво одговорна за опсег услуга које пружа и за све повезане обавезе и активности изнете у уговору (са инвеститором, прим. ур.)“.

Обавезе појединачних чланова конзорцијума излистане су у Апендиксу 1 споразума „Опсег услуга и цене“.

Како се наводи у том документу, надзорни орган за архитектуру (супервисинг енгинеер) је био само Ежис, баш као што је Ежис под бројем 1 означен и као надзорни орган за инфраструктурне објекте у службеним местима. Дакле, у складу са Законом о планирању и изградњи, Ежис је дао лица која су пратила радове и водила грађевински дневник и грађевинску књигу.

Под бројем 2 надзор за инфраструктурне објекте је био Утибер, а под бројем 3 опет Ежис. Како наводи извор Нове економије укључен у дешавања повезана са истрагом након пада надстрешнице, Ежис јесте био надзор над радовима на Железничкој станици. Он додаје и да је означавање надзорних органа у Апендиксу вршено у складу са редоследом деоница, што значи да је Ежис надзирао радове на деоницама 1 и 3. Деоница 1 (Нови Сад – Врбас, чвор Нови Сад) укључује и Железничку станицу Нови Сад.

Табела из Апендикса Споразума о конзорцијуму са поделом задужења међу чланицама

Та француска компанија се за сада није оглашавала овим поводом, нити је одговорила на упит Нове економије. Ежис је иначе у Србији најпознатији по томе што је једна од три кључне компаније ангажоване на пројекту Београдског метроа, задужена за студије и пројектовање.

Након несреће у Новом Саду, министар грађевинарства Горан Весић поднео је оставку, али је навео и да се не осећа одговорним за несрећу.

Шема надзора на различитим деоницама пруге: Црвеним су обележене релевантне позиције које је обављао Ежис

Грађани су у Србији организовали више протеста захтевајући да се случај расветли и оптужујући владајуће политичаре за корупцију у грађевинском сектору за коју тврде да је разлог несреће.

Надлежне компаније и даље ћуте, почев од Саобраћајног института ЦИП, преко Инфраструктура железнице Србије до конзорцијума кинеских компанија које су задужене за пројекат модернизације пруге од Београда до Суботице, Цхина Раилwаy Интернатионал Цо. Лтд и Цхина Цоммуницатионс Цонструцтион Цомпанy Лтд.

(Нова економија)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер