среда, 21. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова.рс: Неуобичајена изненадна посета директора ЦИА Београду, могуће само две теме - Косово и БиХ
Хроника

Нова.рс: Неуобичајена изненадна посета директора ЦИА Београду, могуће само две теме - Косово и БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. август 2024.

Након посете Сарајеву, директор америчке Централне обавештајне агенције (ЦИА) Вилијам Бернс долази у Београд. О Бернсоновој посети Србији нема званичних информација, нити се зна које су теме на столу. Саговорници "Нове" сагласни су да је оваква изненадна посета челног човека најмоћније обавештајне службе на свету неуобичајена и да у овом тренутку постоје само две могуће теме.

Некадашњи дипломата и бивши амбасадор САД у Русији, а сада кључна фигура у администрацији америчког председника Џозефа Баједена, Вилијам Бернс, „балканску турнеју“ почео је посетом Босни и Херцеговини.

Бернс је у главни град Сарајево допутовао 20. августа, где се састао са колегама из обавештајне заједнице, члановима Председништва Босне и Херцеговине, као и са министром спољних послова те земље.

Званичник Владе САД-а потврдио је за Н1 Сарајево да су разговарали о питањима од заједничког интереса, што укључује и територијални интегритет и суверенитет БиХ.

Такође, разговарано је о „забрињавајућој сецесионистичкој реторици и деловању председника Републике Српске Милорада Додика и Владе Републике Српске“, истакао је раније званичник Владе САД-а за Н1 Сарајево.

Непосредно након посете Сарајеву, медији су известили да први човек ЦИА стиже и у Србију, али званичних потврда о томе нема.

Портал Нова.рс покушао је да од америчке амбасаде у Београду добије више информација о разлозима Бернсонове посете Србији, али су нас они упутили на канцеларију ЦИА, која до објављивања овог текста није одговорила на наша питања.

Косово и Босна – ужарене тачке на Балкану

Директор истраживања Београдског центра за безбедносну политику Предраг Петровић за Нову каже да ова посета није уобичајена, имајући у виду да је реч о директору најмоћније обавештајне службе на свету који долази у две мале балканске земље.

„С друге стране ово је и разумљиво, с обзиром да се Балкан налази међу могућим проблематичним тачкама. Конкретно, то су Косово и Босна и Херцеговина. Дакле, ради се о годишњој процени претњи коју америчка обавештајна заједница издаје и ту се за 2024. годину помињу Босна и Косово. Експлицитно су поменути и Милорад Додик и његове сеционистичке тежње. С обзиром да су његове изјаве о отцепљивању Републике Српске од БиХ биле учестале у последње време, разумљиво је да Америка реагује на овај начин“, каже Петровић.

Наводи и да Балкан као такав Америци није приоритет, већ су то друга, озбиљнија жаришта, али да им свакако није потребна нова ескалација.

„Ову посету треба тумачити и као неку врсту дисциплиновања свих могућих актера који могу да дестабилизују регион“, каже Петровић додајући да је прате сви у региону, као и да ће Бернс настојати да пошаље поруке на начин који ће сви добро разумети.

Бивши директор Војно-безбедносне агенције Момир Стојановић, такође, је сагласан да оваква посета челног човека стране безбедносне службе званичницима у другима земљама није до сада била пракса.

„Неуобичајено је да шеф једне стране службе долази у посету другим земљама. Поготово је неуобичајено да се у јавности таква посета обелодани. Таквих посета је у прошлости увек било, али далеко од очију јавности. Обично су се шефови тих моћних служби састајали са шефом службе домаћина“, каже Стојановић.

О чему ће се разговарати у Београду?

Додаје да сада први пут имамо ситуацију да се шеф једне моћне америчке службе састаје са званичницима других земаља који нису из сектора безбедности.

„То указује да је мисија дотичног господина много шира од сарадње служби безбедности на супротстављану безбедносним изазовима, ризицима и претњама са којима је суочено данас човечанство“, наводи саговорник Нове.

Некадашњи челни човек ВБА каже и да Бернсонов боравак у Босни, па потом у Србији показује да ће у Београду сигурно бити речи о дешавањима на Косову и Метохији.

„Ту мислим на најављено отварање моста на Ибру, а када је у питању Босна, вероватно је било речи у вези са реториком која је последњих година присутна, а чије је оличење Милорад Додик. Ту мислим на непоштовање Дејтонског споразума и најава из Републике Српске да ће изаћи из БиХ уколико се то настави“, каже Стојановић.

По његовом мишљењу, ова посета је много шира од непрофесионалне сарадње служби безбедности.

„То што се састао са члановима Председништва БиХ показује осионост и ароганцију земље из које долази. Ако погледате и сукоб на Блиском истоку, видећете да је то прешло у вишу фазу коју решавају шефови безбедности, а то су раније радили председници република“, каже Стојановић.

Ко је Вилијам Бернс?

Вилијам Бернс дошао је на чело ЦИА у марту 2021. године, а претходно је био заменик државног секретара САД у периоду од 2011. до 2014. године.

За њим је и богата дипломатска каријера. Био је амбасадор у Јордану од 1998. до 2001. године, а потом и у Русији од 2005. до 2008. године, док је пре тога обављао и дужност државног секретара за питања Блиског истока.

Иначе, Бернс је означен као централна фигура администрације америчког председника Џозефа Бајдена, јер је и члан Председничког кабинета Беле куће.

(Нова.рс)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер