петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нови Бан Ки Мунов извештај Савету безбедности УН о Космету
Хроника

Нови Бан Ки Мунов извештај Савету безбедности УН о Космету

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. фебруар 2011.

УНМИК је спреман да у потпуности подржи истрагу о трговини људским органима на Косову - истиче се у најновијем извештају генералног секретара Уједињених нација Бан Ки-муна и истовремено изражава очекивање да ће се у наредном периоду напредовати ка отварању дијалога Београда и Приштине, који још није започео због пада владе у Приштини.

Објављивање извештаја специјалног известиоца Дика Мартија о нехуманом поступању према заробљеницима и трговини људским органима на Косову, као и једногласно усвајање резолуције у Парламентарној скупштини Савета Европе, изазвало је врло различите реакције и талас незадовољства политичара на Косову и у Албанији , наводи се у извештају Бан Ки-муна Савету безбедности УН.

УНМИК остаје спреман да пружи своју пуну подршку свакој евентуалној даљој истрази о тим тврдњама која би се могла водити у будућности, истакао је он.

Најновији тромесечни извештај генералног секретара УН односи се на период од 19. октобра прошле, до 15. јануара ове године и требало би да буде поднет Савету безбедности средином фебруара.

УНМИК спреман да се бави Мартијевим наводима

У њему се указује да су приштинске власти одбациле наводе Дика Мартија као криминални напад против Албанаца, пун измишљотина, нагађања и непостојећих чињеница које међународна правда није доказала, а подржава их мрежа оних који се противе независности Косова.

Србија је, насупрот томе, истиче Бан Ки-мун, поздравила Мартијев извештај као независну потврду њених тврдњи о трговини људским органима, као и подршку текућој истрази српског тужиоца за ратне злочине.

У извештају генералног секретара УН напомиње се да је УНМИК још 2003.године Хашком трибиналу дао информације и своје налазе у вези са тим тврдњама, као и да је крајем 2008. и почетком 2009. године УНМИК пренео сва поменута досијеа на Еулекс, који је јавно изразио спремност да размотри сваку чињеницу коју би специјални известилац морао открити .

Сви да помогну дијалогу

Бан Ки-мун у извештају изражава жаљење што су колапс владајуће коалиције у Приштини и расписивање ванредних избора одложили почетак дијалога Београда и Приштине.

Он је истакао да је политички развој на Косову у претходном периоду, посебно у време избора 12. децембра, успорио замах до кога је дошло усвајањем резолуције Генералне скупштине УН 9. септембра, која је поздравила спремност Европске уније да помогне дијалог Београда и Приштине.

"Надам се да ћемо у наредном периоду видети нови напредак процеса дијалога и да ће развој догађаја у Приштини допринети унутрашњополитичкој стабилности која ће довести до што скоријег отпочињања дијалога. Остајем охрабрен решеношћу страна да се укључе у тај дијалог и позивам све да одрже позитиван и конструктиван приступ", нагласио је генерални секретар УН.

Према његовим речима, тај дијалог пружа могућност да се решењем дугогодишњих питања допринесе консолидацији мира, стабилности и помирења на Косову и у региону. У том процесу, додао је, подршка Савета безбедности УН и даље ће имати централни значај.

Избори на Космету ван оквира Резолуције 1244

Генерални сектетар УН је указао да његов специјални представник није расписао ванредне изборе за скупштину Косова и да није потврдио њихов исход, пошто они нису одржани у оквиру Резолуције 1244 Савета безбедности УН.

Он је оценио да су ти избори ипак одржани у мирној атмосфери и да није дошло до ескалације напетости међу становништвом. Бан Ки-мун је, међутим, приметио да су организације које су надгледале те изборе изразиле забринутост у вези са придржавањем демократских стандарда.

У извештају се констатује значајан пораст учешћа на изборима Срба јужно од Ибра, за разлику од бојкота на северу.

Српски повратници напуштају Космет

Бан Ки-мун оцењује укупну ситуацију на Косову као релативно мирну, али потенцијално нестабилну, где организовани криминал и даље изазива забринутост, пре свега онај везан за трговину наркотицима и кријумчарење.

У извештају се помиње село Српски Бабуш, у општини Урошевац, где су 73 расељене српске породице које су се вратиле 2006. године, поново напустиле своја огњишта и констатује да се половина свих међуетничких инцидената - укључујући све озбиљније - и даље догађа дуж реке Ибар, где ситуација остаје крхка, а и српска и албанска заједница одмах реагују на све што сматрају провокацијом друге стране.

Албанцима смета УНМИК

Осврћући се на ситуацију на северу Косова, генерални секретар УН је изразио жаљење што неки приштински медији погрешно представљају активности УНМИК-а, сматрајући га главном препреком да Приштина и на тај део покрајине прошири своју власт и примени своју стратегију за север .

Косовске власти, додао је, посебно оне у јужној Митровици, редовно оспоравају надлежност УНМИК-а.

Нове српске таблице праве проблеме

У извештају се истиче и да спор око нових регистарских таблица има потенцијал да остави негативне последице по слободу кретања, као и по политичку и безбедносну ситуацију, све док се не постигне трајније решење, што је могуће и кроз предстојећи дијалог Београда и Приштине.

Шта ће бити са српским манастирима?

Уз помоћ УНМИК-а, Београд и Приштина сарађују на питањима несталих лица, као и у  питањима српског верског и културног наслеђа на Косову. УНМИК надгледа безбедносне аранжмане за српско верско наслеђе, у сарадњи са Еулексом, Кфором и приштинским властима, након што је Кфор на косовску полицију пренео одговорност за још три манастира.

Кфор није још наговестио шта ће бити са преостала четири локације, од којих су две на УНЕСКО-вој листи светског наслеђа - листи угроженог светског наслеђа - Високи Дечани и Пећка патријаршија, истиче се у извештају Бан Ки-муна.

(Вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер