петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нови шеф НАТО војне канцеларије за везу у Београду генерал Ђампјеро Романо: НАТО и Србија развијају партнерство које је обострано корисно. НАТО и Србија су не само партнери већ и суседи
Хроника

Нови шеф НАТО војне канцеларије за везу у Београду генерал Ђампјеро Романо: НАТО и Србија развијају партнерство које је обострано корисно. НАТО и Србија су не само партнери већ и суседи

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. фебруар 2023.

 Нови шеф НАТО војне канцеларије за везу у Београду, бригадни генерал Ђампјеро Романо, рекао је да алијанса у потпуности поштује прокламовану политику војне неутралности Србије и њено суверено право да бира свој пут.

Он је за Курир казао да су „НАТО и Србија не само партнери већ и суседи“, пошто су, како је подсетио, све земље на Балкану чланице алијансе, а неке су и чланице ЕУ.

„НАТО и Србија претходних 16 година развијају партнерство које је обострано корисно, уз потпуно поштовање политике војне неутралности Србије“, казао је он.

Додао је да је све што се ради заснива се на захтевима Србије и, како је казао, „кројено је према њеним потребама“.

Подсетио је на низ заједничких активности везаних за ангажовање у ванредним ситуацијама, реформи безбедносних снага и обуци српсклих војника за мировне мисије…

„Уложили смо милионе евра како бисмо помогли Србији да уништи стотине тона застареле муниције“, рекао је Романо.

Казао је и да су НАТО и Србија заједно радили на обуци ирачких војних лекара.

„Имамо дуготрајну научну сарадњу са Србијом кроз програм ‘Наука за мир и безбедност’ у областима као што су енергетска и еколошка безбедност, нове дисруптивне технологије, борба против тероризма и сајбер одбрана“, казао је Романо.

Рекао је и да је мисија КФОР на Косову у потпуности способна да настави да извршава свој мандат, у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН из 1999. а то је, како је навео, да пружи сигурно и безбедно окружење и слободу кретања за све заједнице на Косову.

Додао је да КФОР „доприноси безбедност на Косову и стабилности широм региона на непристрастран и поуздан начин“.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер