среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > НВО: Негирајући „геноцид“ у Сребреници, Николић се служи популизмом
Хроника

НВО: Негирајући „геноцид“ у Сребреници, Николић се служи популизмом

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. октобар 2012.

Београд - Неколико НВО за људска права саопштило да се председник Србије, изјавом да у Сребреници није било геноцида, служи популизмом и прави логичке грешке.

У саопштењу се наводи да је Николић поновним негирањем утврђених чињеница о геноциду у Сребреници, по други пут од ступања на дужност председника послао "увредљиву поруку жртвама геноцида и њиховим породицама".

Подсетимо, Николић је током посете Италији у интервјуу листу "Коријере дела сера" рекао да је Скупштина Србије осудила злочин у Сребреници, али да није поменут геноцид и да нико у Србији то не назива геноцидом, па ни он.

"Поред те поруке жртвама и јавности региона, Николић је тако и грађанима земље чији је председник поручио да српска националност подразумева неприхватање чињеница које су утврдили међународни судови и да они који имају другачији став нису 'Срби'", пише у саопштењу.

Осим тога, сматрају невладине организације, Николић је показао да у свом популизму прави и логичке грешке.

"Председник Србије не признаје пресуде Међународног суда правде и Међународног кривичног трибунала за бившу Југославију, а ипак узима у обзир рад МКТЈ кад су у питању суђења Ратку Младићу и Радовану Караџићу, изјавом да их сматра невиним док суд не докаже супротно", пише у саопштењу.

Организације за људска права подсетиле су Николића да је "крајње време да се одрекне начела своје претходне странке и покаже да није само декларативно посвећен интеграцијама Србије у ЕУ".

Према њима, уместо давања олаких, увредљивих изјава које ремете односе у региону, али и унутар Србије, Николић треба да коначно покаже доследност у својој посвећености нормализацији односа на простору некадашње СФРЈ.

Саопштење су потписале Иницијатива младих за људска права, Фонд за хуманитарно право, Кућа људских права, коју чине: Грађанске иницијативе, Београдски центар за људска права, Комитет правника за људска права, Хелсиншки одбор за људска права и Центар за практичну политику.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер