Početna strana > Hronika > NVO u Hrvatskoj kritikuju Kosorovu zbog izjava o generalima i Srbiji
Hronika

NVO u Hrvatskoj kritikuju Kosorovu zbog izjava o generalima i Srbiji

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 08. septembar 2011.

ZAGREB - Više nevladinih organizacija u Hrvatskoj reagovalo je danas na nedavna istupanja predstavnika hrvatske vlade, pre svega premijerke Jadranke Kosor, koja, kako su ocenili, dovode u pitanje presude međunarodnih i domaćih sudova i antifašizam, ali i odnose sa Srbijom.

U otvorenom pismu premijerki, vladi, Saboru i parlamentarnim strankama, 17 nevladinih organizacija je ukazalo da se niko nije suprotstavio govoru Kosorove na obeležavanju 16. godišnjice Oluje u Kninu, kada je uputila pozdrav svim hrvatskim generalima, s vrlo jasnom porukom da pozdrav upućuje i onim generalima koji su okrivljeni ili osuđeni za ratne zločine.

„Takav istup s političke pozornice predstavlja nepoštovanje Haškog suda, a može se tumačiti i kao pritisak na pravosuđe i nagoveštaj nepriznavanja eventualno osuđujućih, pravosnažnih sudskih presuda”, istakle su NVO.

Kako te reči nije izrekla građanka u svoje ime, niti političarka u ime stranke, već predsednica vlade, može se izvući zaključak da Hrvatska ne priznaje presudu i ne poštuje Haški sud, iako je jedna od država koja ga je osnovala, navodi se u otvorenom pismu.

NVO ukazuju da visoki zvaničnici nastavljaju da slabo obaveštenoj javnosti plasiraju poluistine o tome za koje zločine su generali Ante Gotovina i Mladen Markač okrivljeni, odnosno nepravosnažno osuđeni. „Može se zaključiti i da se na pragu ulaska u EU ne poštuju evropski principi poštovanja i pravosuđa, nemešanja u rad pravosudnih organa, poštovanja ljudskih i manjinskih prava o uvažavanja i solidarnosti sa žrtvama”, ističu nevladine organizacije.

One su prozvale i šefa opozicione Socijaldemokratske partije Zorana Milanovića da je eksplicitno odbio da osudi premijerkine reči u Kninu.

Za mnoge opozicione političare glavna zamerka tom pozdravu je bila njegova navodna neiskrenost, čime su pokazali koliko je među političarima rašireno neshvatanje da su takvi gestovi štetni za afirmisanje nezavisnosti pravosuđa i dokle seže njihova spremnost na odstupanje od postulata pravne države, ocenjuju NVO.

One smatraju i neprimerenom reakciju Kosorove na kritike iz Srbije.

Kosorova je 26. avgusta poručila da „neki političari ni u Hrvatskoj ni u Srbiji još nisu shvatili nakon 20 godina samostalnosti Hrvatske da hrvatski narod, ni hrvatski premijeri neće više nikad dolaziti u Beograd pitati za savet, molbu za dopuštenje da čine ovo ili ono ili da dobiju zabranu da čine ovo ili ono. Ta su vremena zauvek, na sreću, prošla”.

„Govoreći u maskirnoj uniformi Hrvatske vojske i koristeći ratnu retoriku u znaku političke komunikacije 90-ih, premijerka nas je vratila u vreme neposredno nakon rata i stvorila dojam prividne ratne opasnosti od spoljnog neprijatelja, gurajući u drugi plan istinske probleme kao što su siromaštvo, korupcija i neefikasnost institucija”, zaključuju nevladini aktivisti.

Oni su osudili i izjavu ministra unutrašnjih poslova Tomislava Karamarka, koji je, povodom Evropskog dana sećanja na žrtve totalitarnih režima, rekao: „Ako mi kažu da sam antifašist, to je za mene uvreda”.

Time je, smatraju hrvatske NVO, zanemario da ga na objektivno, cjelovito i nepristrano sagledavanje istorijskog perioda Drugog svetskog rata i antifašizma i trajnu afirmaciju antifašističkih vrednosti obavezuje hrvatski ustav i deklaracija Hrvatskog sabora.

Ocenjen je neprimerenim i istup potpredsednika Sabora i visokog rukovodioca HDZ-a Ivana Jarnjaka, koji je na proslavi 20. godišnjice Specijalne jedinice policije „Alfe” pozdravio „sve generale”, dok su Gotovini i Markaču doseljene plakete, čemu se nije suprotstavio niko od prisutnih političara.

„Vlada Hrvatske mora zastupati rodoljublje koje isključuje zloupotrebu sile protiv civilnog stanovništva, ranjenih i zarobljenih”, ocenilo je 17 NVO.

„Pozivamo premijerku, kao i sve političke stranke, da u nastavku predizborne kampanje poštuju institucije pravne države i ustav i odustanu od politizacije ratnih i posleratnih stradanja i okrenu pogled prema rješavanju sadašnjih stvarnih problema”, navodi se u otvorenom pismu hrvatskih NVO.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner