Početna strana > Hronika > Obrad Kesić: Srbija bez EU i bez Kosova
Hronika

Obrad Kesić: Srbija bez EU i bez Kosova

PDF Štampa El. pošta
sreda, 11. avgust 2010.

U Vašingtonu su ohrabreni signalima iz Srbije u proteklih desetak dana i smatraju da će Beograd prihvatiti realnost na Kosovu, rekao je Blicu stariji partner u "TSM Global Konsultants LLC" Obrad Kesić, dobar poznavalac politike SAD.

Kesić najavljuje da će, uz vešto korišćenje glavnog aduta da Srbija želi integraciju u Evropsku uniju (EU), sledeći pritisak Stejt departmenta na Beograd biti zahtev da urazumi Srbe na severu Kosova da prihvate vlast Prištine.

Kesić navodi da se u diplomatskim krugovima u Vašingtonu i među onima koji utiču na kreiranje politike sve češće ističe uverenje da se "Srbija opredelila za EU" i da će zato pitanje Kosova biti manje problematično.

"Raspoloženje vezano za Kosovo je u Vašingtonu veoma optimistično. Na osnovu rasprave u Skupštini Srbije i izjava ministra Vuka Jeremića o tome da se Srbija neće sukobljavati sa Briselom i Vašingtonom zbog Kosova, stvara se uverenje da je konačno došlo do pomaka u poziciji Srbije i da zato nije vreme da se traži neko kompromisno rešenje oko statusa i podele, već da treba iskoristiti trenutak i dodatno uceniti Srbiju članstvom u EU", objasnio je Kesić.

Prema njegovim rečima, vlada uverenje da treba nastaviti sa dosadašnjom tvrdom politikom i da je rešenje blizu.

Beogradu je poslata jasna poruka da posle mišljenja Međunarodnog suda pravde nema povratka i da treba što pre pokrenuti pregovore između Beograda i Prištine o konkretnim problemima, napomenuo je Kesić.

On smatra da je Srbija sada u nepovoljnijem položaju nego što je bila pre iznošenja mišljenja Suda i da joj se više ne nudi ubrzanje pristupa EU, u zamenu za kooperativnost oko Kosova.

"Srbija je htela i EU i Kosovo, a sad će ostati i bez jednog i bez drugog", zaključio je Kesić.

Simić: Klopka za Srbiju

Najave tehničkih, tajnih pregovora zvaničnog Beograda i Prištine predstavljaju pokušaj svojevrsnog "spinovanja" javnosti, jer ako se već spremaju tajni pregovori, otkud onda njihova javna najava, kaže Predrag Simić, profesor Fakulteta političkih nauka, u izjavi za Danas.

"Čini mi se da se Beogradu priprema situacija u kojoj će ovdašnji zvaničnici biti stavljeni pred svršen čin, jer neće biti u prilici da odbiju neku vrstu dijaloga, a unapred se zna da će Priština iz toga izaći kao pobednik, dok će Srbija u praksi priznati nezavisnost Kosova", upozorava Simić povodom spekulacija da SAD i EU insistiraju na direktnim razgovorima "Srbije i Kosova", daleko od očiju javnosti, do kojih će i doći ove godine.

"Beograd i Priština moraju se susresti, ali u situaciji koja neće biti nametnuta, jer Priština ima sve osim priznanja Beograda, a Beograd nije dobio ništa", rekao je on.

"Međutim, ozbiljnih ponuda za nove pregovore i kompromise nema. Pregovori koji bi bili iznuđeni ne bi bili prihvatljivi na duži rok", dodao je Simić.

"Ovo što se trenutno pokušava nametnuti je svojevrsna podvala. Sateraće nas u ćošak i očekivati dobrobit za vlasti u Prištini. Plašim se da vlast u Srbiji, koja bi prihvatila takve pregovore, ne bi dobila ponovo podršku biračkog tela", zaključuje Predrag Simić.

(Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner