петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оливер Ивановић: Изласком Срба на локалне изборе пољуљан ауторитет Београда
Хроника

Оливер Ивановић: Изласком Срба на локалне изборе пољуљан ауторитет Београда

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. новембар 2009.

БЕОГРАД – Изласком Срба на локалне изборе значајно је пољуљан ауторитет српске владе у покрајини и политика на Косову ће морати да се мења, изјавио је данас државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић.

Истичући да је порука Србије да на локалне изборе не треба изаћи била једина исправна, Ивановић је за Б92, поводом првих резултата према којима су у две општине Срби добили већину, рекао да брине што Срби нису послушали Београд и да то тражи измену у приступу према Косову и Метохији.

Он је рекао да су у две општине у централном делу Косова Срби били склонији да послушају нечије друге поруке, да је направљена пукотина између српског народа и власти у Београду и да "то значи да ми нисмо за њих довољан ауторитет".

Настаће пукотина између Срба на северу и Срба на југу Косова и Срба на југу Косова и власти у Београду, рекао је Ивановић, истичући да на малом простору не могу бити две локалне самоуправе, од којих једна подржава Приштину, а друга Београд и да је сукоб на видику.

Према процени Ивановића, уследиће притисак на изабране представнике локалне самоуправе да су они једини легитимни и легални представници српског народа, а не Београд.

Ивановић је рекао да су општине формиране након избора 11. маја и да кандидат Самосталне либералне странке, која је према незваничним подацима победила у Грачаници, Бојан Стојановић неће бити у комуникацији са државним представницима на Косову.

Свака Стојановићева комуникација на локалном нивоу може бити само приватна и у службеном смислу он неће бити саговорник ни по каквом питању везаном за Косово и Метохију, најавио је Ивановић.

Још може да заживи план стварања услова за увођење неутралне међународне организације која би се бавила Косметом и децентрализацијом и важно је да свет схвати да на Косову неће бити политичке стабилности ако се Срби и Албанци међусобно не договоре, сматра он.

Дугорочно је важно да Срби на Космету опстанак везују за то да ли ће га Србија подржавати, рекао је он, нагласивши да "Влада Србије неће прихватити ништа што асоцира на независност".

Упитан како резултати локалних избора могу да утичу на процес пред Међународним судом правде и да ли се њима "избија" аргументација српске стране, Ивановић је изразио уверење да ће Албанци, а чак и међународни представници, покушати да их искористе.

Наводећи да је изашло око пет одсто Срба на изборе и да је концентрација тих гласова у Поморављу, Грачаници и у Штрпцу, он је оценио да је реч о једностраном акту групе људи, али да је потребно сачекати дефинитивне резултате, указујући на то да има примедаба неутралних посматрача на предизборне радње.

Говорећи о смрти српског патријарха Павла, Ивановић је рекао да његов одлазак погађа читав народ и да ће Влада Србије на посебној, или телефонској, седници, вероватно, одлучивати о посебним мерама које мора да предузме у оваквој ситуацији.

На питање да ли ће влада учествовати и финансијски помоћи организацију сахране, Ивановић је рекао да не мисли да је то потребно, али да би то било логично, ако се за тако нешто укаже потреба и да би влада морала пружити сваку врсту помоћи која је потребна да све протекне у најбољем реду и достојанствено како патријарх заслужује.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер