петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оливер Ивановић: Преговори се могу очекивати у марту
Хроника

Оливер Ивановић: Преговори се могу очекивати у марту

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 05. фебруар 2011.

Државни секретар за Косово и Метохију Оливер Ивановић изјавио је данас да се почетак преговора Београда и Приштине може очекивати у марту.

„Март је месеце у коме се може очекивати први састанак и то ће бити састанак који неће бити оптерећен тешким темама, за које унапред имамо некаква решења”, рекао је Ивановић Танјугу.

Ивановић је мишљења да би Београд и Приштина најпре требало да разговарају о питању несталих и киднапованих, уз напомену да две стране морају да се сагласе и о темама о којима ће разговарати.

Према речима Ивановића, припреме српске стране за преговоре су свакодневне, а платфмора је утврђена.

„Ми смо за разговор о темама које смо ми кандидовали апсолутно спремни, не знамо које ће доћи из Приштине, али можемо да погодимо. Понављам да се дневни ред утврђује договором две стране”, истакао је Ивановић.

Он је напоменуо да српска страна у предстојећем дијалог у не сме да искочи из уставног оквира, као и оног који су утврдиле Скупштина Србије и Влада Србије.

Ивановић је рекао да је несумњиво да су капацитети српске стране већи и да Србија има иницијативу, али да је за успех иницијативе потребно да се сложе обе стране.

„У великој мери успешност преговора зависи од конструктивности косовских Албанаца. У противном, мислим да није светла будућност преговора”, истакао је Ивановић.

Упитан о ставу о учешћу косовских Срба на предстојећем попису становништва и имовине на Косову и Метохији, Ивановић је рекао да је његово мишљење да они не треба да учествују у том попису.

Срби, према његовим речима, нису у прилици да попишу своју имовину, због чега тај попис може приказати погрешне податке, односно бити „фелеричан”.

„Међународна заједница годинама избвегава попис у Босни и Херцеговини из разлог што сматра да би то била легализација етничког чишћења. Ја сам за то да се из истих разлога ни на Косову не спроведе”, рекао је Ивановић.

Он је мишљења да попис треба да направе све земље бивше СФРЈ, изузев Словеније која је у ЕУ, а укључујући и Албанију.

Таквим пописом би, сматра Ивановић, уз јединствену методологију и упитник, а уз строг надзор међународне заједнице, били добијени релевантни подаци, који би били од користи свима у региону.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер