петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Опасност од напада албанских екстремиста на северу Косова
Хроника

Опасност од напада албанских екстремиста на северу Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 02. август 2010.

Упозорење министра унутрашњих послова Ивице Дачића да је безбедносна ситуација на Косову и Метохији „веома, веома сложена" уз напомену да не зависи од државних органа Србије, већ од међународне заједнице, треба схватити озбиљно, кажу стручњаци за безбедност

Наши саговорници указују да Албанци неће користити силу, нарочито у периоду до гласања у Генералној скупштини УН половином септембра, уколико им велике силе које их подржавају, САД, Велика Британија, не дају политички сигнал. И у том контексту треба разумети и Дачићеву поруку да „међународна заједница има обавезу да елиминише сваки облик напада на Србе" јер је одговорна за безбедност на Косову.

Професор ФПН-а Драган Симеуновић каже да су напади албанских екстремиста на Србе и друге угрожене етничке групе на Косову и Метохији увек могући и „често се и дешавају и поред обећања међународних фактора да их неће бити". Он указује да је наш велики пропуст изостанак дубље анализе тих напада који би указали на степен организованости Албанаца, повезаности с центрима политичке моћи и иностраним факторима.

- Његова изјава о великој сложености вероватно произилази од чињенице високог степена напетости између Срба и Албанаца на северу Космета, а пре свега у Косовској Митровици, као од чињенице да ниједан Србин није довољно безбедан. Еуфорија која је ових дана, после одлуке МСП, обузела Албанце и те како може да подстакне на насиље из обести и ароганције - наводи Симеуновић.

Председник Форума за безбедност генерал у пензији Нинослав Крстић сматра да се безбедносна ситуација на Косову усложњава због одлуке МСП-а.

- Албанци су напети, основни проблем им је што ни после две године од проглашења наводне независности нису успоставили државност на целој територији Косова. Постоји опасност да (зло) употребе мишљење МСП, односно да насилним путем узму контролу над севером Косова заклањајући се иза одлуке суда да су били у праву када су прогласили независност - каже Крстић.

Крстић: Опасне изјаве

Пензионисани генерал Нинослав Крстић сматра са забринутост Београда потиче и од директне претње министара спољних послова Косова Скендера Хисенија, који је недавно изјавио да ће „Срби зажалити што су поднели резолуцију Генералној скупштини УН".

- Пошто југ Србије с Косовом функционише попут спојених судова, није искључено да би се талас насиља прелио и у Прешевску долину. Албанци имају инфраструктуру, људе, оружје... али неће деловати без мига и зеленог светла великих сила. Зато је Дачић поручио да међународна заједница има обавезу да елиминише сваки облик напада на Србе јер на Косову већ 11 година нема наше полиције и војске - каже Крстић

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер