уторак, 06. август 2024.

&

Почетна страна > Хроника > Париз: Кошаркаши Србије након велике драме и 24 поена заостатка, преокренули резултат, победили Аустралију 95:90 и пласирали се у полуфинале ОИ

Кошаркаши Србије против Аустралије у Паризу играју четвртфинални дуел олимпијског турнира.

Невероватна победа Србије која је заостајала чак 24 поена на почетку друге четвртине.

Аустралија је била одлична у првој четвртини, Милс је постигао чак 14 поена, а Гиди 10, све поене махом су постигли продорима, а Србија је играла изузетно лошу одбрану у игри један на један.

Аустралија је била изузетна и у одбрани, у првом полувремену, а поготово у уводној четвртини у потпуности је неутралисала игру центарске линије репрезентације Србије.

Играли су пресинг преко читавог терена, а у позиционом нападу Србије бранили су се box and one и diamond and one одбраном где су имали четири играча око рекета и једног који излази да врши пресинг на примарном преносиоцу лопте у селекцији Светислава Пешића.

Селектор је после једног бурног тајм-аута у четвртом минуту друге четвртине унео потребну енергију репрезентацији која је у том тренутку заостајала великих 24 поена разлике.

Србија је на полувреме отишла преполовивши заостатак са резултатом 54:42.

Трећи период "орлови" су отворили са пресинг игром преко читавог терена. То је изазвало збуњеност у селекцији Аустралије која је изгубила неколико лопти у низу и дала ветар у леђа Србији која је преокренула и пред одлучујући период отишла са предношћу 67:65.

Код Србије је најефикаснији био Никола Јокић са 21 поеном, уз 14 скокова и осам асистенција. Богдан Богдановић је дао 17 поена, Василије Мицић 14, Марко Гудурић и Огњен Добрић по 11, а Алекса Аврамовић 10.

Пато Милс је предводио Аустралију са 26 поена, Гиди је дао 22, а Џек Меквеј 13.

Крај меча, победа Србије 95:90!!!

Богдановић је погодио оба пенала.

Србија је добила и кошаркашку утакмицу и утакмицу живаца.

13,6 секунди до краја! Петрушев украо лопту Милсу!!!

Кошаркаш Србије украо је лопту беку Аустралије. Богдановић је фаулиран и иде на линију пенала.

25 секунди до краја, Јокић за предност Србије 93:90

Никола Јокић фејдавеј шутем постиже јако битне поене за Србију.

Минут до краја, Србија води 91:90

Велика драма у завршници продужетка.

43' Аустралија благо у предности - 90:89

Петрушев је реализовао оба слободна бацања.

43' Аустралија води 90:87

Џош Гиди је погодио тројку којом доноси предност Аустралији. Уследио је фаул у нападу Мицића, па "кенгури" имају и напад.

Србија - Аустралија 85:85

Меквеј је вратио тројку...

41' Огњен Добрић! Србија води 85:82

Добрић битном тројком доноси предност Србији.

Статистика после последње четвртине

Играће се продужетак, Милс поравнао - 82:82

Мајсторија бека Аустралијске селекције.

Завршен тајм-аут - 82:80

10 секунди до краја, Србија води 82:80

Мицић половичан са пенала, Аустралија ће имати напад за победу или поравнање, али после тајм-аута.

10 секунди до краја, 81:80 за Србију

Мицић иде на линију пенала. Лендејл га је фаулирао при шуту за два.

32 секунде до краја, Србија води 81:80

Изабраници Светислава Пешића после тајм-аута имају напад.

38' Три погођена пенала Мицића за 81:78

Мицић је после фаула Гидија на шуту за три поена успешно реализовао сва три слободна бацања.

37' Аустралија поравнала - 78:78

Џош Гиди постиже тројку из угла којом доноси изједначење Аустралији.

520

35' Србија води 76:75

Све јачи ритам утакмице, игра се све чвршће и обе селекције све теже долазе до коша. Стиче се утисак да један кош може да направи превагу.

34' Луда тројка Василија Мицића за 76:72

Тројка Василија Мицића у његовом стилу која доноси четири поена предности Србији.

33' Србија води 73:71

Добро отварање четвртине селекције Србије које је покварено са две лоше одбране које су искористили кошаркаши Брајана Гурџијана да приђу на два поена заостка са превасходних шест.

Крај трећег периода, Србија преокренула 67:65

Кошаркаши Србије добили су четвртину 25:11.

После изуетно добрих уводних седам минута кошарке селекције Србије, ритам игре опао је доста у последњих три минута.

Ниједна екипа није могла да реализује неколико напада у низу, али је Србија успела да одржи два поена предности.

27' Србија води први пут после прве четвртине - 61:60

Серија поена капитена Богдана Богдановића и Огњена Добрића доноси потпуни преокрет.

Екипа Светислава Пешића води у трећем периоду 19:6.

25' Тројка Богдана за смањење заостатка на 60:56

Србија је успела да надокнади 20 поена заостатка, остала су још четири до потпуног поравнања.

Изузетна игра изабраника Светислава Пешића коији сада играју пресинг преко целог терена.

24' Добрић за једноцифрени заостатак Србије - 58:51

Добрић погађа тројку за прилазак на једноцифрени заостатак још од прве четвртине.

22' Аустралија води 56:46

Аустралија води са 10 поена предности, Петрушев је промашио отворено полагање за прилазак на једноцифрени заостатак.

Почела је трећа четвртина

Полувреме, Србија је у игри, "кенгури" у предности 54:42

Србија је успела да преполови разлику. Аустралија је имала великих плус 24 на почетку друге четвртине, али су изабраници Светислава Пешића успели да се консолидују и смање заостатак.

"Кенгури" су са јасним планом почели меч. Играли су пресинг преко читавог терена, а у позиционом нападу Србије бранили су се box and one и diamond and one одбраном где су имали четири играча око рекета и једног који излази да врши пресинг на примарном преносиоцу лопте у селекцији Србије.

Скупљање у обручу унело је на почетку меча пометњу у нападе "орлова" који су изгледали неорганизовано, статично и безидејно, а у том периоду није служио ни шут за три поена.

Са друге стране, Аустралија је играла знатно боље од својих очекиваних могућности, у једном тренутку имали су 20 погодака из игре од 25 узетих шутева.

Пати Милс је поново одиграо јако добро полувреме. Убацио је 20 поена, док га Гиди следи са 13.

18' Коначно мало више енергије у игри Србије, Аустралија води 51:37

Откако је Пешић у игру увео Јокића и Милутинова кошаркаши Аустралије оклевају у продору ка кошу, па је Србија успела да мало смањи предност ривала.

16' Води Аустралија 46:30

Аустралија наставља са истим стилом игре који су приказали од почетка утакмице. Врше пресинг преко целог терена и спречавају Србију да организује поштен напад. Пати Милс наставља да нервира српске навијаче, погађа скоро без грешке.

Убацио је 20 поена.

14' Аустралија води 44:20, Пешић бесни на тајм-ауту

Селектор Србије изузетно је бесан на своје играче, захтевао је на тајм-ауту доста чвршћу игру у одбрани и спречавање продора ривала.

12' Серија Аустралије 6:0, воде 37:17

Пати Милс игра невероватно, убацио је 16 поена, шутирао је шест од седам из игре, од чега два од три за три поена.

У одбрани Аустралија игра изузетно чврсто, поготово у игри један на један, напади Србије изгледају безидејно, а игра центарске линије је у потпуности неутралисана.

Крај прве четвртине, Аустралија убедљива 31:17

Дуел у "Берсију" није добро почео. Аустралија контролише утакмицу од првог минута. "Кенгуре" за сада служи и шут са дистанце, док велики број поена постижу и продорима.

Потпуно је неутралисана улога Николе Јокића у нападу. Србију не служи шут за три поена којим би раширила игру, а Аустралија изузетно добро покрива у рекету.

7' Џош Гиди изузетно ангажован, Аустралија у предности 16:13

Џош Гиди је постигао осам поена од старта меча, шест од њих било је после продора.

6' Аустралија води 12:8

Ако се "по јутру дан познаје" очекује нас тежак меч у "Берсију".

Аустралија игра доста брзо и у транзицији, скоро све поене постигли су после соло продора Милса и Гидија. Богдановић, Јокић и Петрушев недовољно су ангажовани у дефанзиви.

4' Динамичан почетак меча - 7:6

Игра се доста брзо и чврсто, приметно је да Аустралијанци за сада остављају Србији простор на шуту за три, али доста скупљају рекет и удвајају на сваком продору.

Потенцијални проблем за Србију су два фаула Огњена Добрића који је морао да напусти игру већ после три минута игре.

2' Добар почетак, Србија води 4:0

Судије на утакмици

Арбитри на утакмици су Јоан Росо из Француске, Хулио Анаја из Панаме и Војћех Лижка из Пољске.

За записничким столом седи Сандра Велчева.

Међусобни дуели Аустралије и Србије

Србија и Аустралија су до сада одиграле пет међусобних мечева, а "кенгури" су тријумфовали три пута.

Ако се не рачунају пријатељски мечеви, онда је скор наклоњенији Србији - 2:1.

Први дуел одигран је на Светском првенству 2010, а Србија је тријумфовала 94:79, годину дана касније уследио је пријатељски у којем су бољи били Аустралијанци 78:69.

На Олимпијским играма у Рио де Жанеиру одиграна су два дуела, у групи и у полуфиналу.

У групи је Аустралија славила 95:80, а онда се у полуфиналу обистинило правило да се једна екипа на истом турниру не може победити два пута, па је Србија уписала тријумф 87:61 и пласирала се у финале где је поражена од Сједињених Држава 96:66.

Припремни меч у Абу Дабију 16. јула припао је Гурџијановој селекцији 84:73.

Пешић сматра да је Аустралија најтежи ривал у четвртфиналу

Селектор кошаркашке репрезентације Србије Светислав Пешић каже да је селекција Аустралије добра и озбиљна екипа која има континуитет.

"Добили смо најтежег противника у четвртфиналу. Аустралија је апсолутно најтежи противник којег смо могли да добијемо из тог шешира. Ради се о врло озбиљној екипи, добро вођеној. Имају континуитет, дуго година играју заједно. То је много важно за репрезентативни програм, а врло је тешко достићи. Они имају то што имају, искусни су, имају играче који су важни у НБА", рекао је Пешић.

Селектор се подсетио припремног меча у Абу Дабију који је Србија изгубила од Аустралије 84:73.

"У данашњој кошарци је најважнија ствар да добро играш одбрану у транзицији, да не дозволиш лаке поене из контранапада. Они су нам у Абу Дабију дали 40 кошева из транзиције. Веома их поштујемо, знају шта хоће, нема трикова, то је чиста кошарка

Из Лила у "Берси арену"

Кошаркашки турнир се са стадиона "Пјер Морој" у Лилу сели у Париз и "Берси арену".

"Берси арена" је велелепно култно здање које је дом и културних и спортских догађаја. Лако је препознатљива због свог пирамидалног дизајна.

Изграђена је 1984. године, а поред организовања АТП мастерса у Паризу и финалне рунде Европског првенства у рукомету за жене 2018, "Берси арена" је дочекала и Мадону, Дафт Панк, Џонија Халидеја и Пола Мекартнија.

Реновирана је 2015. године и сада испуњава све потребне оквире за одржавање великих такмичења и културних догађаја.

Од изградње, овај мултиспортски објекат је већ угостио више од 30 милиона гледалаца на стотинама догађаја, од атлетике до кошарке, хокеја на леду, па чак и мотокроса.

Може да прими више од 20,000 гледалаца.

Аустралија са два пораза и победом групу завршила као друга

Такмичење у најизједначенијој групи на турниру Аустралија је завршила са победом и два пораза, а чак такав скор био им је довољан за другу позицију и пласман у четвртфинале.

У првом мечу су захваљујући бољим избором и процентима шута били бољи од Шпаније 92:80.

Лендејл је постигао 20 поена, Милс 19, а Гиди 17.

После доброг отварања турнира уследила су два пораза.

Канада је оправдала улогу фаворита, па је после 40 минута игре, резултат на семафору био 93:83 за екипу која је на Мундобаскету освојила бронзану медаљу.

Најефикаснији у победничкој селекцији био је Ер-Џеј Берет са 24 поена, док је код Аустралијанаца Гиди убацио 19, а Лендејл 16 поена уз 12 скокова.

Грчка је у својој утакмици бити или не бити успела да избори победу, а самим тим и трећу позицију која им је на крају донела и нокаут фазу.

Јанис је за Грке убацио 20 поена, Вокап је додао 18. У селекцији Аустралије Лендејл се истакао са 17 поена, док је 13 додао Пати Милс.

После велике борбе савладан и Јужни Судан

Кошаркаши Србије надиграли су у Лилу селекцију Јужног Судана са 96:85 у последњем, трећем мечу групне фазе олимпијског турнира.

Најефикаснији у репрезентацији Србије био је Богдан Богдановић са 30 поена уз четири скока и осам асистенција. Он је овим перформансом постао најефикаснији кошаркаш у историји репрезентације Србије.

Никола Јокић је забележио 22 поена и 13 скокова, Василије Мицић је додао 15 поена уз седам асистенција и исто толико скокова.

У селекцији Јужног Судана истакли су се Карлик Џонс и Маријал Шајок са по 17 поена.

Резултати у групи и распоред нокаут фазе

Први меч Србија је играла против Сједињених Држава 28. јула, многи су га видели као најбољи меч групне фазе, али је селекција Светислава Пешића убедљиво поражена 110:84.

Другу утакмицу 31. јула, репрезентација је играла против Порторика, а утакмица је завршена најубедљивијом победом селекције у историји - 107:66.

У последњој утакмици у групи "орлови" су савладали Јужни Судан 96:85.

Четвртфинале се игра против Аустралије. Уколико Србије прође ову препреку, 8. августа очекује их меч против бољег из дуела Америке и Бразила, а евентуална борба за медаљу на програму је 10. августа.

Резултати репрезентације Србије у групи:
28. јул: Србија - САД 84:110
31. јул: Порторико - Србија 66:107
3. август: Србија - Јужни Судан 96:85

Пропозиције олимпијског турнира

На турниру су биле три групе са по четири екипе. У наредну фазу прошла су по два најбоља тима из сваке, док се гледао и поредак трећепласираних, где су даље прошли Бразил и Грчка.

Учешће у групној фази завршили су Јапан, Шпанија, Порторико и Јужни Судан.

У нокаут фази (четвртфиналу) нису могле да се сусретну екипе из исте скупине.