среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Павел Теличка: Србија током преговора са ЕУ би могла да има проблема због ратног наслеђа
Хроника

Павел Теличка: Србија током преговора са ЕУ би могла да има проблема због ратног наслеђа

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. август 2013.

Београд -- Бивши чешки преговарач са ЕУ Павел Теличка оценио је да би Србија током преговора са ЕУ могла да има проблема због ратног наслеђа и односу са суседима.

Он је изразио уверење да ће Србија успети да оконча преговоре.

"Претпостављам да бисте могли да имате проблема поводом одређених тема повезаних са околним земљама, посебно чланицама ЕУ. Оне ће бити ваши адвокати, али и тешки преговарачки партнери са сопственим интересима. Бићете и под теретом ратног наслеђа. Али, успећете. То вам желим", рекао је Теличка.

Теличка, који је седам година био главни чешки преговарач, на основу искуства те земље, Србији саветује да је потребно да се у циљу убрзавања преговарачког процеса што више фокусира на "стварне приоритете, рад код куће, да заборави национализме и да не даје повода за изговоре". 

"Од два партнера ви сте онај слабији, а тај други, притом, има одређене проблеме и друге приоритете...Нађите праве савезнике и неутралишите оне који нису ваши симпатизери", каже Теличка, који, међутим, закључује да "ће све више зависити од ситуације у ЕУ и региону". 

Теличка је, говорећи о процесу преговора, навео да се "у првих неколико месеци и не преговара". 

"Ангажовани сте на убеђивању друге стране да радите најбоље што можете да бисте се темељно прилагодили. Прави разговори почињу касније и ако имате добро аргументоване позиције, можете постићи много", оценио је бивши чешки преговарач са ЕУ. 

На питање, да ли је чланство у ЕУ корисно или хендикеп у време економске кризе, Теличка је одговорио да је чланство "доминантно корисно".

(Танјуг-Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер