субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Павле Петровић: Опрезно са будућим задуживањима државе
Хроника

Павле Петровић: Опрезно са будућим задуживањима државе

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 12. март 2011.

Професор Економског факултета и уредник часописа Квартални монитор Павле Петровић изјавио је Танјугу да је јавни дуг Србије од почетка економске кризе, крајем 2008. године, до данас нагло порастао - са око 26 одсто на око 40 одсто бруто домаћег производа (БДП), због чега је неопходно да држава буде опрезна са будућим задужењима.

Петровић је указао да је тренутно јавни дуг Србије на око 40 одсто БДП-а, али да та бројка не укључује и неке дугове који нису регистровани.

„Постоје неке доцње државе, што су такође дугови и постоје неки локални дугови који нису укључени у тај укупни дуг. Тако да је стварни дуг вероватно већи од 40 одсто БДП”, указао је Петровић, који је и кандидат за председника Фискалног савета.

Према његовим речима, пошто је у овој години планиран буџетски дефицит од 4,1 одсто БДП-а, јавни дуг ће порасти, али не за цео износ дефицита већ нешто испод тога, зато што ће и БДП да порасте, и вероватно ће и после тога јавни дуг бити испод нивоа који је одређен фискалним правилима, од 45 посто БДП.

Петровић је истакао да би било пресудно, „и Фискални савет ће на то првенствено упозоравати”, да се тај буџетски дефицит не повећава ове године, што значи да се одоли притиску повећању плата и пензија изнад планираног.

„Ако се тај дефицит држи у тим оквирима, онда би се и јавни дуг држао испод ове границе”, навео је он.

Јавни дуг Србије на крају фебруара 2011. године био је 12,68 милијарде евра, што је 39,7 одсто бруто домаћег производа (БДП), објавило је Министарство финансија.

Укупне директне обавезе Србије на крају фебруара износиле су око 10,96 милијарде евра, при чему је унутрашњи дуг био 5,14 милијарде евра, а спољни дуг 5,82 милијарде евра.

Укупне индиректне обавезе на крају фебруара биле су 1,71 милијарде евра, објављено је на сајту министарства.

Јавни дуг Србије на крају јануара 2011. године био је 12,13 милијарде евра, што значи да је током фебруара повећан за око 550 милиона евра.

Јавни дуг Србије је на крају 2010. године достигао 12,16 милијарде евра, што је било 41,4 БДП-а. То значи да је током јануара дуг смањен за око 32 милиона евра.

На крају 2009. године јавни дуг био је 9,85 милијарди евра, односно 32,9 одсто БДП-а, што значи да је током прошле године повећан за око 2,3 милијарде евра.

Крајем 2008. године јавни дуг Србије износио је 8,78 милијарде евра, што је било 26,3 одсто БДП-а.

Танјуг

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер