недеља, 16. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петер Стано: ЕУ није чланица Уједињених нација и не може коментарисати појединачно гласање земаља чланица УН. Одбацујемо и осуђујемо сваку врсту довођења у сумњу чињенице да се геноцид догодио у Сребреници
Хроника

Петер Стано: ЕУ није чланица Уједињених нација и не може коментарисати појединачно гласање земаља чланица УН. Одбацујемо и осуђујемо сваку врсту довођења у сумњу чињенице да се геноцид догодио у Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. мај 2024.

Портпарол Европске уније (ЕУ) Петер Стано изјавио је да ЕУ као таква није чланица Уједињених нација, због чега не може коментарисати појединачно гласање земаља чланица УН-а о резолуцији о геноцоду у Сребреници.

„Дакле, није на нама да коментаришемо резолуције које су тамо изгласале државе чланице УН. Кад је реч о резолуцији о Сребреници, то је била резолуција, колико сам схватио, о одређивању 11. јула као Дана међународног сећања на геноцид у Сребреници“, рекао је Стано.

Нагласио је да је став ЕУ о геноциду у Сребреници „врло јасан и поновљен много пута“, као и да је садржан у релевантним закључцима Европског савета.

„ЕУ је врло јасна у вези с тим да сваке године одбијамо било какво порицање или релативизацију онога што се догодило у Сребреници. Одбацујемо и осуђујемо сваку врсту довођења у сумњу чињенице да се геноцид догодио у Сребреници“, казао је Стано.

Према његовим речима, то је чињеница коју су утврдили међународни судови и ЕУ „не прихвата све активности које имају за циљ омаловажавање, релативизирање или негирање“ тог геноцида.

Мађарска је била једина чланица ЕУ која је у четвртак у Генералној скупштини УН-а гласала против резолуције о Сребреници, док су се Словачка и Грчка суздржале од гласања.

Говорећи о најави председника Републике Српске Милорада Додика да ће покренути „раздруживање“ од БиХ, Стано је навео да су у закључцима Европског савета државе чланице поновиле недвосмислену опредељеност за европску перспективу БиХ као јединствене, уједињене и суверене земље.

„Оно што су државе чланице ЕУ рекле је и да је ЕУ забринута због законодавства и иницијатива у Републици Српској, које су у супротности са европским путем БиХ, укључујући сецесионистичку реторику и поступке који доводе у питање уставни поредак земље“, нагласио је портпарол ЕУ.

Оценио је да ће „сецесионистичке идеје или акције додатно изоловати њихове актере и да ће донети још више тешкоћа људима који су таоци аутора ових идеја и акција“.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер