Početna strana > Hronika > Prva sednica Drugog redovnog zasedanja Skupštine Srbije: Na glasanju zakon o ministarstvima, Imamoviću smeta hitan postupak, Đukanoviću mediji
Hronika

Prva sednica Drugog redovnog zasedanja Skupštine Srbije: Na glasanju zakon o ministarstvima, Imamoviću smeta hitan postupak, Đukanoviću mediji

PDF Štampa El. pošta
subota, 24. oktobar 2020.

Poslanici Skupštine Srbije započeli su Prvu sednicu Drugog redovnog zasedanja, a na dnevnom redu biće Predlog zakona o ministarstvima.

Sednica je počela himnom “Bože pravde”, a ispred ulaza u Dom Narodne skupštine poslanike je dočeko stroj Garde, kao i na početku svakog redovnog zasedanja.

Predlog zakona o ministarstvima podnelo je 167 narodnih poslanika Poslaničke grupe “Aleksandar Vučić – za našu decu”, a prema tom aktu nova vlada imaće 21 ministarstvo.

Predviđeno je da Vlada Srbije dobije još tri nova resora, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju kao i Ministarstvo za brigu o selu.

Pored novih, Vlada Srbije imaće i ministarstva finansija, privrede, poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede, zaštite životne sredine, građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, rudarstva i energetike, trgovine, turizma i telekomunikacija.

Vladu će činiti i ministarstvo pravde, državne uprave i lokalne samouprave, MUP, ministarstvo odbrane, spoljnih poslova, ministarstvo za evropske integracije, kao i ministarstva prosvete, zdravlja, omladine i sporta, kulture i informisanja, rada zapošljavanja boračkih i socijalnih pitanja.

Skupština će o predlogu zakona raspravljati po hitnom postupku kako bi nova Vlada mogla da bude izabrana u sredu 28. oktobra 2020.

Skupština će razmatrati i Predlog odluke o prestanku funkcije i imenovanju članova Republičke izborne komisije, koji je podneo narodni poslanik Aleksandar Martinović, i Predlog za imenovanje zamenika generalnog sekretara skupštine, koji je podneo generalni sekretar.

Đukanović kritikovao medije

Poslanik Vladimir Đukanović je na početku sednice, kao izvestilac Odbora za pravosuđe, pozvao poslanike da glasaju za zakon, ali i izneo niz kritika na rad medija. On je rekao da mu smeta što se mediji više bave kadrovskim rešenjima za buduće ministre, a ne pišu dovoljno o šest ciljeva vlade koje je proklamovao predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Đukanović je izrazio nadu da će se sutra saznati "da će ministri biti neki drugi ljudi" a ne oni koji se, kako je naveo "stave na naslovne strane kao bogom dani".

Zakon o ministarstvima u kojim se predlaže da Vlada ima 21 ministarstvo svojim potpisima podržalo je 167 poslanika poslaničke grupe "Aleksandar Vučić - Za našu decu", ali šef te poslaničke grupe i predlagač zakona Aleksandar Martinović nije na početku obrazložio svoj predlog, već je odmah započela rasprava.

Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma pohvalio je na početku predlog da se osnuje posebno ministarstvo za brigu o selu, "koje bi brinulo o tome šta nedostaje poljoprivrednim prouzvodjačima". Dodao je da selo ne treba koristiti samo u predizbornoj kampanji, već stalno razmišljati o tome kako da mlade zadržimo na selu, jer 86 procenata sela nestaje.

On je predložio i osnivanje ministarstva za školski sport, jer smatra da po školama ima mnogo talentovane dece, ali da sa njima neko treba da radi.

SDA neće podržati zakon

Poslanik SDA Sandžaka Enis Imamović rekao je da grupa "Ujedinjena dolina- SDA" neće podržati ovaj predlog jer je i ovaj saziv krenuo da donosi zakone po hitnom postupku.

"Četiri meseca ste čekali, a sad zakon o vladi po hitnom postupku i mi smo prinudjeni za 24 sata da spremimo amandmane i diskusiju. Šta se radilo četiri meseca ako nije zakon o vladi?", pitao je Imamović i ocenio da je "iz razloga znanih samo Aleksandru Vučiću parlament bio dugo u vakuumu" te da je očekivao realniji predlog zakona o sastavu vlade.

On je najavio da će u amandmanima predložiti da sva ministarstva prate tok pandemije koronavirusa, predlažu mere i preuzmu odgovornost, a da se ministarstvo o selu pripoji onome koje brine o demografiji.

Predsednik Skupštine Ivica Dačić najavio je da će svi potpredsednici Skupštine predsedavati sednicom po utvrdjenom redosledu i da će i to biti doprinos atmosferi tolerancije i odgovornosti za funckionisanje Parlamenta.

On je obavestio poslanike da će se posle današnje rasprave glasati o Predlogu odluke o prestanku funkcije i imenovanju članova Republičke izborne komisije, koji je podneo narodni poslanik Aleksandar Martinović, i Predlogu za imenovanje zamenika generalnog sekretara skupštine, koji je podneo generalni sekretar.

Milićević: Zakon odraz realnih potreba

Šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije (SPS) Đorđe Milićević izjavio je da će poslanici SPS podržati Predlog zakona o ministarstvima, jer smatraju da je on „odraz realnih potreba kako bi Vlada i ministarstva mogla bolje i efikasnije da funkcionišu“.

Milićević je, na konferenciji za novinare u Skupštini Srbije, rekao da je Predlog zakona o ministarstvima „potvrda koja ide u prilog konstataciji da idemo ka uređenoj, boljoj i efikasnijoj državi, što je interes svih 250 poslanika“.

On je rekao da je SPS zadovoljan rezultatima koje je prethodna Vlada ostvarila i ocenio da su oni dobar osnov za rad buduće Vlade Srbije.

Ovim zakonom se, kako je rekao, stvaraju temelji i osnov da Vlada može još bolje da radi i realizuje proklamovane ciljeve i načela misleći na šest ključnih tema koje je definisao predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Milićević je rekao da, podržavajući Predlog zakona o ministarstvima, žele da „daju jasnu i nedvosmislenu podršku u radu buduće Vlade Srbije, pre svega kada je reč o nastavku reformskog kursa, modenizaciji, promenama, investicijama, rastu i razvoju“.

Prema njegovim rečima, od suštinskog značaja je da bude dobro i kvalitetno ustrojena organizacija i struktura rada ministarstava, kako bi mogla kvalitetno i efikasno da odgovaraju na ono što je najvažnije, a to su potrebe građana i države.

On je rekao da Predlog zakona o ministarstvima za prioritete stavlja potrebe građana i države.

Milićević je istakao da Predlog zakona o ministarstvima nije rezultat nekakvih političkih trgovina i dogovora, već se njime čini iskorak napred kada je u pitanju parlamenetarni život u Srbiji.

On smatra da je ovo zakon „koji je najviše menjan u istoriji svih zakona u Srbiji, jer od uvođenja višestranačkog sistema nismo imali sistemski pristup“, optimalan model koji je broj ministarstava neophodan i dodao da ti standardi ne postoje ni u evropskim državama, već svaka država shodno svojim potrebama formira Vladu i broj ministarstava.

Glišić: Zanemarena dijaspora

Samostalni poslanik Vladan Glišić izjavio je u Skupštini Srbije da neće podržati Predlog zakona o ministarstvima zato što nije predviđeno osnivanje ministarstva za dijasporu.

“Mi smo jedan od malobrojnih naroda u svetu koji ima tako veliko rasejanje i dijasporu da je prosto nenormalno da nemamo institucionalni okvir za komunikaciju sa tim delom našeg naroda”, rekao je Glišić.

Prema njegovim rečima, milijarde dolara ili evra dolaze od dijspore i omogućavaju državi i narodu da preživi.

On je pohvalio to što je predloženo osnivanje ministarstva za brigu o porodici i demografiju i ministarstva za brigu o selu.

Glišić je rekao da se, bez obzira što je SNS već osam godina na vlasti, “naše porodice raspadaju, a naše selo odumire”. “Ova dva ministarstva će biti samo šminkanje mrtvaca, ako se zadrži samo na tome da postoje ova dva ministarstva”, ocenio je Glišić.

Predstavnik predlagača Zakona o ministarstvima i šef poslaničke grupe "Aleksandar Vučić - za našu decu" Aleksandar Martinović rekao je kako je tačno da formalno-pravno ne postoji Ministarstvo za dijasporu, ali je predviđeno da u Ministarstvu spoljnih poslova postoji Uprava za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu.

(Beta, Nova S, Fonet)