субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Поднета жалба Уставном суду Републике Србије: Зрењанинцима ускраћена исправна вода за пиће више од 15 година
Хроника

Поднета жалба Уставном суду Републике Србије: Зрењанинцима ускраћена исправна вода за пиће више од 15 година

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. октобар 2019.

Чланови Управног одбора Грађанског преoкрета Предраг Јеремић и Иван Живков, у својству физичких лица - становника Зрењанина, поднели су Уставном суду Републике Србије уставну жалбу јер им је ускраћена исправна вода за пиће више од 15 година.

Они сматрају да им је на тај начин повређено уставом гарантовано право на људско достојанство, право на живот, право на неповредивост физичког и психичког интегритета, право на заштиту људских права и слобода, право на правично суђење, право на приступ суду, право на правно средство, право на делотворни правни лек, право на имовину, право на заштиту физичког здравља, право на социјалну заштиту и право на здраву животну средину.

У образложењу жалбе пише:

Решењем санитарног инспектора Покрајинског секретаријата за здравство и социјалну политику АПВ, Сектора за санитарни надзор, Одељења у Зрењанину за Средње-банатски округ број 107 – 53 -10/2004 – 14 од 14.01.2004. године мења се правноснажно решење бр. 107-53-348/2003-14 од 31.07.2003. године, те се забрањује употреба воде за пиће и припрему хране из водоводне мреже града Зрењанина, коју дистрибуира ЈКП "Водовод и канализација" из Зрењанина због повећане концентрације арсена. Вода из водоводне мреже се може користити као санитарна и техничка вода.

Решењем се наређује ЈКП „Водовод и канализација из Зрењанина да обезбеди хигијенски исправну воду за пиће и припрему хране становништву града Зрењанина, те да обавести становништво града Зрењанина путем средстава јавног информисања о забрани употребе воде за пиће и припрему хране.

Рок извршења наведеног решења је одмах.

ЈКП "Водовод и канализација" из Зрењанина до данас није поступио по наведеном решењу.

Вода из водоводне мреже опасна по здравље, купују воду у продавницама

Од дана доношења решења, 14.01.2004. године, па до данас подносиоцима уставне жалбе, односно становништву града Зрењанина, није обезбеђена хигијенски исправна вода за пиће и припрему хране, јер вода из водоводне мреже до данас није одговарајућег квалитета и опасна је по здравље, а исправна пијаћа вода се становништву не обезбеђује ни на неки други начин.

Подносиоци уставне жалбе, као и целокупно становништво града Зрењанина, како би задовољили своју потребу за водом, морају да купују воду у продавницама.

Без пијаће воде и у школама, болницама, вртићима...

Ако се пође од тога да одрасла особа треба да конзумира две литре воде по дану, те да је вода из водоводне мреже у Зрењанину забрањена и за пиће и припрему хране (кување у њој), произлази да подносиоци свакодневно морају одвајати време за набавку воде, те да је морају носити до својих домаћинстава. Становништво Зрењанина најчешће воду купује у количинама од 5 или 6 литара јер је таква амбалажа доступна у продавницама робе широке потрошње. Пијаћа вода није обезбеђена нити за домаћинства, нити за јавне установе. Даље, пијаћа вода није обезбеђена у школама, болницама, судовима, а пуномоћник посебно наглашава да вода није обезбеђена ни у старачким домовима и вртићима.

Набавка воде поред материјалног трошка, представља физички напор, како за подносиоце уставне жалбе, тако и за остало становништво, а нарочито оне који станују у стамбеним зградима. При томе, старије становништво града Зрењанина има већи проблем транспорта воде од места куповине до домаћинства него млађе.

Повишена концентрација канцерогеног елемента - арсена

Вода из водоводне мреже забрањена је за пиће и припрему хране из разлога повећане концентрације арсена. Арсен има неповољан утицај на здравље људи, канцероген је, а доказано је да повећана концентрација у води за пиће доводи до оболевања од дијабетеса типа 2, као и других обољења.

Пијаћа вода до данас, дуже од 15 година, није обезбеђена подносиоцима уставне жалбе, а ни осталом становништву града Зрењанина.

ЈКП „Водовод и канализација“ наплаћује своје услуге као да дистрибуира воду за пиће. Од доношења наведеног решења, па до данас, наведено комунално предузеће није смањило цену своје услуге, а најмање једном ју је и повећало, уз сагласност Градског већа Града Зрењанина. Становништво града Зрењанина, као и подносиоци, плаћају услуге ЈКП „Водовод и канализација“ као да им је обезбеђена пијаћа вода, а вода из водоводне мреже је по квалитету само санитарна и техничка.

Подносиоцима су због непредузимања радњи ради обезбеђења пијаће воде и неизвршењем наведеног решења повређена горе наведена права, зајемчена уставом.

Позитивним правом није предвиђен начин којим би подносиоци пред судом или органима управе могли да да делотворно остваре извршење решења, односно да принуде ЈКП "Водовод и канализација" да им обезбеди воду за пиће и припрему хране, те се они из тог разлога непосредно обраћају Уставном суду.

Подносиоцима уставне жалбе повређено право на живот

Подносиоцима уставне жалбе је због неизвршења наведеног решења повређено право на живот јер потреба за водом представља есенцијалну људску потребу. Са обзиром на то да подносиоци морају да редовно, односно дневно, решавају проблем набавке пијаће воде за своја домаћинства, тако што воду морају да купују, те да морају да је преносе, и то у већим количинама због потреба свих чланова породица, иако су прикључени на водоводну мрежу, очигледно им је повређено право на људско достојанство, као и право на физички и психички интегритет.

Право на поштовање приватног и породичног живота, загарантовано чланом 8 став 1 Конвенције о људским правима је такође повређено, јер необезбеђивање пијаће воде у непрекидном трајању од 2004. године до данас представља снажан напад на приватан и породичан живот подносилаца. Ово право заштићено Конвенцијом, између осталог, обухвата и право на физички и психички интегритет. Европски суд за људска права се о томе већ изјаснио у својој пракси (представка бр. 22743/07, Отгон против Републике Молдавије) наводећи да, иако у Конвенцији не постоји експлицитно право на чисту и тиху околину, тамо где је индивидуа директно и озбиљно погођена буком или загађењем, проблем се може подвести под члан 8.

 Услуге ЈКП "Водовод и канализација" грађани уредно плаћају

Иако се услуге ЈКП "Водовод и канализација" у Зрењанину уредно плаћају, пијаћа вода подносиоцима није обезбеђена, чиме су они дискриминисани у односу на остале становнике других градова у Републици, којима је пијаћа вода из водоводне мреже обезбеђена. Надаље, цена услуге ЈКП "Водовода и канализације" није мања од цене у осталим градовима у Републици Србији, а с обзиром на то да вода у Зрењанину није за пиће, произилази да је забрана дискриминације повређена, јер грађани плаћају више него што добијају у односу на станвнике других градова.

Подносиоци немају на располагању ефикасан метод како би принудили ЈКП "Водовод и канализација" да поступи по наведеном решењу и обезбеди им воду за пиће. Из тог разлога је подносиоцима повређено право на приступ суду, правично суђење и делотворни правни лек.

С обзиром на то да подносиоци плаћају услуге ЈКП "Водовода и канализације", а при томе морају да купују воду за пиће у продавницама, повређено је и њихово право на мирно уживање имовине.

Повређено и право на физичко здравље

Подносиоцима је повређено право на физичко здравље, јер им није обезбеђена пијаћа вода коју плаћају. Вода са повећаном концентрацијом арсена је опасна по здравље, а Република, Аутономна покрајина Војводина, Град Зрењанин и наведено јавно-комунално предузеће у дугом временском периду не предузимају делотворне мере да би проблем с водом био трајно решен.

Подносиоцима је повређено и право на социјалну заштиту, јер је чланом 69 став 1 Устава прописано да грађани и породице којима је неопходна друштвена помоћ ради савладавања уставних и животних тешкоћа и стварања услова за задовољавања основних животних потреба, имају право на социјалну заштиту, чије се пружање заснива на начелима социјалне правде, хуманизма и поштовања људског достојанства.

Ускраћени за основне животне услове

Потреба за водом је основна животна потреба, те недостатак пијаће воде, према мишљењу пуномоћника, представља животну тешкоћу и услов за задовољење основне животне потребе. Из тог разлога је подносиоцима, као и осталом становништву града Зрењанина, повређено право на социјалну заштиту. Република Србија и Аутономна покрајина Војводина су дужне да отклоне проблем са водом, јер подносиоци не могу овај проблем да реше самостално.

Из наведеног разлога је подносиоцима повређено и право на социјалну заштиту.

Чланом 74 Устава је прописано да свако има право на здраву животу средину, а ставом 2 да је свако, а посебно Република Србија и аутономна покрајина, одговоран за заштиту животне средине.

Зрењанинци немају право ни на здраву животну средину

С обзиром на изнето, да у јавним установама није обезбеђена пијаћа вода, да је вода из водоводне мреже пуна арсена који оштећује здравље, пуномоћник сматра да је подносиоцима повређено и право на здраву животну средину.

У погледу утицаја арсена, пуномоћник подносилаца предлаже да Уставни суд из библиотеке Медицинског факултета у Београду прибави докторску дисертацију Драгане Д. Јовановић из 2013. године, „Повезаност концентрације арсена у води за пиће са појавом дијабетеса типа 2“.

Република Србија је потписница Протокола о води и здрављу уз Конвенцију о заштити и коришћењу прекограничних водотокова и међународних језера и амандмана на чл. 25 и 26 Конвенције о заштити и коришћењу прекограничних водотокова и међународних језера.

Чланом 1 Закона о потврђивању Протокола је прописано да се на свим одговарајућим нивоима, како на националном, тако и прекограничном и међународном контексту, обезбеди заштита здравља и добробити људи, и индивидуалне и заједничке, а у оквиру одрживог развоја кроз унапређење управљања водом, укључујући и заштиту водених екосистема, а путем превенције, сузбијања и смањивања обољења везаних за воду.

Чланом 4 ставом 1 одређено је да стране предузимају све одговарајуће мере са циљем превенције, сузбијања и смањења обољења везаних за воду у оквиру интегрисаних водопривредних система којима је циљ одрживо коришћење водних ресурса, квалитет воде у околини који не угрожава здравље људи, и заштита водених екосистема, а ставом 2 тачка а) да стране посебно предузимају све одговарајуће мере ради обезбеђења адекватног снабдевања хигијенски здраве пијаће воде, која нема никаквих микроорганизама, паразита и супстанци које, због свог броја или концентрације, представљају потенцијалну опасност по здравље људи. Ово обухвата заштиту водених ресурса који се користе као извори пијаће воде, пречишћавање воде и успостављање, унапређење и одржавање заједничких система.

Чланом 6 ставом 1 тачка а) уговорено је да у сврху постизања циља овог протокола, стране морају порадити на остварењу циљева, и то на приступу пијаћој води за свакога.

Једнако одговорни Република Србија, АП Војводина, Град Зрењанин и ЈКП "Водовод и канализација"

Из свих наведених разлога, подносиоци сматрају да су за необезбеђивање пијаће воде и воде за припрему хране једнако одговорни Република Србија, Аутономна покрајина Војводина, Град Зрењанин и ЈКП "Водовод и канализација".

Подносиоци уставне жалбе су предложили да Уставни суд својом одлуком утврди да су њеним подносиоцима и свим становницима Зрењанина ускраћена људска права гарантована Уставом и да одреди предузимање обавезујућих радњи Републике Србије, Аутономне покрајине Војводине, Града Зрењанина и ЈКП “Водовод и канализација” ради обезбеђења хигијенски исправне пијаће воде у Зрењанину. 

(Грађански преокрет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер