Početna strana > Hronika > Pokrenuta inicijativa za veća budžetska izdvajanja za kulturu, i to od minimum - jedan odsto
Hronika

Pokrenuta inicijativa za veća budžetska izdvajanja za kulturu, i to od minimum - jedan odsto

PDF Štampa El. pošta
utorak, 22. oktobar 2019.

Grupa aktera sa kulturne scene u Srbiji pokrenula je inicijativu za promenu politike finansiranja kulture, zahtevajući da izdvajanje za kulturu bude minimalno jedan odsto ukupnog državnog budžeta, piše "Sikalt" (Seecult).

Inicijativa je zasnovana na rezultatima istraživanja o izdvajanjima za kulturu u zemljama u regionu, prema kojima su ukupni budžeti Srbije i Beograda drugi najveći u regionu, ali da su, procentualno, izdvajanja za kulturu i Srbije i Beograda niža nego u svim drugim državama i svim drugim glavnim gradovima regiona.

Srbiji na državnom nivou odvaja svega 0,74 odsto budžetskih sredstava

Rezultati istraživanja koje je sproveo Centar za empirijske studije kulture Jugoistočne Evrope (CESK), u saradnji sa Asocijacijom Nezavisna kulturna scena Srbije, pokazuju da je izdvajanje za kulturu u Srbiji na državnom nivou svega 0,74 odsto, a na gradskom 4,12 odsto.

Rezultati komparativnog istraživanja pokazuju da je u periodu od 2015. do 2019. godine procentualno izdvajanje za kulturu u odnosu na ukupan državni budžet bilo najveće u Severnoj Makedoniji (tokom posmatranog perioda preko dva odsto, a u 2019. godini 1,55 odsto) i Sloveniji (u 2019. godini – 1,68 odsto).

Izdvajanja za kulturu u Crnoj Gori su bila stabilno iznad 1 odsto, a najmanji procenat ukupnog budžeta u posmatranom periodu izdvajan je u Hrvatskoj (2019 - 0.88 odsto) i Srbiji (2019 - 0,74 odsto).

Slovenci izdvajaju najviše

U pogledu izdvajanja za kulturu po glavi stanovnika, u 2019. godini daleko prednjači Slovenija (78 evra), potom Hrvatska (39 evra), Crna Gora (36 evra), Severna Makedonija (28 evra), dok najmanje izdvaja Srbija - samo 11 evra za kulturu po glavi stanovnika.

U želji da se takvo stanje sistemski menja, grupa aktera sa domaće kulturne scene pokrenula je inicijativu za povećanje izdvajanja za kulturu u budžetu Srbije na minimalno jedan odsto.

Taj procenat preporučuje i Unesko, smatrajući da se time obezbeđuje minimalni budžetski podsticaj za razvoj savremenog stvaralaštva i očuvanje nasleđa kroz učešće sva tri sektora.

Pokrenuta onlajn peticija “Svi za 1% - 1% za sve”

Inicijativa "1% za kulturu" želi pre svega da utiče na uvođenje jasnih i transparentnih procedura koje bi omogućile odgovorno upravljanje i distribuciju javnih sredstava u kulturi, ali i uključivanje svih aktera u kulturi u procese donošenja odluka o upravljanju javnim budžetom i drugim javnim resursima u kulturi.

Tim povodom pokrenuta je i onlajn peticija “Svi za 1% - 1% za sve”, kojoj je šira javnost pozvana da podrži zahteve koji će zvanično biti upućeni Ministarstvu kulture i informisanja, Kabinetu predsednice Vlade i Savetu za kreativne industrije, kao i Ministarstvu finansija.

Inicijativa "1% za kulturu" najavila je da će uskoro organizovati i javni razgovor o finansiranju kulture u Srbiji, čiji je cilj upoznavanje s mogućnostima planiranja budžeta u toj oblasti, mehanizmima i alatima koji bi omogućili transparentnije upravljanje i dugoročna ulaganja u reformu postojećeg kulturnog sistema.

(N1) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner