Početna strana > Hronika > Politika: I dalje ima tajni oko pogibije radnika RTS-a
Hronika

Politika: I dalje ima tajni oko pogibije radnika RTS-a

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 21. april 2011.

Sa jučerašnjeg skupa u beogradskom Medija centru, na kojem su se okupili pripadnici civilnog sektora, predstavnici države i članovi porodica radnika RTS-a poginulih u NATO bombardovanju zgrade državne televizije u Aberdarevoj ulici 1999. godine, zatraženo je obnavljanje i proširenje postupka, kako bi se utvrdila potpuna odgovornost za taj zločin.

„Već godinama porodice poginulih nailaze na brojne prepreke”, objasnila je Jelena Milić, direktorka Centra za evroatlantske studije, koji je i bio organizator okruglog stola „Slučaj RTS 12 godina kasnije – žrtvovanje koje se nastavlja”. Podsetimo, u noći između 22. i 23. aprila 1999. poginulo je 16 radnika RTS-a, a bivši direktor Dragoljub Milanović osuđen je na 10 godina zatvora zbog odgovornosti za njihovu pogibiju. Milićeva je rekla da slučaj nije okončan presudom tadašnjem direktoru RTS-a Dragoljubu Milanoviću, jer porodice poginulih i dalje ne znaju zašto se sve to desilo. Kako je navela, porodice su uputile 2009. zahtev Tužilaštvu za organizovani kriminal „za obnovu i proširenje postupka u slučaju mogućeg žrtvovanja 16 radnika RTS-a”, ali ih je Tužilaštvo krajem prošle godine obavestilo da je Ministarstvu odbrane uputilo zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja, dokumentacije i obavljanje određenih provera, na koji još nije u potpunosti odgovoreno.

Posebno je uzbuđen bio dugogodišnji novinar RTS-a Duško Korać, koji je bio kobne noći u zgradi, napustivši je svega nekoliko minuta pre vazdušnog udara. Po njegovom mišljenju, najveću odgovornost ne snosi vojni, već tadašnji stranački vrh SPS-a, pominjući „sastanak od 18. aprila 1999, kada je doneta odluka da radnici ne napuštaju zgradu” i zatražio je da se objavi zapisnik sa tog sastanka. On tvrdi da je u noći bombardovanja u zgradi televizije, osim 16 poginulih, bilo bar još pet ljudi, najverovatnije pripadnika vojske, koji su takođe nastradali.

Publicista i prijatelj porodica ubijenih Miroslav Bojčić naveo je da je Ministarstvo odbrane obećalo da će skinuti oznaku vojne tajne sa „dosijea 466” sačinjenog 2001. godine, u kojem su, kako tvrdi Bojčić, dokazi da je državni vrh znao za predstojeće bombardovanje. On tvrdi da u materijalu koji je dostavljen nedostaje 17 dokumenata i da nema traga šta se sa njima desilo.

(B. Bilbija, Politika)