субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: „Ослобађање” од дуплих функција
Хроника

Политика: „Ослобађање” од дуплих функција

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. септембар 2011.

Брже него што се очекивало, функционери са више функција мораће да одлуче шта им је сада чинити – „Службени гласник” број 66, са одлуком Уставног суда да функционери немају право на више функција, изашао је јуче (носи датум 7.септембар 2011), речено је за„Политику” у том јавном предузећу. Пошто је суд 7. јула донео ову одлуку, прекјуче је Редакциона комисија суда утврдила коначан текст и одлука је одмах отишла „у штампу”, а даном објављивања у „Службеном гласнику” она ступа на снагу.

Бројни локални, покрајински и републички функционери имају на располагању три дана да одлуче коју ће функцију задржати и да о томе обавесте Агенцију за борбу против корупције или да од ње у истом року затраже мишљење да ли су њихове функције неспојиве. То ће морати да ураде, поред осталих, народни посланици и градоначелници Верољуб Стевановић, лидер Заједно за Шумадију (Крагујевац) и Драган Марковић Палма, председник Јединствене Србије (Јагодина), као и њихови заменици Небојша Здравковић из УРС-а и Петар Петровић из ЈС-а. У сличној позицији је и Душан Бајатовић, народни посланик из СПС-а, који је и генерални директор ЈП „Србијагас” и члан Управног одбора „Југоросгас”, али и војвођански посланици који су челници градова и општина попут Игора Павличића из Новог Сада и Живорада Смиљанића из Апатина.

Горан Јешић, председник општине Инђија, још пре неколико недеља поднео је оставку на посланичку функцију у Скупштини Војводине. Он је први који је то урадио (и не чекајући да одлука ступи на снагу), а сада би требало и остали функционери да се поведу за његовим примером. Процењује се да око 1.300 функционера у Србији на свим нивоима има две или више функција.

Душан Бајатовић рекао је јуче новинарима у Скупштини Србије да напушта парламент. „Превише сам посла почео у ’Србијагасу’ да бих се сада одлучио за нешто друго. Логично је да останем у ’Србијагасу’”, објаснио је Бајатовић и додао да ће његов избор бити озваничен након што одлука суда буде објављена у „Службеном гласнику”.

Верољуб Стевановић, градоначелник Крагујевца, каже за „Политику” да правни тим његове странке „пажљиво прати стварно правно значење одлуке УСС”, а у контакту са коалиционим партнерима из УРС-а анализира се њен „политички контекст”. „Иначе, став Заједно за Шумадију је познат већ две године и након анализе новонастале ситуације нећемо бити тихи, изаћи ћемо у јавност са својим ставовима”, истакао је Стевановић.

„Кад изађе ’Службени гласник’, испоштоваћу закон. Да видимо прво шта пише и ако тако закон каже, на једну функцију ћу да поднесем оставку”, рекао је Драган Марковић Палма за наш лист. На питање да ли остаје при ранијој изјави да ће поднети оставку на функцију народног посланика одговорио је потврдно.

Жељко Видовић (ДС), посланик у СкупштиниВојводине, најавио је пре неколико дана за „Политику” да ће се повући с места председника општине Врбас када одлука Уставног суда ступи на снагу.

Милан Ђукић (СПО), члан Градског већа Новог Сада за образовање и посланик у Скупштини Војводине са листе За европску Војводину, каже да је урадио све што је требало. „Поднео сам оставку на функцију члана Градског већа и чекам да ме Скупштина града Новог Сада разреши 23. септембра. Већ сам послао копију са пријемним печатом Агенцији за борбу против корупције. Поступио сам по закону, као што сам раније најавио”, истакао је Ђукић за наш лист.

И Миливоје Вребалов (ЛДП), председник општине Нови Бечеј и посланик у Скупштини Војводине изабран по већинском систему, навео је да је све већ решено. „Поднео сам оставку на место посланика и остајем председник општине Нови Бечеј. И опет смо ми из Војводине на време урадили то што је требало по закону, а не као неки посланици Народне скупштине које још чекате да се изјасне”, навео је Вребалов.

Ипак, и на неке Војвођане се још чека. Томислав Богуновић (ДС), председник општине Бач и посланик у покрајинском парламенту, такође изабран по већинском систему, саопштиће шта ће урадити кад види одлуку у „Службеном гласнику”.

Игор Павличић (ДС), градоначелник Новог Сада и посланик у скупштини АПВ, своју одлуку о избору функције обелоданио је пре месец дана у интервјуу за „Политику”. На питање коју функцију бира, Павличић је одговорио: „Након објаве одлуке Уставног суда у ’Службеном гласнику’ поднећу оставку на место посланика у покрајинском парламенту”.

Шефица посланичке групе За европску Србију Нада Колунџија рекла је јуче да ће ДС затражити мишљење Агенције за борбу против корупције о томе да ли је било који посланик те странке у парламенту, који обавља још неку функцију, у сукобу интереса. „Уколико јесте, поштоваћемо одлуке Уставног суда и Агенције за борбу против корупције”, рекла је Колунџија.

Она је рекла, како преноси Бета, да ће се поштовати законски рок у коме функционер мора да се одлучи коју ће функцију обављати и додала да је агенција у неколико случајева већ утврдила да постоји сукоб интереса. Колунџија је навела да то што 1.300 функционера у Србији има дупле функције не значи да су сви у сукобу интереса.

Разговор водили А. Поповић и Б. Баковић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер